Prodaja PS5 igara na disku je u velikom padu – čak 85% igara sada se kupuje digitalno
Sony je otkrio detalje poslovanja PlayStationa u prva tri mjeseca 2026., a time i činjenicu da je digitalna prodaja igara skočila do udjela od čak 85%.
Objavljeno je novo financijsko izvješće o poslovanju PlayStationa za period prva tri mjeseca 2026. godine.
Brojke su mahom tipične. Sveukupno je do sada prodano 93,7 milijuna primjeraka PS5 konzola, broj mjesečno aktivnih korisnika PlayStationa je porastao za milijun, prodano je malo manje igara nego u istom periodu prošle godine…
Međutim, ističe se jedna statistika.
Od cjelokupne prodaje igara na PlayStationu u prvom kvartalu 2026., digitalne igre imale su udio od 85%. To je rast od 5% u zadnjih godinu dana i najviši udio prodaje koji su digitalne igre do sada imale na PlayStationu.
Ili u prijevodu: sve je manje ljudi koji kupuju fizičke kopije igara za PlayStation konzole.
Doduše, vrijedi naglasiti da dobar dio današnjih igara (pogotovo indie produkcije) ne izlazi u fizičkom obliku, tj. na disku. Međutim, tako je već godinama, a udio prodaje digitalnih igara na PlayStationu se od 2018. povećao s 53% na visokih 85%.
Kako se postotak prodaje fizičkih kopija igara smanjuje, tako u fokus dolazi pitanje što će se dogoditi s fizičkom distribucijom igara na diskovima u budućnosti PlayStationa. Već sada 2/3 modela PlayStation 5 konzola ne dolaze s čitačem diskova te je vrlo izgledno da PlayStation 6 neće imati podjelu na standardno i digitalno izdanje, već bi čitač diskova u startu mogao biti dodatna i opcionalna oprema.































































Benjamin Scrool
08.05.2026 - 10:08Hoće li proći 100 milijuna do kraja godine?
Zoran Žalac
@Benjamin Scrool, 08.05.2026 - 10:11Vjerojatno. Ove godine Call of Duty više ne izlazi za PS4, tu će vjerojatno privući dio novih kupaca. I naravno – GTA 6 (ako izađe).
Benjamin Scrool
@Zoran Žalac, 08.05.2026 - 10:50Već imam u planu godišnji za taj tjedan dok izađe, tako da bolje im je da izađe!
GAMEmaher
@Zoran Žalac, 08.05.2026 - 11:27I Wolverine je as iz rukava…
Fenixen_rino
@Benjamin Scrool, 11.05.2026 - 07:45Neka dodje GTA 6 bundle, to će mu pomoć
hercvt
08.05.2026 - 10:27Ma kupujem fizička izdanja dok su god dostupna na sadašnjoj i budućim Playstation platformama. Digitalno uzmem samo neke starije igre koje nisam odigrao i koje su na debelom popustu ili igre koje uopće ne izađu u fizičkom obliku.
Wildchild
08.05.2026 - 10:34Dok bude fizikalije kupujem. Isto kao i sa glazbom. Samo diskovi i LP-evi.
PsyBorG6of9
@Wildchild, 09.05.2026 - 00:31da samo sto glazbu mozes slusat of the grid, no gejmat s tog diska ne mozes of the grid….LP je jedino sto i ima smisla kupovati od sve te “stare” pohrane podataka normalno ukloiko imas kvalitetnu opremu koja ce iskoristi to sto nudi LP
veki666
@PsyBorG6of9, 12.05.2026 - 08:08Kak nemreš gejmati of grid? Pa ne traži svaka fizička igra odmah update ili da si spojen na net. To je baš problem meni s nekim digitalnim jer me traži spajanje na internet da potvrdi da sam ja vlasnik igre
PppPP
@Wildchild, 09.05.2026 - 16:45Kako slušaš glazbu na mobitelu?
Wildchild
@PppPP, 09.05.2026 - 22:46Spotify, ali to samo on the go. Inače kad se temeljito sluša onda fizikalija uz pravu opremu naravno.
ChungaLunga
08.05.2026 - 10:51Fizičke kopije već dugo više nisu dio moje kolekcije, s obzirom da nikad nisam preprodavao igre dalje, nemam nekog benefita iste kupovat. Nego, vidim na Storu najavu “Next level savings” za 13ti Svibnja najavljeno. Jel netko zna kaj bi to trebalo bit? Obično ne najavljuju popuste na PS Storeu unaprijed koliko mi je poznato….Ili se moram strpit da saznam 😀
Smike
@ChungaLunga, 08.05.2026 - 12:14I ja sam to vidio i kontam sta bi moglo biti
st.srki
08.05.2026 - 10:51Čudno. Izbace čitač diskova sa konzole pa ljudi ne kupuju diskove. Baš čudno…
movie
@st.srki, 08.05.2026 - 12:12Kako su ga izbacili kada imaš u prodaji PS5 s diskom i bez diska pa kupi što ti više odgovara. PS5 pro nije standardna verzija konzole pa je većina ne kupuje a tko je kupi i kome treba disc drive kupi ga zasebno. Inače nisam fizičku igru kupio sigurno osam godina a cijelo vrijeme sam kupovao konzolu s disc driveom samo zbog blu ray filmova.
Daky_13
08.05.2026 - 11:05Jasno je da ce fizicka izdanja igara biti sve manje to je i cilj,medjutim sve dok su jos uvek dostupni kupujem
GAMEmaher
08.05.2026 - 11:30Nedavno uzeo Resident evil 7 i Village oba gold edition i resident 2 i 3 sve skupa za 35 eura na psn store. Rijetki su oni koji sad baš idu te fizičke igre tražit kad je ovo povoljno a često na akcijama… I naleti jako dobrih sniženja. Ne bi se čudio da odluče uopće više ne izbacit fizičke igre za šesticu…
Sandman
08.05.2026 - 12:16i dodaj jos k tome da neke fizicke igre dolaze u obliku koda tak da nikakvo cudo
PrydaCro
08.05.2026 - 12:44Samo fizikala i to da je igra na disku i igriva bez potrebe za day one patching. Tu skidam kapu Nintendu jer su njihove igre u 90% slučajeva gotove. Što je još žalosnije često možeš fizikalu naći jeftinije nego na storeu.
hercvt
@PrydaCro, 08.05.2026 - 14:01Nažalost ovo je danas rijetkost na Playstationu da je igra na fizičkom mediju igriva bez day one patcheva, a glavni razlog za to je vjerovatno i ova ogromna razlika u prodaji digitalnih igara naspram fizičkih (kao i tako će većina skidati igru online), pa se dosta developera niti ne trudi da dostave potpuno ispoliranu fizičku igru igračima. Inače odlična mi je stranica za provjeru offline igrivosti pojedinih fizičkih igara DoesItPlay . Nintendo je tu najbolji, jer ima veliku bazu igrača koja se igra u pokretu i tu je prioritet da igra radi od prve kada ubaciš disk bez pristupa internetu, makar je i kod njih sve više izraženiji trend kupnje digitalnih igara (trenutno je 50/50).
VectraGT
08.05.2026 - 12:52Pa kad prakticki vrijedi kao digitalna,bez interneta nema igranja,znaci nista…ugase servere i imas komad plastike
kebbab
@VectraGT, 09.05.2026 - 03:44Ne lupaj. Nemaš komad plastike ako je single player igra u pitanju.
Snake666Doctor
08.05.2026 - 12:55Nisam fizicku igru kupio ima 20 godina sigurno, ni ne mislim pocinjati
veki666
@Snake666Doctor, 12.05.2026 - 08:11Ja baš obrnutno, kupio do sada svega par digitalnih. Sve što mogu kupujem fizičko, i to su nerijetko skupe verzije od Limited Run Games, Stricly Limited…
Ali mogu reći da nije jeftin sport
Strange Man
08.05.2026 - 13:46Iskreno, srce me boli kad vidim u kojem smjeru ide industrija. Digitalna era nam je donijela praktičnost, ali nam je usput ukrala dušu hobija. Od samog mirisa nove kutije do slaganja igara na policu – nešto je što digitalni kod jednostavno ne može zamijeniti.
Sjetite se samo onog osjećaja kad otvoriš Rockstarovu igru, a unutra te dočeka ogromna, detaljna mapa svijeta koju možeš raširiti po stolu. Ili Mafia naslovi s onim velikim posterima i knjižicama… Limited Edition izdanja su nekada bila nešto uistinu posebno, imala su neku svoju karizmu, težinu i pružala su onaj stvarni, opipljivi osjećaj gejminga koji danas nestaje.
Danas kupiš igru i dobiješ ikonu na ekranu. Nemaš što dotaknuti, nemaš što izložiti, nemaš taj ‘ritual’ raspakiravanja. Iskreno mi je žao što nove generacije to nikada neće doživjeti na pravi način. Gubi se smisao kolekcionarstva, a gejming polako prestaje biti opipljiva uspomena i postaje samo privremena usluga na cloudu.
PrydaCro
@Strange Man, 08.05.2026 - 14:17Upravo zato i uzimam isključivo fizikalu, primjer jedan kad je izašao GOW Ragnarok posudio sam ga kolegi da pređe igru. Lijepo je vidjeti igre na polici 😄
Iron666
@Strange Man, 08.05.2026 - 14:57Strange days have found us. Tako je kako je. Imam gramofon, skupljam ploče i povremeno se izguštam s tim, ali Spotify je nešto što radi svaki dan u mom slučaju. Jednostavno komocija digitalnog doba ima svoju cijenu, a to je sve što si naveo. Gaming svakako postaje mainstream do jaja i toliko se igara štanca da bi prosječnom gameru koji igra dosta često i dosta puno bi trebala jedna soba 40 kvadrata da pohrani sve te igre na police, što isto tako i nema nekog pretjeranog smisla.. Ili ne znam, da se malo ta polemika oko digitalnog vlasništva promjeni, pa aj bar nešto.. al jbg, što je tu je
movie
@Strange Man, 08.05.2026 - 15:15Bacio sam more igri koje su samo skupljale prašinu na polici. Nikada ih nisam ponovno pokrenio i stvarno ne znam što će mi. Bar mi je tako žena objasnila. Što se dalo rasprodati, rasprodao sam a sve ostalo u reciklažno dvorište. Naravno, najbolje su se prodavale Nintendo igre a najgore PC igre. Na kraju balade ostali mi samo svi nastavci PES-a od prvog koji se pojavio na plejki pa do šestog izdanja da me nitko ne može jebati da sam cijelo vrijeme igrao samo fifu. Je li mi žao? Nije. Svako vrijeme nosi svoje. U začecima gaminga i pojavom PS a padom Sege igre su imale neku magičnu moć koju danas više nemaju. Sve ti je dostupno, sve je hiperprodukcija, nema isčekivanja, nema draži, sve je konfekcija. Nekada sam išao po konzole i grafičke kartice u Beč, Gratz, Trst. Tamo sam i igre kupovao. Jednu grafulju sam kupio u Los Angelesu. Do svega je bilo teže doći. Danas ubaciš kreditnu karticu i imaš sve što hoćeš u minuti. Zato gaming i sve oko njega nema više taj čar prošlih vremena i neće ga ništa vratiti, pa niti milovanje fizičkih izdanja igri u rukama. Jedan lijep period je završio. Danas imamo sve i nemamo ništa.
Rick Sanchez
@movie, 09.05.2026 - 07:31damn…dosta tvrdo…i istinito.
S3k1
@Strange Man, 09.05.2026 - 11:52Nikad neću zaboraviti izlazak Gta IV i onog “debelog pakiranja” sa velikom kartom unutra i sam čin skidanja celofana i onaj miris novoga pakiranja. Nikad više takvog osjećaja…
IgorBiH
08.05.2026 - 13:58🔍 Nisam našao u tekstu da je prodaja PS5 potonula 46% u odnosu na isti period prošle godine 🤷♂️
IgorBiH
08.05.2026 - 14:04🔍 Ili da je Sony pretrpio gubitak od čak 765M$ na Bungie-u 💰🔻
movie
@IgorBiH, 08.05.2026 - 15:30To je u biznisu normalno. Sony je imao u fiskalnoj 2025 godini promet od 31 milijardu dolara. Uvijek je najbitniji krajnji rezultat a on kaže da je zarada u fiskalnoj 2025 godini bila 3.5 milijardi dolara. Još preciznije da se vidi koliko je PS brand bitan u poslovanju Sonya je podatak da je trećinu ukupne operativne dobiti Sonya ostvario PS brand. Mislim da se nitko neće žaliti na stvari koje navodiš jer je to u poslovanju na ovoj razini normalno. Najbitnije je koliko su stavili u džep na kraju godine a stavili su jako puno. I ova godina je krenula jako dobro bez obzira na pad prodaje konzole. No to je bilo i za očekivati nakon 5.5 godina koliko je konzola u prodaji. Trenutno nema naslova koji bi potaknuli prodaju konzole. Sama konzola do danas se prodala u 93,7 milijuna komada. Respektabilan broj. Nema sumnje da će do kraja životnog vijeka doći na drugo mjesto po prodaji i prešišati PS4. I dalje je na prvom mjestu PS2 sa 160 milijuna komada. No to su bila neka druga vremena chipova, kopija, piratstva.
Skif
08.05.2026 - 14:06Nije ekskluziva ono pravo ako je kao pravi kolekcionar nemaš na disku. Mislim da 80% PS korisnika tako razmišlja
Fenner
08.05.2026 - 14:20Nevezano za ovu temu, pitanje glasi da li je bolji Nintendo Switch 2 ili Steam Deck Oled?
Imam NS2 i razmišljam da ga mijenjam za Steam Deck Oled. Nisam upoznat s Steam Deckom osim šta sam gledao par youtube videa, koja baš i nisu bila od pomoći? Svaka sugestija i preporuka je dobrodošla! Hvala lijepa
Iron666
@Fenner, 08.05.2026 - 15:02Uzmi Steam Deck OLED ako voliš PC igre, indie naslove, emulaciju (s kojom isto tako možeš igrati Nintedove igre (ne znam doduše za ove najnovije) i želiš najbolji “value for money”. Steam library je beskonačno veći i opširniji nego Nintendov. Također on je više kao mini PC i ako želiš možeš radit s njim sve i svašta. Switch 2 ako ti je bitan Nintendo ekosustav i želiš jednostavno i kvalitetno iskustvo bez petljanja nekog.. Simple as that. Steam Deck je po meni bolja stvar, jedino ako si baš baš zagrižen za Nintedove eksluzive. (Nemoj biti heh)
sallaD
@Iron666, 08.05.2026 - 15:24Ne znam kakva je trenutna dostupnost SD je u drugim državama Europe, ali ovdje u Hrvatskoj već mjesecima ne možeš naručiti steam deck kako ova luda nestašica ram-a požderala sve sa sobom. Jedino možeš naći samo rabljene na onim marketplacima, no sretno s time tražeći validan sd bez da ti uvale neki drek.
Blackbeard
08.05.2026 - 14:43Inace gledam da kupim fizicka izdanja, ali kupim tu i tamo i digitalno, ali…. svakodnevno su na store-u popusti igara, takve popuste i u tolikoj mjeri nema u trgovinama da bi ljudi kupovali. Neka naprave iste cijene pa ces vidjet promjene, mozda ne velike, ali bila bi.
mirkunjaaa
08.05.2026 - 15:05Digitalno 99%
Disk par komada da iman mamac kad prodajem konzolu 😉
marko1106
08.05.2026 - 17:27Uzmeš eksterni disk i prebacila igre koje želiš i sacuvas.Igre koje ne možeš igrati bez interneta ne vrijede ni na disku.
Kortizol
08.05.2026 - 17:34Kupujem na disku jer su igre postale preskupe pa barem mogu kupiti rabljenu jeftinije ili prodati,posuditi nekome. 80 eura ne dajem sigurno samo iz principa . Svjestan sam da u idučoj generaciji 90% diska ni nebude.
Darac83
08.05.2026 - 21:53Nekad kupim rabljenu, jer mi se više isplati s obzirom da igram generalno 2-3 godine stare igre. Nemam načelno ništa protiv digitalije, samo kad bi mi riješili da mi digitalna verzija bude besplatna ako imam fizičku…
PsyBorG6of9
09.05.2026 - 00:18nema nista bolje nego kad kupis konzolu koja ima ssd i dize game u pola sekunde i onda kliknes na game i digne tebe iz trosjeda da ubacis disk, svi koji imaju kolekciju gejmova na diskovima su fit… jos je bolje sto skidas isto tako kao i onaj tko je kupio digitaliju game s neta…. ah uspomene kad ti se igra cod u jedno 3 ujutro, a game ti je negdje kod buraza u susjednoj kuci, pa da ne budis ekipu u tri ujutro se penjes burazu kroz prozor i susjedi ti zovu muriju… nekad davno kad nisi trebao biti povean na net i kad si mogao igrat nesto da nisi povezan na net diskovi su imali smisla, no danas vise nemaju… ah da mogucnost prodaje diska igre nakon sto si je se zasitio, oni koji su posjedovali Driveclub na disku se grohotom nasmijase 😀
kebbab
09.05.2026 - 04:01Zašto ne iznesete istinu? Digitalne se ne prodaju bolje samo je problem što fizičke izlaze 4,5,6 mjeseci kasnije pa tako ispada.
-W-
09.05.2026 - 22:11What a surprise..
Iceman73
10.05.2026 - 12:51Samo fizikalija pri meni al naravno da imam i digitalne.
limex1989
10.05.2026 - 18:56Nisam online igrač, ne “pali” me više multiplayer…
Igram single player igre i zato nabavljam većinu igara u fizičkom obliku…
Nešto nabavim i digitalno na PS Storeu, ali većina je na diskovima
SanKa
11.05.2026 - 09:54uvijek kupim fizicku kopiju ako mi je draga igra ili ako je one timer, lako ju preprodat…btw sto vam je s webom ? cijelo jutro timeouta
ilfenomeno11
12.05.2026 - 12:04Gluposti samo da se ukinu fizičke igre od PS6 ili PS7. Većinom kupujem fizičke kopije i sve igre koje sam kupio su bile takve 99% jer si neke i zadržim na polici. digitalnu sam zadnju kupio nedavno Machinarium ito samo jer nema na BluRayu po ok cijeni sniženoj sa 20€ na 3€. za digitalnu nikada nebi dao više od 10-15€ niti vrijede više od toga…