HCL.HR

Jesu li igre preskupe?

  • 53 Odgovora
  • 16972 Hitova
*

Deadwalker

  • *****
  • 2495
  • All the pieces matter
    • HCL
Jesu li igre preskupe?
« : 24. Svibanj, 2015., 15:53 »
Zoran je napisao zanimljivu kolumnu pa da malo popričamo i na forumu o cijenama današnjih igara. Prije komentiranja slobodno bacite oko na kolumnu:

http://www.hcl.hr/kolumne-nesto-je-trulo-u-vrijednosti-danasnjih-videoigara-114.html

Dakle najjednostavnije moguće pitanje - jesu li igre preskupe? Odnosno, opravdaju li trenutne cijene količinu i kvalitetu sadržaja kojeg dobijemo zauzvrat? Koliko često kupujete nove igre? Radite li prednarudžbe? Koje je rješenje problema previsokih cijena igara ako smatrate cijenu problematičnom?

Eto, par basic pitanja, slobodno se raspišite :piva:
The greatest teacher, failure is.

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #1 : 24. Svibanj, 2015., 16:04 »
Po meni jedan GTA5 vridi svakako 500 kn i kad je izasa i sada i tako za godinu dana..Dok na primjer neka igra poput Sleeping Dogs Remasterd koji je amo rec neki ekvivalent GTA5 nebi triba kostat preko 350 kn.Trebalo bi se to druacije odredivat ako je top topova onda nek kosta 500 dok neka koja nije top igra trebala bi imat i nizu cjenu...Neki red bi trebao postojat.Neke high end igre koje su stvarno top class tribaju imat svoju kategoriju, a ne da neka koja nije losa, zanimljiva je moze se igrat, al nista posebno, realno bi trebala kostat oko 300 kn stavlja se u rang GTA5 koji je top class i kosta isto 500 kn...

*

StreetFigter88

  • **
  • 409
  • Neki n00b mi je ukrao prethodni avatar :(
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #2 : 24. Svibanj, 2015., 16:17 »
 Skupo je relativan pojam! Pedeset evra na Nemačku platu od 3000 evra nije isto kao 50 evra na Srpsku/Hrvatsku platu od oko 400 evra. Onda je na redu kvalitet igre. Ako je igra kvalitetna i treba da košta skupo. Na primer Nvidia GTX 9xx je skuplja od GTX 7xx jer je bolja grafička karta. Zatim ako je u dobru igru uloženo 110 000 evra i pretpostavlja se da će je kupiti 100 000 ljudi, a dev hoće profit 90 000 evra, može se staviti cena od 2 evra... Ali ako dev ili izdavač žele više profita ili su troškovi za izradu igre veći onda dev nema drugog izbora osim da poveća cenu. Onda je tu ekipa sa puno novca koja će kupiti svaki CoD. I onda ljudi koji prave CoD razmišljaju ako će 100 000 ljudi da kupi CoD koliko god koštao ajde da stavimo cenu od 50 evra umesto 20 evra! I mislim da se DLC i  dodaci politika i mikrotransakcije zloupotrebljavaju. Igra postaje Pay to Win ili jednostavno ono što je trebalo da bude uvršteno u osnovnu igru nije jer izdavač želi još više novca.
Skrilex je Mocart 21. veka !!!!

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #3 : 24. Svibanj, 2015., 17:34 »
Da, problematika je velika. Već sam napisao na portalu:

Citat:
Mislim da nije toliki problem cijena koliko je naš standard... npr. kod nas sveučilišni profesor ima plaću cca 9000kn, dok u Njemačkoj prof. u srednjoj ima 3000€! Jedna igra isto košta i meni i njemu. Samo što ja nemam plaću od 24000kn nego od 3000kn... Isto tako nema smisla kupovati igru ako nemamo novca za računalo koje će ju upogonit. Što je ironično opet ista cijena za Njemačku i Hrvatsku...

Kada bi i nama napravili istu politiku kao i s Brazilom, Rusijom, Ukrajinom i itd. Onda bi to imalo velikog smisla. Ili neka nam naša država omogući normalne uvijete, jer kao što sam rekao problem nije samo u igrama ili komponentama.
Nama je danas problem ako ti u kući krepa hladnjak! Trčiš kukaš, tražiš na koju karticu bi to kupio i onda se mjesecima mučiš da ga otplatiš i opet taj hladnjak košta čak i jeftinije u Njemačkoj, jer imaju niže poreze od nas...
Ovako će većina ekipe piratizirati, no ne zaboravimo i našu "kulturu".

Ima dosta klinaca kojima roditelji neće kupiti igru, jer igre nisu dobre i itd...

Ukratko:
Najveći problem je naš standard.
Ili treba smanjiti cijene igara ili hitno podići standard (ne znam koje od toga je veća bajka...)

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #4 : 24. Svibanj, 2015., 18:15 »
Igre su preskupe kod nas, ali zato je tu uvijek narucivanje sa nekih vanjskih internet trgovina, igre znaju biti jeftinije i do 60%.
A i netreba se svaku igru kupit odmah po izlasku, kupis kasnije, kad je patchiraju kako treba, kad izbace sav DLC, mozda izbace i neko izdanje iste igre sa svim DLCima ukljucenim i to jos sa nizom cijenom.
Dobra igra je dobra igra, igrala se ona prvi mjesec kad je izasla ili godinu dana kasnije.
Ali da su igre preskupe...jesu.
A opet treba uzet u obzir danasnje astronomske zahtjeve za izradu AAA igara, kolko je vec velikih developera/publishera propalo?
Vecina ih propadne nakon samo jednog gafa, odmah zatvaraju studio.
Previse je to sve uzelo maha i mislim da igraca industrija ide pomalo prema 1983.-oj...
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #5 : 24. Svibanj, 2015., 18:26 »
A opet treba uzet u obzir danasnje astronomske zahtjeve za izradu AAA igara, kolko je vec velikih developera/publishera propalo?

I tu opet dolazimo do financijskih problema s obje strane...
Ako bi igre možda bile jeftinije - više ljudi bi ih kupovalo. Onda možda i ne bi propali. Danas je svima cilj brzo se obogatiti...
Ajmo bit realni to je ista stvar kao i politika jedne zemlje.

Povećaj poreze i nitko ništa više neće kupovati, nego će štediti jer se boji. Pada potrošnja, a pada zarada i ne puni se kasa - hrpa obrta/firmi i itd. se zatvara i propada.
Omogući ljudima male poreze i marže i kreće potrošnja, s povećanjem potrošnje i potražnje se otvara tržište i dolaze novi proizvodi, nova radna mjesta i velik profit i zarada.

Moj iskren stav je ako su igre jeftinije onda će definitivno i profitirati. Zadnji primjer je MKX!
Što je od zlata da sa svim "DLCovima" (pod navodnicima, jer otključavanje Crypte je isto dlc...) vrijedi 80€?!?!
To je čisti primjer gore navedenog pokušaja stjecanja bogastva (da se razumijemo, imam MKX na Steamu, ali ne vrijedi ni 40€, a kamo li 80!!)
Igra nije ništa specijalna, ultra kratki Story mode, manje likova nego li prije (ok, varijacije, ali varijacije nisu likovi)...

A na akciji im je zadnji nastavak bio 5€.

To što si naveo da se igre kasnije mogu kupiti duplo jeftinije je čisti primjer pokušaja velike zarade preko noći. Jer koji je smisao prodavati igru koja je koštala 50€ za 5€?
Nisu oni to napravili radi nas, nego radi sebe - ponovno da prodaju što više, jer im nitko normalan više neće dati 50€.
Prema tome sve igre mogu siguno skresat za barem 1/3 njihove sadašnje cijene....



I evo jedna mala matematička usporedba.
GTA V u development i oglašavanje je utrošeno
250.000.000 $
Prodanih igara je:
52.000.000  (ne znam jesu li tu i digitalne kopije uračunate)

Što znači da bi cijena igre bez zarade po jednom primjerku bila:
4,81$

Niti 5$!!!! Što znači da bi imali ogromnu zaradau i da igra košta samo 20$, a ne 60$!!!!
Znači da je Rockstar uprihodio čistih cca 2.860.000.000$!!!
Sad mi recite da to nije pljačka? OK. Uložiti će se u razvoj novih igara i itd... Ali ovo je najskuplja igra ikad napravljena! A ovaj iznos koji su zaradili je 10 puta veći od bilo koje proizvodnje i marketinga zajedno...
Pa da im i porez odbijemo i da im za 50% skrešemo (radi poreza) dobit, opet su uprihodili čistih 1.430.000.000$

« Zadnja izmjena: 24. Svibanj, 2015., 18:40 Hrv4tin4 »

*

virty

  • ***
  • 812
  • Xbox: Muskarcina
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #6 : 24. Svibanj, 2015., 21:00 »
Mislim da je sveukupno najskuplja igra Call of Duty: Modern Warfare 2 sa 275 milja $.

Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #7 : 24. Svibanj, 2015., 21:35 »
Citat:
Sad mi recite da to nije pljačka? OK. Uložiti će se u razvoj novih igara i itd... Ali ovo je najskuplja igra ikad napravljena! A ovaj iznos koji su zaradili je 10 puta veći od bilo koje proizvodnje i marketinga zajedno...
Pa da im i porez odbijemo i da im za 50% skrešemo (radi poreza) dobit, opet su uprihodili čistih 1.430.000.000$


Najskuplja dosad. Ali opet s druge strane i nije, gledajući koliko vrsta igara ima na tržištu ima igara koje koštaju i po 200, 300 eura kada se plaća pretplata ili nekakav micropayment ili pak nešto treće, svi sadržaji itd. Uspoređujući s takvim primjerima GTA V je sića. A opet šta ti je tu točno pljačka i šta te tu smeta ? Nisu oni krivi šta su prodali toliko primjeraka. Meni nimalo ne smeta koliko su zaradili, neka im igra je jebena i zaslužuju. Slažem se da je malo preskup, ali kao paket vrijedi toliko.

Osobno glasam za malo jeftinije igre i više akcija, no nije da je do mene kao korisnika.

Lista odigranih:2015,2016,2017,2018,

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #8 : 24. Svibanj, 2015., 22:01 »
Mislim da si me krivo shvatio. NIje to generalno pljačka, ali za nas u HR je.
Ako Rusi, Brazilci i ostali mogu dobiti jeftinije onda bi i nama trebali uvesti zasebnu regiju. Nije u redu da nas se svrstava u EU1 regiju gdje nekome nije problem dati 60€ za igru kada ima plaću 3000€!
Ako nam je jedan GMG omogućio kupiti na preorderu za 48€ onda je mogao i Steam i Rockstar...
I na kraju krajeva onda ne bi ni bila potrebna tolika fama oko Steam giftova i drugih regionalnih ograničenja da je stvar postavljena pošteno za sve korisnike.
Ja kad imam kupim i nije mi žao. No za većinu igara čekam popuste i onda ih uzmem.
Sad ću opet nabaciti preorder za Batmana i za MGS, no probati ću ih uloviti na GMG gdje su najbolji popusti (dakako pričam o ovlaštenim distributerima).

A kad kupujem ovako onda gledam sniženja. Far Cry 3 sam platio 7€ isto kao i Sleeping Dogs Definitive Edition, pa kupim bundlove, surprise pakete i itd...
Ali kažem pljačka je u tom smislu što bi oni ionako dobrano zaradili i igra bi im se i više prodavala kada bi cijene bile prilagođene standardu regije u kojoj se prodaju.


*

Omky

  • n00b
  • 2
  • Some people love cars and some people love games.
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #9 : 24. Svibanj, 2015., 22:34 »
Igre jesu skupe, al ne svima. Ni meni ne smeta sto su toliko zaradili al sta ces, sta je tu je. Neki mogu si priustit GTA V a neki ne mogu. Sve zavisi gdje zivis i kakav imas posao ili kakav posao ti imaju roditelji. Al opet nije tu sve do cijena ima tu i drugih stvari.
Mislim da je lakse reci da su ljudi naivni. Pregledaju trailer za igru (a vecina trailera te obore s nogu), puknes pre-order i pokajes se. Mislim da bi trebalo pricekati malo, ogledati na YT kako neki poznati gameri dobiju igru od sponzora i snime walkthrough (theRedBrad itd). Poslusati ih sta kazu, kakva je njima igra, kako se igra ponasa i sta zapravo zahtijeva. Da li se tebi svida igra posile 40min samo gledanja kako neko drugi je igra i onda tek kupiti. A ako se nema para, sacekaj snizenje neko, ja sam CS GO kupio za 5 evra ako se dobro sjecam. Farming Simulator 2015 za 18-20evra na DLH.
Samo treba imati strpljenje i tjt.
« Zadnja izmjena: 24. Svibanj, 2015., 22:44 Omky »
Some people love cars and some people love games. I love both.
   

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #10 : 24. Svibanj, 2015., 23:00 »
Je, rekao bih da su preskupe za naše bijedni standard- no sa druge strane, problem je i u tome što igre u stvari nude za te novce.
Bugove, neoptimizaciju, kratak gameplay, pucanje i padanje servera... a da ne spominjemo često abnormalne zahtjeve u odnosu na sve ostalo.
:tired:

*

Hackey

  • *
  • 128
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #11 : 24. Svibanj, 2015., 23:28 »
Prvo svaka čast na ideji, da se konačno napravi ovakav članak, pa možda i nešto pokrene. Glavni je problem barem što se tiče balkanskih zemalja, nedostatak novca jer malo koji gamer će izdvojiti pare da  kupi igru, pogotovo ako su u pitanju mlađi igrači, gdje im roditelji nedozvoljavaju. Dosta utiče i način na koji je zamišljena igra, ako je većinom SP igra bez ikakvih modova u MP, teško da će se ko odlučiti da kupi igru :ne: (jer mu je lakše piratizirat, skine igru, odigra i izbriše je). Još jedan od faktora jeste i digitalne verzije igara, gdje će ih moći kupiti samo ljudi koji mogu pribaviti kartice da kupuju preko neta, mlađi igrači nisu to u mogućnosti, pa čak iako nađu negdje obično su cijene previsoke i teško da ima popusta. Ja se vodim politikom da koja mi se igra svidi baš i od koje očekujem kupit ću je odmah kad izađe, a ove ostale čekam popust i kupim :)

*

virty

  • ***
  • 812
  • Xbox: Muskarcina
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #12 : 25. Svibanj, 2015., 09:13 »
Dosta utiče i način na koji je zamišljena igra, ako je većinom SP igra bez ikakvih modova u MP, teško da će se ko odlučiti da kupi igru :ne: (jer mu je lakše piratizirat, skine igru, odigra i izbriše je).
Mene jedino zanima SP, ne smeta mi MP komponenta, ali je ne igram. Dapače, skoro svi prijatelji i poznanici koji se bave ovim hobijem, isto kupuju igre radi SP. Naravno, MMORPG kupujemo, ali to je drugi par postola. Piratiziranje ne podržavam u nikakvom obliku niti izlici tipa: samo ću probat kakva je pa ću možda kupit" :chair:

*

StreetFigter88

  • **
  • 409
  • Neki n00b mi je ukrao prethodni avatar :(
Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #13 : 25. Svibanj, 2015., 11:08 »
Dosta utiče i način na koji je zamišljena igra, ako je većinom SP igra bez ikakvih modova u MP, teško da će se ko odlučiti da kupi igru :ne: (jer mu je lakše piratizirat, skine igru, odigra i izbriše je).
Mene jedino zanima SP, ne smeta mi MP komponenta, ali je ne igram. Dapače, skoro svi prijatelji i poznanici koji se bave ovim hobijem, isto kupuju igre radi SP. Naravno, MMORPG kupujemo, ali to je drugi par postola. Piratiziranje ne podržavam u nikakvom obliku niti izlici tipa: samo ću probat kakva je pa ću možda kupit" :chair:
Onda bi po tebi AC: Unity trebali kupiti?! Treba piratizirati igre koje su napravljene samo da bi pokrale ljude i dale minmalno para a tražile maksimalno. Ja protiv AC: Unity nemam ništa sem toga što je polu-proizvod za koji se traži 50+ evra... AC: Unity jeste zanimljiva igra ali po meni nije zaslužila da se po takvoj ceni prodaje!
Skrilex je Mocart 21. veka !!!!

Odg: Jesu li igre preskupe?
« Odgovori #14 : 25. Svibanj, 2015., 11:50 »
Je, rekao bih da su preskupe za naše bijedni standard- no sa druge strane, problem je i u tome što igre u stvari nude za te novce.
Bugove, neoptimizaciju, kratak gameplay, pucanje i padanje servera... a da ne spominjemo često abnormalne zahtjeve u odnosu na sve ostalo.
:tired:

Ma nije ni tolko stvar u tome navedene se stvari isprave patchiranjem, problem je meni osobno što je jedan GTA V 60€ (za ono što nudi opravdano) dok brojni SP only naslovi u trajanju jedva 10 sati imaju istu ili malo nižu cijenu. Radi se novim naslovima naravno. No općenito smatram da bi sp only igre i naslovi koji znaju da ne nude štajaznam 800 sati gameplaya trebali imati nižu cijenu nego igre s mrežnom komponentom.
Lista odigranih:2015,2016,2017,2018,

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9