HCL.HR

Računao riknulo od nestanka struje

  • 21 Odgovora
  • 24681 Hitova
*

oetam

  • **
  • 221
Računao riknulo od nestanka struje
« : 14. Prosinac, 2016., 21:22 »
Lijepi pozdrav,
Situacija je sljedeća, u mojoj općini događaju se iznenadi nestanci struje, nestane struje na sekundu i opet dođe, zadnjih 6mj tako.

I od prošlog tjedna, usred igre isto se dogodi i od tad računalo ne daje znakove života. Testirao sam sve komponente zasebno, i otišao je procesor, grafička, matična i napajanje, ramovi su nekim čudom preživjeli kao i ssd i hdd.
Garancije više nemam, računalo je kupljeno 2012g.
Komponente koje su otišle:
Procesor: i3-2100
Matična: Asrock B75M
Grafička: Asus AMD R9 270
Napajanje: 650 W, LC POWER, Silent Giant

Da li je netko imao ovakav slučaj već, da podijeli savjet.
I pitanje, bi li mi HEP priznao nastalu štetu ako bi se žalio na nagle nestanke struje?

Ako je već netko imao sličan slučaj, molio bi da podijeli iskustva.

Hvala  :)

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #1 : 14. Prosinac, 2016., 21:48 »
Ufff

Jesam negdje čuo da se kao može žaliti hepu, ali nebih ti znao više o tome reći. Mejlaj hep, a možda i neku udrugu koja bi više o tome mogla znati (možda za zaštitu potrošaća). Ne košta te ništa pitati

*

seedorf

  • ****
  • 970
  • My mision is destroy love on planet Earth
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #2 : 14. Prosinac, 2016., 21:53 »
Da li je svima nestajalo struje ili samo tebi?  Jel zivis na selu, ako da jel se tvoja kuca nalazi na kraju/vrhu sela? Jer obicno kuce na kraju linije(kabel koji vodi od trafostanice do posljedne bandere) imaju los ili pad napona.

U tom slucaju dolazi Elektromonter i postavlja uredjaj za mjerenje napona u kuci tacno 24 sata. Ako je to slucaj kod tebe mogao bi se zaliti na ovaj nacin.

Ne znam kako u Hrvatskoj al kod nas u Bosni se lijepe plakate i najavljuje se putem telefona iz EP da ce doci do nestanka struje u to i to vrijeme.




*

hrv4tin4

  • Gost
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #3 : 14. Prosinac, 2016., 21:54 »
Moraš se obratiti njihovoj pravnoj službi, ali moraš i nepobitno dokazati da su oni krivi za to.


E sad... Kako to napraviti?!? Pa dokaži da je računalo radilo sve dok nije došlo do nestanka struje. Ako ti SSD i HDD nisu sprženi trebao bi moći s njih izvući podatke iz Event Viewera i onda to poslati njima. Tamo će se vidjeti da se dogodio error i da je unexpected shut down...


Jedino tako možeš nepobitno dokazati da je došlo do kvara kada se to točno dogodilo. U suprotnom nećeš ništa dobiti. Zaštićeni su kao lički medvjed.

*

oetam

  • **
  • 221
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #4 : 14. Prosinac, 2016., 21:59 »
Da li je svima nestajalo struje ili samo tebi?  Jel zivis na selu, ako da jel se tvoja kuca nalazi na kraju/vrhu sela? Jer obicno kuce na kraju linije(kabel koji vodi od trafostanice do posljedne bandere) imaju los ili pad napona.

U tom slucaju dolazi Elektromonter i postavlja uredjaj za mjerenje napona u kuci tacno 24 sata. Ako je to slucaj kod tebe mogao bi se zaliti na ovaj nacin.

Ne znam kako u Hrvatskoj al kod nas u Bosni se lijepe plakate i najavljuje se putem telefona iz EP da ce doci do nestanka struje u to i to vrijeme.

Svima da, događa se već zadnjih 6 mj, ugasi se i nakon sekundu odmah dođe struja, većinom kad zapuše malo jači vjetar.

Ne živim na kraju sela, a nisam niti na sredini. U nizinskom sam kraju, u okolici opčina Lekenik živim.

Ma ovo se dogodi iznenada, još kad bi znali kad struja nestaje nebi bilo problem, ovo je tako iznenada, da samo čekaš kad će se dogoditi. Pisala se već peticija HEP-u ovaj ili prošli mjesec, ali čini mi se da ništa HEP nije odgovorio. Nisam jedini koji se žali, ljudi u selu se kvare razni uređaji od perilica, TV-a, računala.

*

oetam

  • **
  • 221
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #5 : 14. Prosinac, 2016., 22:08 »
Moraš se obratiti njihovoj pravnoj službi, ali moraš i nepobitno dokazati da su oni krivi za to.


E sad... Kako to napraviti?!? Pa dokaži da je računalo radilo sve dok nije došlo do nestanka struje. Ako ti SSD i HDD nisu sprženi trebao bi moći s njih izvući podatke iz Event Viewera i onda to poslati njima. Tamo će se vidjeti da se dogodio error i da je unexpected shut down...


Jedino tako možeš nepobitno dokazati da je došlo do kvara kada se to točno dogodilo. U suprotnom nećeš ništa dobiti. Zaštićeni su kao lički medvjed.

Mogao bi da skinuti podatke sa Event-a da, najmanji problem. Dokazi postoje, svjedoci su mi cijela općina koja se buni protiv HEP-a. Tako da što se tiče dokaza je najmanji problem. Računalo sam odnio kod servisera i on je ustanovio ono što sam ustanovio ja doma. Samo moram od njega dobit dopis kolika je šteta.

*

seedorf

  • ****
  • 970
  • My mision is destroy love on planet Earth
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #6 : 14. Prosinac, 2016., 22:13 »
Ako prilikom vjetra dolaze do nestanka struje znaci da se negdje  dodiruju "gole" zice (bez izloacije, one sa izolacijom se zovu SKS - samonosivi kablovski snop) Najverovatnije da negdje na banderi prilikom vjetra naslanju grane od drveta sto pravi spoj izmedju zica. Ja sam radio u EP na dosta takvih slucajeva sam naiso.

Mislim da bi tvoj slucaj mogao proc, slobodno se zali, objasni sve kako se desilo. Jos pogotovo ako se jos kojem susjedu se takav slucaj desio.

Znaci nemoj da ides u tehnicu sluzbu, pravac direktoru,ako ga nema javi se sekretarici. Nemoj zvat na mobitel odjebat ce te, ne salji mejlove.

*

oetam

  • **
  • 221
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #7 : 14. Prosinac, 2016., 22:18 »
Ako prilikom vjetra dolaze do nestanka struje znaci da se negdje  dodiruju "gole" zice (bez izloacije, one sa izolacijom se zovu SKS - samonosivi kablovski snop) Najverovatnije da negdje na banderi prilikom vjetra naslanju grane od drveta sto pravi spoj izmedju zica. Ja sam radio u EP na dosta takvih slucajeva sam naiso.

Mislim da bi tvoj slucaj mogao proc, slobodno se zali, objasni sve kako se desilo. Jos pogotovo ako se jos kojem susjedu se takav slucaj desio.

Znaci nemoj da ides u tehnicu sluzbu, pravac direktoru,ako ga nema javi se sekretarici. Nemoj zvat na mobitel odjebat ce te, ne salji mejlove.

Ma ima nas, dosta uređaja se pokvarilo u okolici već, tako da nebi trebao imati problema, ali bojim se da neću dobit punu odštetu, da ću dobit npr samo 50% oni, a 50% ja platim, što nikako nije u mojem viđenju riješenja. Makar se kod toga nema šta popravljati, idu novi dijelovi računala. Novi proc, matična, grafička, ajde napajanje bi se dalo popravit ako se napuhnuo koji kondenzator pa ga se zamijeni. Ali ovo ostalo... Vidjet ću, hvala na odgovoru.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #8 : 14. Prosinac, 2016., 22:36 »
Dobićeš neku siću , zato jer to osiguranje rješava a ne Hep.
Ja sam jednom dobio oko 900kn, a pocrkao mi skoro sve i jedan uređaj u kući, zbog jakog vjetra i spojenih žica.

*

oetam

  • **
  • 221
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #9 : 14. Prosinac, 2016., 22:41 »
Dobićeš neku siću , zato jer to osiguranje rješava a ne Hep.
Ja sam jednom dobio oko 900kn, a pocrkao mi skoro sve i jedan uređaj u kući, zbog jakog vjetra i spojenih žica.

Kakvo točno osiguranje?

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #10 : 15. Prosinac, 2016., 00:59 »
Ma neka od ovih naših osiguravajućih kuča, ne esjećam se više koja je bila.

Kad je sve to puklo, došli su iz Hepa, napravili zapisnik i procjenu- i to je bilo to.
Nakon par mjaseci sam dobio pismo u kojem piše da dignem nofce na pošti.

Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #11 : 15. Prosinac, 2016., 08:33 »
Da li je svima nestajalo struje ili samo tebi?  Jel zivis na selu, ako da jel se tvoja kuca nalazi na kraju/vrhu sela? Jer obicno kuce na kraju linije(kabel koji vodi od trafostanice do posljedne bandere) imaju los ili pad napona.

U tom slucaju dolazi Elektromonter i postavlja uredjaj za mjerenje napona u kuci tacno 24 sata. Ako je to slucaj kod tebe mogao bi se zaliti na ovaj nacin.

Ne znam kako u Hrvatskoj al kod nas u Bosni se lijepe plakate i najavljuje se putem telefona iz EP da ce doci do nestanka struje u to i to vrijeme.




Vas obavjestavaju telefonom da ce nestati struje?Jel to u federaciji ili RS?

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #12 : 15. Prosinac, 2016., 10:58 »
Ja sam na granici između HR i BiH/RS, i obavijesti budu samo ako su u pitanju veći odnosno dugotrajniji nestanci struje.
Ovi obični, svakodnevni dolaze nenajavljeno, kako ovde tako i tamo preko.

Mada je i to sve pod znakom pitanja, jer je se zna često desiti da remontuju nešto pola dana recimo, bez da itko zna unapred. 
« Zadnja izmjena: 15. Prosinac, 2016., 11:00 metalni »

*

seedorf

  • ****
  • 970
  • My mision is destroy love on planet Earth
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #13 : 15. Prosinac, 2016., 19:29 »
U Federaciji, najvise zbog toga jer neki ljudi imaju mljekare,farme pilica itd...

*

oetam

  • **
  • 221
Odg: Računao riknulo od nestanka struje
« Odgovori #14 : 28. Prosinac, 2016., 16:05 »
Evo da obavijestim što se dogodilo dalje, nakon što sam poslao žalbu.

Došao mi je HEP i provjerio mi je napone na kući. Naponi su umjesto 220V, vrte na 240V
I rekli su mi ovako, da je moja krivica što nisam imao UPS, moja je krivica što sam slao PC u ovlašteni servis, jer nisam smio slati ništa prije nego mi dođe njihova komisija. Znaći kriv sam po svim postupcima, samo oni nisu ni za što krivi što mi je računalo riknulo skoro kompletno.

Ima li tu kakve logike ljudi moji? Ja bi po tome na svakom uređaju trebao imati UPS? :S

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9