HCL.HR

OVERCLOCK AMD PROCESORA

  • 164 Odgovora
  • 97011 Hitova
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #135 : 15. Ožujak, 2018., 16:31 »
https://imgur.com/a/Zzdwf eto podigao ga na 4,5 ghz. pa eto zanima me kako znat da je to ok ili da sam do dobro napravio?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #136 : 15. Ožujak, 2018., 16:52 »
Slika je loše kvalitete (mutno kad zoomiram).

Uglavnom stress testom, barem nekih pola sata - sat ako je pc za gaming (za rendering mnogo više, čak i 24h)

Te da su pri tom temperature OK tj. da ne throttla (hw info i sl. programi pamte min. clock)

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #137 : 15. Ožujak, 2018., 16:58 »
Ma za geming je, a temp. procesora teško da dođe uopće do 55C sa hw monitorom. A mene samo više zanima kako znat da nešto nije dobro ili je, ima koji drugi program za tem.?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #138 : 15. Ožujak, 2018., 17:10 »
Dali su to temperature sa stress testom? Npr. aida64, prime95, realbench, ibt itd.
Hw info ja koristim, no ako ne throttla (snižava clock) pri stress stestu to ti je znak da su temperature OK. Tim FX-ovima je max nekih 62C

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #139 : 15. Ožujak, 2018., 18:19 »
Hvala na odgovoru, pustit ću ga neka živi na tim hercima i malo ću mu pripazit temp. Da to su temperature nakon nekih pola sata onog stres testa. makar ne davi ga on full 100% ne prekidno tu i tamo padne ispod (još i surfam i svašta nešto radim). A i mislim da to za njega nije nešto.
« Zadnja izmjena: 15. Ožujak, 2018., 18:24 rokonja »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #140 : 15. Ožujak, 2018., 20:15 »
Sad vidim sliku kako treba kad sam na pc :D

Vidiš da ti clockovi nisu 4.5ghz na svim jezgrama. Jesi ugasio sve one power opcije što moraš kod overclocka? Spominjalo se to puno puta na ovoj temi za fx (znači turbo boost, cool and quet itd.)

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #141 : 16. Ožujak, 2018., 06:56 »
https://imgur.com/a/cuU1S, e ovo je sad sve na 4.5. al sada ode temperatura na 64-65C nakon pola sata davljenja procesora. Ovaj S&M je lud program tamo mogu stavit CPU usage na high (temp 55-64) i max (temp 61-65). Inače ga ovim hladim https://www.tech-critter.com/scythe-presents-new-ninja-4-cpu-cooler/.  Zanima me dali igre one nove i bolje koriste 100% snagu procesora neprekidno ili...? jer ne bi baš volio da mi se procesor kuha na 64-65 :wildboy: celzijusa. sad kad mi krepala grafa, sam radim piz... po PC-u, imam ga 1,5g i nije mi se ga dalo klokat, al sada...
« Zadnja izmjena: 16. Ožujak, 2018., 07:15 rokonja »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #142 : 16. Ožujak, 2018., 10:12 »
Ninja 4 je OK cooler, ali nije ni 4.5ghz mali overclock. Smanjuj voltažu i clock ako moraš. Poželjno je da si ispod 1.40v. Koju uopće ploču imaš? Možda je too much i za nju ta voltaža

Ima već puno igara koje bi ga full ili skoro full mogle opteretiti

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #143 : 16. Ožujak, 2018., 11:06 »
a ploća je gigabyte 990fx gaming g1. budem probao smanjit voltažu. E sad baca plavi ekran usred testiranja, s amd owerdrive programom. Čini mi se da nije baš to tako jednostavno.
« Zadnja izmjena: 16. Ožujak, 2018., 11:58 rokonja »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #144 : 16. Ožujak, 2018., 12:31 »
Pa čitava poanta overclocka je da nađeš idealnu voltažu za određeni clock (najmanju na kojoj je stabilno). Za voltaže ispod 1.40v vjerojatno moraš smanjivati clock


Sigurne temperature CPU-a?
« Odgovori #145 : 25. Travanj, 2018., 22:32 »
Poz još jednom. Samo da updateam, kupio sam adapter koji mi je andrash sa ovog foruma preporucio, sve radi super, hvala.

Došlo mi je računalo nekidan te sam odlucio, nakon instaliranja windowsa i drivera, da overclockiram cpu kako bi iscjedio solidne performanse, barem jednake (ili vece, na to ciljam) onima 1300x verzije Ryzena 3. Radi se o Ryzen 3 1200 (na stock cooleru).

Počeo sam sa 3.8Ghz i 1.2875V gdje mi je idle (jedino upaljeno programi za temp.) davao 46 stupnjeva. Kada sam upalio Aida64 nakon koju minutu stress-testinga, freezalo se tako da sam odlucio povecati voltazu.
Stavio sam na 1.3,  no naravno i tada je freezalo.
Smanjio sam na 3.7Ghz i 1.3V te nakon 10ak minnuta u Aidi64 temperature su išle oko 66 stupnjeva, sa maksimalnom 74. Idle, oko 40 stupnjeva(tako sam zapisao, trenutno dok ovo pisem stoji na nekih 35 sa chromom upaljenim  :hihi:).
Zatim sam upalio Prime95 i nekih 10minuta nakon početka testa (Small FFTs, Number of torture test threads to run:4) temperature su vec par minuta konstantno išle oko 80-81 stupanj. Izgledalo je kako je to max koji ce postići, ali sada nisam siguran jeli 10ak minuta dovoljno kako bih testirao stabilnost tog overclocka. Koliko dugo bi trebao testirati kako bih bio 100% siguran da je stabilno i da me cpu nece izdati nakon 2-3 godine? I jesu li te temperature previše za jedan takav stress test? (Koristiti cu PC velikom vecinom za gaming uz eventualni discord i YT u pozadini, u zivotu nista nisam editovao, tako da je to ubiti sve.)
Koliko sam vidio kod ostalih, nisam bas sretan sto se tice "silikonskog lota", ali zadovoljan sam sa 3.7Ghz na 1.3V ako temperature nisu nesigurne i mogu bez brige koristiti racunalo.


*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Sigurne temperature CPU-a?
« Odgovori #146 : 25. Travanj, 2018., 23:17 »
Prva stvar - nemoj trenutno koristiti stress test aide64. Neće ništa biti, ali je čudan u zadnje vrijeme. Recimo meni isti OC prođe 1h u realbenchu i very high u intel burn testu, a u aidi ne može par minuta...

Druga stvar - neće njemu ništa biti ni na 90C, ali korisnici uglavnom izbjegavaju da im prelazi 80C (koji stupanj preko u stress testu nije issue). Realno za neki ozbiljniji OC moras uzeti aftermarket cooler, onda će ti udarati u svoje silikonske maximume (ryzeni uglavnom ne idu lako preko 3.9 ili 4ghz) uz jako niske temperature

Uglavnom ja bih se možda na tvom mjestu vodio ovime:

-da prolazi barem pola sata - sat bilo kojeg stress testa (nebi trebalo biti problem za stabilnost u gamingu u 99% slučajeva)
-da prilikom stressa ne ide preko 80C (barem ne puno)
- te da uz ta dva uvjeta gore nađeš maximalan clock koji može proći. Naravno uvijek je cilj naći što nižu voltažu koja je stabilna za xy clock

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #147 : 26. Travanj, 2018., 22:09 »
Evo, naštimo sam na 1.29375V i 3.7Ghz i pokrenuo isti test kao i prije u prime95, nakon 33minute testa max. temperatura u HWMonitoru bila je 81C. Poslje testa, koristio sam računalo sasvim normalno, odigrao koji sat Fortnite-a i temperature nisu prelazile 60 ako se dobro sjecam, ugl. nisam vidio vece probleme
Pošto je to na samome rubu ovoga što si rekao (barem sto se testa tice), i cuo sam kako dok se ne testira 24 sata nemozes biti 100posto siguran da je stabilno, bih li mozda trebao pokrenuti isti stress test recimo dok spavam kako bi potvrdio ili je ovo bilo dovoljno i siguran sam?

Također, pošto je cpu pod visokim temperaturama 7+ sati te nemam kontrolu nad računalom(jer spavam), bi li taj stress test uopce bio siguran?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #148 : 26. Travanj, 2018., 23:25 »
To je OK. Ne moraš više stressat ako se nećeš baviti višesatnim renderingom. Ljudi kojima pc koristi za rendering (pogotovo ako je za posao) moraju imati milijun % stabilno pa testiraju 24h, to je pretjerivanje za gamera, ne treba ni blizu toliko

Jesi probao još niže voltaže? Recimo smanjiš voltažu za jedan korak pa opet stressaš pola sata, pa opet i opet dok ne bude mogao izdržati tih pola sata
« Zadnja izmjena: 26. Travanj, 2018., 23:30 andrash »

Odg: OVERCLOCK AMD PROCESORA
« Odgovori #149 : 27. Travanj, 2018., 17:02 »
To je OK. Ne moraš više stressat ako se nećeš baviti višesatnim renderingom. Ljudi kojima pc koristi za rendering (pogotovo ako je za posao) moraju imati milijun % stabilno pa testiraju 24h, to je pretjerivanje za gamera, ne treba ni blizu toliko

Jesi probao još niže voltaže? Recimo smanjiš voltažu za jedan korak pa opet stressaš pola sata, pa opet i opet dok ne bude mogao izdržati tih pola sata
Smanjio sam voltazu sa 1.29375 (na kojoj je doslo do 80C nakon pola sata u prijasnjem testu), na jednu manje(minus na tipkovnici cca 1.28), izdržalo je sat vremena sa 79C kao maksimalna temperatura. Pri Fortnite-u ne prelazi preko 51C. Mogao bih probati još malcice spustiti (iako nisam optimistican da se nebi crashalo), ali neznam jeli sigurno toliko stress testati, danas sam 2 puta(po pola sata i sat, oba prošlo) a ventilator na zatiljku kucista pri stressu piri topal zrak čega baš nisam najveci fan  :hihi: iako znam da je to naravno normalno jer su temperature dosta visoke
Btw, pri testiranju, u task manageru pokazuje da cpu radi na  3.85Ghz iako je clockan na 3.7, jeli to normalno?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9