HCL.HR

Prenaponske zastite

  • 8 Odgovora
  • 1507 Hitova
Prenaponske zastite
« : 12. Prosinac, 2016., 12:26 »
Sta tacno treba gledati i koju prenaponsku zastitu kupiti?Procitao sam da treba kupovati one sa UL certifikatom, medjutim najzastupljenije (APC i Cyberpower) to uopste nemaju.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #1 : 12. Prosinac, 2016., 12:40 »
Generalno, to je dosta širok pojam i zavisi od puno parametara.
Zbog specifičnih stvari, ja sam imao dosta izgaranja tokom prethodnih godina... no, na koncu sam to riješio kvalitetnim napajanjem, osjetljivom 10A-skom predzaštitom i na kraju, wifi stickom.

- Napajanje da izdrži skakanje napona.
- Prednaponska zaštita da me zaštiti od jačeg skakanja napona, udara groma i slično.
- Wifi usb kartica za zaštitu od mogućeg udara koji pokupi UTP kabel i sprovede ga drito na matičnu.

Opet kažem, kod mene je dosta specifična situacija, tako da sam se ja morao prilagoditi tome.
I od kad sam to napravio, više nisam imao ni jedan problem- za razliku od ranijih godina kada sam ih imao barem jednom na svakih nekoliko mjeseci.

*

seedorf

  • ****
  • 970
  • My mision is destroy love on planet Earth
Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #2 : 12. Prosinac, 2016., 18:42 »
Prenaponske zastite vas nemogu spasit od udara groma koji se zna praznit cak i do 1000.000V znaci nema sanse.

Zato uvijek islkjucivat sve u slucaju nevremena, neki ljudi zaboravljaju struja moze proci i kroz UTP kablove (koji vode do rutera pa cak i do maticne kao sto je Metalni naveo)  kao i antenske za televizore. Zato susjed zna nekad reci ISLJUCIO SAM BIO TV I OPET JE IZGORIO PA KAKO TO JEBEMU?!?

Prenaponske zastite vas jednio mogu spasit od povremenog skakanja prenapona koji moze zavisiti od razlicitih faktora. Ja sam radio u Elektroprivredi i u slucajevima kad se mijenjaju osiguraci u trafostanicama, ponekad se znaju slomiti nogice od noznih osiguraca prilikom ubacivanja sto dovodi do varnicenja.

Problem je sto su ti osiguraci velike amperaze i treba im dosta vremena prije nego sto explodiraju, U tom trenutku dolazi do prenapona i velikog opterecenja koji moze dovesti do izgaranja uredjaja po kucama.

Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #3 : 12. Prosinac, 2016., 21:02 »
Zar osiguraci u kucanstvima ne mogu zastititi uredjaje od velikih napona (cemu onda sluze)?

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #4 : 13. Prosinac, 2016., 00:51 »
Naravno da mogu i za to i služe.
No, kao što kolega seedorf reče u postu iznad- nije strujni kabel jedini provodnik u svemu tome.

Kod groma je problem što je u biti, jednostavno prebrz za reagovanje.
"A" klasa osigurača od recimo 15A je jako osjetljiva, no često izbacuje i sama od sebe zbog manjih naponksih skakanja koje ni ne mogu napraviti neku štetu. A ljudi kao ljudi, samo daj nek je jače, pa uz to i obično pretrpaju previše uređaja na jedan vod.
I onda na kraju kad nešto krepa, čude se.

Ja sam imao nekoliko udara groma pored sebe, a dva su bila baš blizu: Jedan u banderu pored moje kuće, a drugi u limeni krov školske sale ispod mog brda.

Prvi put je bilo totalno veselje- pocrkalo je skoro sve što je moglo pocrkati, i to ne kod mene nego i niže u ulici. Naravno, što si dalje od udara, to je i manja šteta.
Drugi put su riknuli skoro svi ruteri u krugu od nekih 500-tinjak metara, kao i nekoliko kompova za koje ja znam.

Tako da, najbolji način za bezbjedno funkcionisanje je kompletno isključivanje svih fizičkih dovoda na uređaj, a to su ti strujni, antenski, telefonski i na kraju UTP kabeli.

Ima i nekih alternativnih rješenje koje sam ja već spominjao i koje sam kod sebe postavio, no o tom potom.

Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #5 : 13. Prosinac, 2016., 08:55 »
Kako nesto moze biti prebrzo za reagovanje?Ako prenaponske zastite ne mogu stititi od udara groma, a osiguraci stite od svega ostalog, cemu sluze prenaponske zastite (barem one bez portova za koaksijalne i ethernet kablove)?

*

seedorf

  • ****
  • 970
  • My mision is destroy love on planet Earth
Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #6 : 13. Prosinac, 2016., 21:49 »
Sluze za sve ostalo samo ne za udar groma, osim ako je udar groma bio jako daleko, pa je napon pao na daljinu. Kada od udara groma izgore uredjaji, znaci da je grom se ispraznio na obliznji dalekovod ili trafostanicu. Kada grom udari u kucu prolazi kroz gromobran i odlazi u zemlju, u nekim slucajevima cak ni gromobran ne moze pomoci,jednostavno moras razumjeti da ne mozes protiv majke prirode.


*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Prenaponske zastite
« Odgovori #8 : 18. Prosinac, 2016., 11:51 »
Klasični 10A-ski osigurač, 5 šuko utičnica plus koax.
Sve u svemu, ako je cijena ok- onda bi trebalo i ovo biti ok.

Ja recimo imam ovu, i za preko godinu dana korištenja na osjetljivom području, ni jedan problem.
https://www.links.hr/hr/prenaponska-zastita-cyberpower-sb0701ad-7x-suko-zastita-coax-rj11-rj45-150900062

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9