HCL.HR

Pregrijavanje

  • 6 Odgovora
  • 7643 Hitova
*

Croato

  • *
  • 98
  • |/ dO.Ob \|
Pregrijavanje
« : 22. Siječanj, 2014., 00:38 »
Dobra Večer.

Kao što sam naslov kaže imam problema s pregrijavanjem,točnije sa grafičkom karticom.
Problem se počeo događati već od početka ove školske godine kad sam doživio da mi se ugasio ekran,a kompjuter je nastavio raditi.Prčkajući po internetu i raspitivajući se saznao sam da je najvjerojatnije došlo do pregrijavanja i da je grafička prestala radit.Tada bi se i cijeli kompjuter trebao ugasit i prilikom sljedećeg pokretanja trebalo bi mi doć upozorenje da se to dogodilo (što se naravno meni ne događa).Problem sam uspio riješiti slučajno nakon što sam deinstalirao rivatuner i speedfan.
Pregrijavanja se od tada nisu događala ali su se naravno opet vratila početkom praznika.
Tada sam opet počeo tražit riješenje i na kraju su ostale samo tri moguće stvari :

-da je problem do određenih igara (što sumnjam ali isto uzimam u obzir)
-da imam nekakav virus (što čisto sumnjam jer si čistim kompjuter od takvih stvari)
-da mi se istrošila/stvrdnula termalna pasta

E sada imam ja nekoliko pitanja ako je doista riječ o pasti:

Jeli je teško skinuti sa grafičke?
Jeli loše koristit alkohol kao što neki govore?
Koje su najbolje paste danas dostupne u RH?

Isto sam tako slikao nešto slika da malo bolje vidite stanje moje grafičke:

http://imgur.com/a/hyeId

(Znam da je bolje koristit HW Monitor ali mi AMD pokazuje istu temperaturu.Usto mi nije problem slikati stanje koje prikazuje HW Monitor ako zatreba.)
(OC Guru II koristim jer je to program za moju matičnu ploču i jedino sa njim osjetim razliku ako mijenjam brzinu ventilatora.)
(Temperatura grafičke se diže i preko 75 stupnjeva ako igram npr. Minecraft,Sims 3,Terru,Lol-a,Borderlands 2 itd.)
(Jedine igre s kojima nisam doživija ovaj problem su Borderlands 2,Terra i Sims 3)

I na kraju moje komponente kompjutera (neznam jeli trebate znati no bolje da stavim,pa ako zatreba):

matična - GYGABITE GA-M565-S3
procesor - AMD Athlon 64 (X2) dual core 5200+ 2.70 GHz
ram - 3 GB DDR2
grafička - ATI Radeon 3800 HD series
napajanje neznam no stavim kasnije






*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pregrijavanje
« Odgovori #1 : 22. Siječanj, 2014., 01:37 »
Razlika je ako ti se baš ugasi sam monitor (onda je do njega) i kad ti radi monitor - a ugasi se pc (kučište)

Grafička ti može biti 3850 ili 3870. To možeš vidjet sa speccy, everest ultimate i sl.
Temperature su po meni relativno normalne, a pogotovo ako je 3870. Mijenjanje paste ne može škodit (možeš alkohol), al meni se više čini da te možda napajanje zeza (ako nije monitor). Saznaj točan model (skini stranicu kučišta  i vidi što piše na etiketi). Također možda ti se cpu pregrije pa gasi pc - provjeri i njegove temperature. Jer kako je star možda mu se pasta skorila, a vjerojatno ima i po kile prašine u rebrima hladnjaka ako nisi nikad čistio

Maximum operating temperature: 55°C - 68°C

Naime ako ti je staro napajanje kao ostatak konfiguracije - moguće je da s vremenom oslabi, da se napuni prašine unutra i da se ne hladi tako dobro, a ako ti je zabodeno u neku rupu (npr. u stolu) pogotovo. Onda se recimo gasi kad je vruće (ljeto) zbog pregrijavanja ili zbog toga što jednostavno ne može isporučiti tolko struje kao nekad kad se optereti (kad je u full loadu pc recimo tijekom igranja)

Što se tiče kako se mijenja pasta - imaš mali milijon tutoriala na YT npr.
http://www.youtube.com/results?search_query=how%20to%20change%20termal%20paste%20gpu&sm=3
http://www.youtube.com/results?search_query=how%20to%20change%20termal%20paste%20on%20cpu&sm=3

Uglavnom skineš hladnjak (bilo grafičke ili cpu-a), pa vaticom ili štapićem za uši (umočenim u alkohol) skineš staru pastu, obrišeš to, i staviš zrno termalne paste na sredinu (to hladnjak rastjera)

How Thermal Compound Spreads

Vađenje amd stock hladnjaka - http://youtu.be/Y2gi0GTzfTA?t=4m17s  (do 4:46, pa od 5:02 - 5:25)

To sam ti općenito napisao čisto da ti odgovorim, možda ne moraš to raditi - prvo provjeri temperature
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj, 2014., 01:52 Andrash »

*

Croato

  • *
  • 98
  • |/ dO.Ob \|
Odg: Pregrijavanje
« Odgovori #2 : 22. Siječanj, 2014., 13:02 »
Evo saznao sa da mi je grafička Ati Radeon 3870 HD.

Do monitora nemože bit problem jer sam ga popravio u 11. mjesecu prošle godine.Nevjerujem i da je do procesora problem jer mi je rođak promijenio pastu prije 2 tjedna (jer ja se u to baš ne razumim i on je imao nešto još paste).Kućište od kompjutera mi stoji na stolu,otvoreno je pa nevjerujem baš da je dotok zraka problem no primjetio sam da se nakupilo dosta prašine u napajanju pa ću ga navečer probat očistit što bolje.Također ću i tad napisat koji mi je model jer mi je sad škola pa nemogu...

A da vam opišem što se to događa kad mi se to dogodi.Znači kad igram neku noviju igru (npr.Minecraft) temperatura se počinje dizat do nekih 75 stupnjeva i nakon nekoliko sekundi se monitor ugasi.Kad se on ugasi na ekranu piše "Digital Power Saving Mode" (tipično za LG monitore koliko znam) i lampica koja gori plavo kad radi monitor postane narančasta.Probao sam izgasit pa upalit monitor ali ne pomaže,opet sve isto piše i lampica ostaje narančasta.A ventilator od grafičke se nastavi vrtjeti (koliko vidim) ali se ne osjeća da hladi.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pregrijavanje
« Odgovori #3 : 22. Siječanj, 2014., 18:24 »
Znači već si popravljao monitor, možda ipak je do njega. Posudi od nekog frenda/susjeda monitor pa probaj za svaki slučaj.
Mojim susjedima je nešto slično bilo na LG  - žuta lampica gori kao da je na stand by - ekran crn, a pc i dalje vrti... Samo njima to nije radio u pola igre, nego kod paljenja baci samo početni logo ili neki natpis, a onda samo zacrni slika i ode u stand by. Reklamirali su i dobili novi.

Po nekoj logici da je do temperature gpu/cpu ili napajanja pc bi ti se restartirao/ugasio, nebi i dalje vrtio...
Što se tiče temperatura - potpuno su normalne za tu karticu u full loadu
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj, 2014., 18:28 Andrash »

*

Croato

  • *
  • 98
  • |/ dO.Ob \|
Odg: Pregrijavanje
« Odgovori #4 : 24. Siječanj, 2014., 19:22 »
Nisam imao vremena zbog škole da dođem na forum,nadam se da nesmeta.
Očistio sam napajanje kao šta si reka.Otvorio sam ga skroz (garancija otišla odavno) i vidio TONU prašine koju sam ovo jutro očistia zajedno sa cijelim kompjuterem.I sada sam ga spojia u struju,pokrenija Minecraft i radi bez problema!Ne gasi se ekran više kao prije no primijetija san da se čuje neko lagano (skoro nečujno) pištanje...

Usto bi te tija pitat na ovoj slici,naime kad sam pokrenija hw monitor vidija san da piše da ventilatori rade 0% i da nešto prima -12V??

http://prntscr.com/2m6dt0

EDIT: zaboravija sam stavit svoje napajanje: CIEFTEC GPS-450AA-101 A
« Zadnja izmjena: 24. Siječanj, 2014., 19:25 OneHungryGamer »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pregrijavanje
« Odgovori #5 : 25. Siječanj, 2014., 03:11 »
Možda ti pišti ventilator ili zavojnica, ako jako iritira odnesi negdje da ti to netko pogleda. Uglavnom solidno napajanje, jedino što nije više mladić...
 
Ovo na hw monitoru je normalno, to je samo popis voltaža

Ventilator (od cpu) ti radi (2163rpm) - da ti ne radi gasio bi ti se pc. Ovo 0% je vjerojatno da nemaš dodatne ventilatore za kučište, il su ti isključeni, a ako ih imaš i vrte se lako moguće da je bug - čest slučaj, jer nije ni hw monitor sveto pismo

*

Croato

  • *
  • 98
  • |/ dO.Ob \|
Odg: Pregrijavanje
« Odgovori #6 : 30. Siječanj, 2014., 17:51 »
Evo mene opet.

Evo danas maloprije problem mi se opet dogodio no malo drugačijim tokom.Naime igras sam nekih dobrih 2 sata,temperature su bile ok i sve e išlo super no nakon ta 2 sata počelo je ono pištanje.Pištalo je ja mislim od ventilatora za procesor no nisam siguran.Također su i temprerature "malo" skočile.Zanemarija san to i nastavija igrat (kasnije je prestalo osim temperatura).Negdje 2 sata sam igra od tog pištanja kad mi se opet izgasija monitor primijetija sam da mi se ovaj put ventilator od grafičke presta vtrit.Sve je ostalo radilo samo taj ventilator nije...

Pa evo opet pitam što bi to moglo bit,jeli do previše igranja ili nešto drugo?Hvala na pomoći.

EDIT:Zaboravija sam reć da se ovo događa samo dok igram counter strike 1.6 te sa nikojom drugom igrom se ne događa.
« Zadnja izmjena: 31. Siječanj, 2014., 18:45 OneHungryGamer »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9