HCL.HR

Bića, stvari i pojave koje vas živciraju

  • 13735 Odgovora
  • 869081 Hitova
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10665 : 28. Svibanj, 2012., 21:14 »
ISTINIXY



al sjebano je to šta se tiče stručnih. Retardirano je da netko tko recimo je završio medicinsku i očito zna više o JETRAMA I BUBREZIMA ne dobiva baš nikakav bonus zbog tog znanja, već mu se gleda biologija il nešto na razini gimnazije.  :wildboy:
i hrvatski.
i matematika.

koji su apsolutno nebitni  :wildboy:
CSadria - Kupovi, LANovi, intervjui i izvještaji s događanja iz Balkan/Adriatic regije.
Web - Facebook - Twitch - Youtube

[/url

*

Calavera

  • *****
  • 2135
  • Sultan
    • http://www.google.com
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10666 : 28. Svibanj, 2012., 21:19 »
Pa nisu se ni prije na prijemnima nikad gledale te stvari, uvijek se valjda nastojalo napraviti ispit koji će bit slične težine za sve pristupnike. Ne znam, ja mogu jedino govorit za svoj fax, ljudi koji dođu iz tehničkih škola imaju već u startu dost više znanja iz tog područja neg npr. ja koji sam došao iz opće gimnazije, ali na prijemnom se ispitivala matematika i fizika.

Pa koliko ja vidim iz tog popisa većina maturanata je napisala i više od 50%, ne vidim u čemu je problem, mislim i ja bi vjerojatno tulio okolo da sam maturant jer tako to ide, ali kad se već nepovratno krenulo s tom državnom maturom onda nek puste te odgovorne ljude da od nje naprave kvalitetan evaluacijski test, a ne nešto lagano na čemu će si ljudi valjda dizat ego. Do uspjeha sa što manje truda i te fore.

Mislim, zašto na dosta fakulteta uvode dodatne prijemne, zato jer s državnom maturom nisu napravili dobru selekciju pa je fakulteti opet moraju koliko toliko sami raditi. Evo na feru je npr. oko 60% brucoša u prvom semestru palo matematiku 1, to isto nešto govori.

Al dobro, ne želim sada nikome solit pamet, nisam maturant pa ne znam iz prve ruke kako je to. :approve

*

dibek

  • ******
  • 5634
  • You put the stone in the case?
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10667 : 28. Svibanj, 2012., 21:53 »
Netko tko više zna (bolje se pripremio), brže će rješavati ispit.
Pa dobro al ono... nije valjda to jedini nacin diferencijacije.

Nek onda svi test naglavacke kad postanu dovoljno brzi :lol: Al ozbiljno :hiha2:

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10668 : 28. Svibanj, 2012., 21:58 »
@iksi - ne znam, odabrao sam višu (iako mi faks ne zahtijeva višu razinu) zbog lakših djela na esejima i zbog paradoksa da niža razina obično biva teža od više. pogledao sam ovogodišnju nižu i opet mi se čini da je niža bila teža. što se vremena tiče, nije mi bilo dovoljno vremena da posvetim pažnje pitanju koliko bih htio posvetiti, ako me razumiješ.

neka pitanja više nisam imao vremena analizirati pa sam nasumice odabrao odgovor i to definitivno ne bi bila stvar da sam odmah znao odgovor na pitanje. problem je u tome što ni pitanja nisu bila takva da odmah znaš odgovor, nego si morao ponovno proanalizirati tekst i pronaći odgovor. definitivno nisam očekivao riješiti 100%, ali po meni postoji određena razlika između prošlogodišnje i ovogodišnje više razine hrvatskog jezika. prošle godine je bilo 4 teksta po više pitanja i bila su uključena i gramatička, pa je znalo bit pitanje tipa: "kako glasi genitiv sintagme crvena jabuka" ili takve nekakve banalnosti, dok je, s druge strane, pitanje iz candidea na onaj ulomak što sam negdje kopirao (opet ga se dotičem, dosadan sam, znam):

"Kakvim je tonom napisan polazni tekst?
A. idiličnim
B. ironičnim
C. sarkastičnim
D. uzvišenim"

odgovor uz obrazloženje:
"Ironijski preokret jasno je vidljiv u rečenici da se Candideova majka nije htjela
udati za njegova oca jer je mogao nabrojiti samo sedamdeset i jedno koljeno, a uz to
genealoško je stablo uništio zub vremena. Idiličan bi ton pretpostavljao suglasje čovjeka i
prirode, a sarkastičan grubu porugu usmjerenu prema čovjekovim psihičkim i/ili fizičkim
osobinama, čega u polaznome tekstu nema."

nisam znao da je to razlika između ironije i sarkazma, ali dobro. :(

činjenica da sam rendom maturant koji ide na tehnički fakultet ne znači da me do prije 2 tjedna profesorica iz hrvatskog nije prozivala da odgovaram književnost sve četiri godine. morao sam znati što je moliere gledao kada je umro, ali to opet ovisi od profesora do profesora. neki profesori traže više razmišljanje i objašnjenje, moja profesorica je inzistirala da poznajemo puno činjenica koje se tiču djela i autora, a matura to nije tražila. mislim da bih kao gimnazijalac sa 5 sati hrvatskog ipak trebao imat veće znanje od nekog iz tehničke škole koji ima manju satnicu, jer ne govorim o nekome ko je imao 2, jedva 3, nego sam stalno imao četvorke i petice iz hrvatskog.

uostalom, nije hrvatski jedino što se gleda za upise na fakultet, pogotovo za filozofski fakultet, sva 3 obvezna predmeta se gledaju u nekom postotku zajedno sa ocjenama. činjenica je da je gimnazijalcima puno lakše upisati faks upravo zbog državne mature, imaju tu prednost bolje pripreme i bolje "nastave", da to tako kažem, naspram strukovnjaka. jer ono, ni ja na etfu neću znat kurca o elektronici, spajanju, čemugod jer sam išao u gimnaziju.

uglavnom, kud prdim s ovim, sve ovo je moje viđenje. ljudi iz ncvvoa nisu stavili ništa šta nisu SMJELI ili nešto. jedino što ne znam kako se možeš uopće pripremiti za razumijevanje teksta, valjda da više čitaš ili koji kurac :S

*

progabbeing-jadran

  • ******
  • 5293
  • abrah cadabrah
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10669 : 28. Svibanj, 2012., 22:28 »
niža razina prošle i pretprošle godine je bila redikulna. ja nisam niš učio, siguran sam prilično da nije ni karlo (osim za esej)
i bila su takva pitanja. Genitiv neke riječi, ko je pisao ilijadu i tak. nema šanse da je to bilo teže od više.
Bowie je definitivno najveći umjetnik svih vremena.

Support your local gamers >>> Pro GABBEing Klan

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10670 : 28. Svibanj, 2012., 22:31 »
@dibek
Naravno, al ono, ne vidim što želiš time reći.
Ja želim reći da ako se nisi dobro pripremio, uvijek će ti faliti vremena.

@čiko
Ali. Ali. Ali. Ali. Ali... ne znam. Ja ne znam što da ti kažem.
Zašto? Jer ne vidim odakle vadiš zaključke i što zapravo uopće želiš reći. :/

Recimo:
po meni postoji određena razlika između prošlogodišnje i ovogodišnje više razine hrvatskog jezika. prošle godine je bilo 4 teksta po više pitanja i bila su uključena i gramatička, pa je znalo bit pitanje tipa: "kako glasi genitiv sintagme crvena jabuka" ili takve nekakve banalnosti, dok je, s druge strane, pitanje iz candidea na onaj ulomak što sam negdje kopirao (opet ga se dotičem, dosadan sam, znam):

...

Četiri teksta vs. osam tekstova. Na to si si sam već odgovorio:

pitanja nisu bila takva da odmah znaš odgovor, nego si morao ponovno proanalizirati tekst i pronaći odgovor.

Ne vidim razliku onda. I da si imao četiri teksta, vraćao bi se i opet ih analizirao. Durr.

Također, što znači da su prošle godine bila uključena gramatička pitanja? Odnosno, želiš li reći da ove godine nisu?
Jer spominješ primjer dekliniranja sintagme, a GLE VRAGA  :D

59. Kako glasi genitiv imena i prezimena Harry Potter?

Što je šašavo. Jer si ti prikazao situaciju tako da ste vi umjesto jednostavnih deklinacija imali puno teža pitanja ekstrapoliranja informacija iz teksta.

30 od 70 pitanja u vašem ispitu nema veze s priloženim tekstovima.

sdfjasksdjfask
Ne znam što da dalje pišem kad mi je reakcija na svaku tvoju rečenicu "da, i?"
Ili uspoređuješ kruške i jabuke. Ili nešto. =(

*

Facaa

  • ******
  • 4455
  • Full of Stars
    • www.shuma.org
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10671 : 28. Svibanj, 2012., 22:33 »
Htjedoh se uključit, al eto, Ixy sve lepo reko.
<3
I'm teaching myself to live without sleeping cause i don't trust my dreams.

*

dibek

  • ******
  • 5634
  • You put the stone in the case?
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10672 : 28. Svibanj, 2012., 22:37 »
@dibek
Naravno, al ono, ne vidim što želiš time reći.
Ja želim reći da ako se nisi dobro pripremio, uvijek će ti faliti vremena.
Pa ne znam ni ja... mislim, ne znam kakva je priroda vase mature n shit, samo se ovako zivciram kad eto, ne daju dovoljno vremena za neke stvari. Ko sto je pisanje eseja i slicno... ono, to je >>>UMJETNOST<<<, ili bar su nas tako ucili, ako znas napisati brze ne znaci da si bolji, niti je u konacnici bitno koliko si brz. Vise neki osobni RANT nego ista drugo :hiha:

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10673 : 28. Svibanj, 2012., 22:41 »
Nenene, tih 80 minuta su imali samo za ovaj dio koji je na zaokruživanje.
Eseji se pišu posebno. Ne znam koliko vremena su im dali za to.  :solidus:

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10674 : 28. Svibanj, 2012., 23:02 »
imam malo problema s tipkanjem i nedovršavanjem misli, puno mi je lakše uživo kenjat.  :hiha:

usporedbom ovogodišnje i prošlogodišnje mature sam mislio reći kako je prošle godine bilo 4 teksta po petnaestak pitanja, ove godine je bilo 8 tekstova po 5 pitanja svaki. u tih prošlogodišnjih petnaest pitanja bilo je općenitih pitanja o djelu ili autoru, pitanja za odgovoriti iz ulomka, ali i gramatičkih pitanja koja se odnose na ulomak. ove se godine više baziralo na razumijevanju pročitanog teksta, također posebno je odvojena gramatika i jezik, tako da je bilo 20-ak pitanja iz gramatike i jezika neovisno o ulomcima, što ne znači da su gramatička pitanja teža ako se ne odnose na ulomak ili nešto, ali vidi ova pitanja iz prošlogodišnje VIŠE razine:

Đakovo se prvi put spominje 1239. godine u darovnici hrvatskoga kneza Kolomana. Grad se
nalazi u srcu Slavonije na istoku (67.) _________. Središte Đakova je (68.) _________ omeđen
znamenitom katedralom. Prema riječima pape (69.) _________ đakovačka je katedrala
(70.) „_________ crkva između Venecije i Carigrada”. Druga su znamenitost Đakova plemeniti konji
(71.) _________. Elegantan nastup đakovačkoga četveroprega na otvaranju
(72.) _________ zadivio je (73.) _________ kraljicu Elizabetu
II. pa je kraljevska obitelj 1972. posjetila Ergelu Đakovo.
Đakovo ima mnogo manifestacija od kojih se ističu
(74.) _________. To je praznik cijeloga kraja kada
đakovačkim ulicama prolaze kola ukrašena
(75.) _________ brojnih folklornih skupina u
(76.) _________ mimohodu.

67. A. Republike Hrvatske  B. Republike hrvatske
68. A. Strossmayerov Trg  B. Strossmayerov trg
69. A. Ivana XXIII.  B. Ivana XXIII
70. A. najljepša  B. naj ljepša
71. A. lipicanci  B. Lipicanci
72. A. Olimpijskih Igara  B. Olimpijskih igara
73. A. Englesku  B. englesku
74. A. Đakovački Vezovi  B. Đakovački vezovi
75. A. cvijećem  B. cvjećem
76. A. svečanom  B. svećanom

sad mi reci da nije redikulno. ono što želim naglasiti, tim pitanjima iz gramatike koja bila u ulomcima se izbacilo mjesta za pitanja razumijevanja pročitanog teksta, tako da je, po meni, bilo lakše. većim brojem pitanja koja nisu razumijevanje znači da se ne moram vraćati i ponovno čitati tekst jer pitanja koja traže poznavanje gramatike obično imaju riječ ili rečenicu na koju se pitanje odnosti. + što je bilo više činjeničnih pitanja uz ulomke, to također ne moraš poznavati zadani ulomak da bi mogao dati odgovor, ali to se izjednačava ovogodišnjom sredinom testa u kojoj se tražilo književnoteorijsko poznavanje... ne znam, sjebano je sad već, izgubio sam se u svojim mislima  :wildboy:

esej je bio 160 minuta


*

progabbeing-jadran

  • ******
  • 5293
  • abrah cadabrah
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10675 : 28. Svibanj, 2012., 23:07 »
Bowie je definitivno najveći umjetnik svih vremena.

Support your local gamers >>> Pro GABBEing Klan

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10676 : 28. Svibanj, 2012., 23:12 »
čru, ispada da je tako :) al ne bi trebalo bit jer ću proć i imat dobar postotak, rantam bezveze :(((

Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10677 : 28. Svibanj, 2012., 23:22 »
Ja i dalje ne vidim tvoju poantu,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Al ae, nebitno. =)

*

Chikanovich

  • ****
  • 1039
  • Čiko :]
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10678 : 28. Svibanj, 2012., 23:25 »
poanta je da mi je bio sjebaniji test nego što sam očekivao, to je sve :(

*

Ben

  • *
  • 104
Odg: Bića, stvari i pojave koje vas živciraju
« Odgovori #10679 : 29. Svibanj, 2012., 07:13 »

kme kme

 :mrs:
Ulogirao sam se samo da kažem da se već dugo nisam ovako naglas cerekao k'o debil :hihi:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9