HCL.HR

HCL repeticije

  • 30 Odgovora
  • 4606 Hitova
HCL repeticije
« : 20. Prosinac, 2009., 16:34 »
smislio koristan topik. oću sticky, bez flejma i spemanja.

uglavnom, škola/faks, sranja koja neznate, pitate ovdje. inače ovakva pitanja idu u što ste radili danas, al tamo se lako izgube i to. a ovdje bude lepo i pregledno. i sticky.
dakle ja imam fizičko pitanje:

"Ako je ubrzanje sile teže na polu nekog planeta jednako ubrzanju na polu
Zemlje, a tijela na ekvatoru tog planeta lebde, koliki je njegov polumjer?
Trajanje dana na tom planetu je jednako kao na Zemlji. Smatramo da su masa i
radijus Zemlje poznati."

ovo mi je u primjeru kolokvija i ostao sam...  :geek:

ako zna ko, nek objasni :( ak ne nek ostane topik za kakva zgodna pitanja :(

*

Đester

  • *****
  • 2126
  • OSOBNI TEKST
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #1 : 20. Prosinac, 2009., 17:29 »
Odi u kurac. Blejim u ovo već 10 minuta i pokušavam lolol :( Al problem je u tome što neznam formulice koje koristite ka :( :mrgreen: Oprosti Zvone :(
Cuando puedo ni siquiera el tabaco, por lo menos voy a ser oblejan,,,,

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #2 : 20. Prosinac, 2009., 19:26 »
smislio koristan topik. oću sticky, bez flejma i spemanja.

uglavnom, škola/faks, sranja koja neznate, pitate ovdje. inače ovakva pitanja idu u što ste radili danas, al tamo se lako izgube i to. a ovdje bude lepo i pregledno. i sticky.
dakle ja imam fizičko pitanje:

"Ako je ubrzanje sile teže na polu nekog planeta jednako ubrzanju na polu
Zemlje, a tijela na ekvatoru tog planeta lebde, koliki je njegov polumjer?
Trajanje dana na tom planetu je jednako kao na Zemlji. Smatramo da su masa i
radijus Zemlje poznati."

ovo mi je u primjeru kolokvija i ostao sam...  :geek:

ako zna ko, nek objasni :( ak ne nek ostane topik za kakva zgodna pitanja :(

treba ti brzina rotacije tog planeta biti ekvivalentna gravitacijskoj sili na ekvatoru (pogledaj si teoriju satelita i cirkularne orbite)

e sad pošto je trajanje dana na tom planetu jednak kao na zemlji, brzina rotacije ruba tog planeta se povećava što mu više smanjuješ polumjer
« Zadnja izmjena: 20. Prosinac, 2009., 19:28 DeS3InY »

*

Zapi

  • Gost
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #3 : 20. Prosinac, 2009., 19:28 »
da imam zadaće posto bi neko pitanje tek tako da razgovaramo. al nemam, pa ono.

Odg: HCL repeticije
« Odgovori #4 : 20. Prosinac, 2009., 20:44 »


treba ti brzina rotacije tog planeta biti ekvivalentna gravitacijskoj sili na ekvatoru (pogledaj si teoriju satelita i cirkularne orbite)

e sad pošto je trajanje dana na tom planetu jednak kao na zemlji, brzina rotacije ruba tog planeta se povećava što mu više smanjuješ polumjer


frende, možeš mi objasnit samo... kako na polu planeta akceleracija slobodnog pada = g kao na zemlji, a na ekvatoru nije?
jel to znači da je tijelo oblika valjka? :<
nije to. neznam. ne shvaćam.

mislim past ću sutra ovo, nije mi ni bitno više, al me intrigira zadatak.
« Zadnja izmjena: 20. Prosinac, 2009., 20:49 đuzepe_torcida »

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #5 : 20. Prosinac, 2009., 21:05 »


treba ti brzina rotacije tog planeta biti ekvivalentna gravitacijskoj sili na ekvatoru (pogledaj si teoriju satelita i cirkularne orbite)

e sad pošto je trajanje dana na tom planetu jednak kao na zemlji, brzina rotacije ruba tog planeta se povećava što mu više smanjuješ polumjer


frende, možeš mi objasnit samo... kako na polu planeta akceleracija slobodnog pada = g kao na zemlji, a na ekvatoru nije?
jel to znači da je tijelo oblika valjka? :<

mislim past ću sutra ovo, nije mi ni bitno više, al me intrigira zadatak.

nije stvar tijela nego njegove pozicije s obzirom na rotaciju zemlje. gravitacijska sila se mijenja (ali veoma malo) s obzirom na položaj na zemlji (možemo reći i zanemarivo malo - fizičari lol - tako da te to ne brine). da je tijelo na polu, ono bi se "vrtilo" usporedno sa zemljom kao pirueta recimo - no tvoje "tijelo" je na ekvatoru - tamo je najveća brzina rotacije -> tijelo počinje "lebdjeti" (tj. počinje slobodno padati oko zemlje u orbiti) zbog toga što brzina rotacije balansira onu gravitacijsku silu koja te vuče prema dolje i zapravo to tijelo "pada" usporedno sa tim planetom :D

dakle, imaš planet koji ima jednaku masu kao i Zemlja, jednaku gravitacijsku silu i manji polumjer (znači veća gustoća al to nije bitno ovdje)

time što si smanjio polumjer direktno mijenja brzinu rotacije planeta na novom polumjeru

primjeti usporedbu: vrtiš veći i manji kotač istom brzinom u ležištu - manji kotač će napraviti više okretaja za istu brzinu. e sad u tvom slučaju oba "kotača" imaju istu brzinu okretaja (jedan dan jedna revolucija lol) -> što implicira da će ovaj manji "kotač" imati veću brzinu. (morao sam objasniti xD)

ne znam kojim točnim formulama se to mora računati (kažem, pogledaj teoriju satelita, keplerove zakone i cirkularne orbite, imaš valjda i u svojim papirima) ali uvrštanjem u formule (i malim sređivanjem) ćeš dobiti polumjer planeta u kojem brzina okretaja planeta na ekvatoru odgovara brzini kojom bi tijelo trebalo slobodno padati da bi došlo do stabilne cirkularne orbite.

nisam fizičar pa ti nemrem kvalitetnije objasniti al evo.

Odg: HCL repeticije
« Odgovori #6 : 20. Prosinac, 2009., 21:11 »
Sumnjam da se ovdje uzima u obzir centrifugalna sila jerbo se to ne uzima u obzir ni kad se računa zemljina gravitacija.
Cijeli tvoj prvi odlomak je praktički besmislen zapravo.  :b_wildy:

Uostalom, gdje piše da traženo tijelo ima jednaku masu kao zemlja? Nigdje.

Svima je jasno da se obodna brzina povećava ako se tijelo smanjuje, a period ostaje isti i obratno.

Odg: HCL repeticije
« Odgovori #7 : 20. Prosinac, 2009., 21:20 »



time što si smanjio polumjer direktno mijenja brzinu rotacije planeta na novom polumjeru

primjeti usporedbu: vrtiš veći i manji kotač istom brzinom u ležištu - manji kotač će napraviti više okretaja za istu brzinu. e sad u tvom slučaju oba "kotača" imaju istu brzinu okretaja (jedan dan jedna revolucija lol) -> što implicira da će ovaj manji "kotač" imati veću brzinu.

manji kotač će imati manju brzinu :(

obodnu brzinu jel. pošto je v(obodna brzina) = radijus * omega ( kružna brzina, koja im je jednaka)
pogledat ću kroz materijale da vidim formulice :(

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #8 : 20. Prosinac, 2009., 21:52 »



time što si smanjio polumjer direktno mijenja brzinu rotacije planeta na novom polumjeru

primjeti usporedbu: vrtiš veći i manji kotač istom brzinom u ležištu - manji kotač će napraviti više okretaja za istu brzinu. e sad u tvom slučaju oba "kotača" imaju istu brzinu okretaja (jedan dan jedna revolucija lol) -> što implicira da će ovaj manji "kotač" imati veću brzinu.

manji kotač će imati manju brzinu :(

obodnu brzinu jel. pošto je v(obodna brzina) = radijus * omega ( kružna brzina, koja im je jednaka)
pogledat ću kroz materijale da vidim formulice :(

fak, imaš pravo, al to ne mijenja koncept već samo znači da ćeš povećavati polumjer ^^ (ja i moja percepcija lol)


Uostalom, gdje piše da traženo tijelo ima jednaku masu kao zemlja? Nigdje.
Samim time što je gravitacijska sila jednaka implicira da im je masa jednaka.

+ http://en.wikipedia.org/wiki/Geosynchronous_satellite
to je bazni princip onog što ja govorim i onog što oni traže u zadatku (samo što sam ja fulao koncept smanjivanja kad zapravo treba povećavati), znači geosinkroni satelit slobodno pada uz zemljin ekvator na fiksnoj udaljenosti (mislim da je to taj tvoj radijus što se traži)



Odg: HCL repeticije
« Odgovori #9 : 20. Prosinac, 2009., 21:55 »
Samim time što je gravitacijska sila jednaka implicira da im je masa jednaka.

Nope. Ako je gravitacijska sila jednaka, to znači da je omjer mase i kvadrata polumjera jednak na zemlji i tom nebeskom tijelu. Da je masa jednaka, a radijus različit, gravitacijska sila ne bi bila jednaka.

g= G*(m/r^2)

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #10 : 20. Prosinac, 2009., 22:02 »
Samim time što je gravitacijska sila jednaka implicira da im je masa jednaka.

Nope. Ako je gravitacijska sila jednaka, to znači da je omjer mase i kvadrata polumjera jednak na zemlji i tom nebeskom tijelu. Da je masa jednaka, a radijus različit, gravitacijska sila ne bi bila jednaka.

g= G*(m/r^2)


to je kad nema fizičara i onda se računalac mora javljat. nisam znao za to, čak mislim da bi mu ovo olakšalo računanje (ili mu uopće ne treba, tko zna :S)

ja samo googlam moguće rješenje

Odg: HCL repeticije
« Odgovori #11 : 20. Prosinac, 2009., 22:20 »
neznam. odustajem. valjda ću sutra od nekog saznat kako se riješava pa podijelim. i ja sam nešto prtvljao s nekim formulicama al se na kraju vrtim u krug. :(

Odg: HCL repeticije
« Odgovori #12 : 08. Veljača, 2010., 19:22 »
;D

Ovaj, sitija se ovog topica, a eto, kul bi bilo da ovdje pitam.

Nda, dakle, riječ je kao o kvantnoj fizici ja mislim, ili nečemu tako, a pitanje je koja je to pojava koja ima posljedicu prije uzroka ? :wildboy:
Ili je to nešto profesor na faksu mi zabrija ili sam ja krivo čuo ili štajaznam. Ako zna tko.
Ja sam definitivno najveći racio svih vremena.

*

n00b

  • ****
  • 1663
Odg: HCL repeticije
« Odgovori #13 : 08. Veljača, 2010., 19:26 »
To se teoretski može dogoditi samo ako se putuje brže od brzine svjetlosti ak se ne varam. Pojava bi se zvala putovanje kroz vrijeme.  :wildboy:

Odg: HCL repeticije
« Odgovori #14 : 08. Veljača, 2010., 19:28 »
Mislim da je rekao da nije samo teorijska. :wildboy:


Nevezano baš uz ovo, al što onda da netko/nešto putuje brže od svijetlosti ?
Ja sam definitivno najveći racio svih vremena.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9