HCL.HR

The Witcher 3: Wild Hunt

  • 1670 Odgovora
  • 466419 Hitova
*

Deadwalker

  • *****
  • 2495
  • All the pieces matter
    • HCL
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #840 : 12. Lipanj, 2015., 13:36 »
...


A sorry, što da ti odgovorim? :)
Čovječe, kako mogu napisati kritiku bez perspektive, odnosno mogućnosti prosudbe temeljem ranijeg iskustva s drugim igrama koje sam odigrao, tj. stvariju koje su mi se svidjele kada je nešto bilo dobro napravljeno ili kada nije bilo dobro?
Odnosno kako se to u narodu zove, mišljenje :hihi:
Nisam nigdje u tekstu rekao "hej, nemojte igrati igru jer je gameplay iz RPG perspektive plitak pa Witcher 3 zbog toga ne valja". Samo sam pokušao analizirati sustav koji je CDPR implementirao u igru i povukao paralele prema osnovnoj strukturi žanra u koji developer želi svrstati naslov. Kada nešto nazoveš RPG, ljudi koji igraju taj žanr od samih početaka imaju vjerojatno drugačija očekivanja od današnje populacije koja RPG-em doživljava sve i svašta. I tu moram prema takvoj publici  biti korektan i informativan jer je očito da se igra nije BAŠ SVIMA svidjela u kontekstu gameplaya. I očito postoji razlog za to.
U konačnici, Witcher 3 ima na HCL-u vrlo dobru ocjenu i stavljena je preporuka za igru koja je opisana zabavnom, vizualno impresivnom te naslovom koji u nekim elementima (side questovi) postavlja nove standarde. S druge strane, igra ima svoje mane koje nisam mogao izostaviti.
Ako se netko ne može pomiriti s time, jbg, tu ne mogu baš pomoći :)

I ajde dosta više, shvatio sam nakon 1. komentara da se ne slažeš s ocjenom i iznesenim argumentima.
« Zadnja izmjena: 12. Lipanj, 2015., 13:38 Deadwalker »
The greatest teacher, failure is.

Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #841 : 12. Lipanj, 2015., 14:14 »
...


A sorry, što da ti odgovorim? :)
Čovječe, kako mogu napisati kritiku bez perspektive, odnosno mogućnosti prosudbe temeljem ranijeg iskustva s drugim igrama koje sam odigrao, tj. stvariju koje su mi se svidjele kada je nešto bilo dobro napravljeno ili kada nije bilo dobro?
Odnosno kako se to u narodu zove, mišljenje :hihi:
Nisam nigdje u tekstu rekao "hej, nemojte igrati igru jer je gameplay iz RPG perspektive plitak pa Witcher 3 zbog toga ne valja". Samo sam pokušao analizirati sustav koji je CDPR implementirao u igru i povukao paralele prema osnovnoj strukturi žanra u koji developer želi svrstati naslov. Kada nešto nazoveš RPG, ljudi koji igraju taj žanr od samih početaka imaju vjerojatno drugačija očekivanja od današnje populacije koja RPG-em doživljava sve i svašta. I tu moram prema takvoj publici  biti korektan i informativan jer je očito da se igra nije BAŠ SVIMA svidjela u kontekstu gameplaya. I očito postoji razlog za to.
U konačnici, Witcher 3 ima na HCL-u vrlo dobru ocjenu i stavljena je preporuka za igru koja je opisana zabavnom, vizualno impresivnom te naslovom koji u nekim elementima (side questovi) postavlja nove standarde. S druge strane, igra ima svoje mane koje nisam mogao izostaviti.
Ako se netko ne može pomiriti s time, jbg, tu ne mogu baš pomoći :)

I ajde dosta više, shvatio sam nakon 1. komentara da se ne slažeš s ocjenom i iznesenim argumentima.

haha čak bi se i ja složio s ocjenom da je argument jedinstven i nedvosimislen  sa stavom tipa;  "hej, nemojte igrati igru jer je gameplay iz RPG perspektive plitak pa Witcher 3 zbog toga ne valja" ali eto... nije... i nisam ja toliko bitan mene uvijek možete banat :D problem je u količina ljudi koji se ne slažu. Očito je hcl-u gameplay no 1. zašto bježat od toga i skrivat se iza "vrlo dobrih ocjena"? da ljudima bude jasno, primjerice linearne igre tipa bloodborne dobiju puno bolju recenziju i ocjenu sam zbog gameplya i izazovnosti... ako je to navedeno u "pozitivnim stavrima" igra ide iznad 90 neovisno o žanru...a grafika i priča tek da drže vodu...

Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #842 : 12. Lipanj, 2015., 15:48 »
Kažu da je prodano preko 4 milijuna kopija igre, od toga 1 306 000 za PC. Od tih milijun i tristošest tisuća, 693 tisuće je prodano na GOG-u :D

*

Replenisher

  • n00b
  • 3
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #843 : 12. Lipanj, 2015., 17:00 »
Na Metacriticu za PC igra sada ima 94 metascore, zajedno sa Mass Effectom 2, Oblivionom i Skyrimom, s tim što The Witcher 3 ima bolji user score. Sada je jedini bolje ocijenjen RPG Baldur's Gate II (95).

*

IaMarmageddoN

  • **
  • 209
  • i7 Core 5820; 16 GB DDR4; SLi GTX 970 Gigabyte
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #844 : 12. Lipanj, 2015., 17:54 »
Na Metacriticu za PC igra sada ima 94 metascore, zajedno sa Mass Effectom 2, Oblivionom i Skyrimom, s tim što The Witcher 3 ima bolji user score. Sada je jedini bolje ocijenjen RPG Baldur's Gate II (95).
točno to!

*

Wyzard

  • Administrator
  • *******
  • 16146
    • HCL.hr
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #845 : 12. Lipanj, 2015., 19:37 »
Fallout 2, kao realno najbolji RPG svih vremena ikada, ima 86. I okej sam s tim. Realno ni ne zaslužuje više. Al je svejedno najbolji. Tako da, sva ova rasprava...

Da se razumijemo, Witcher 3 je najbolja akcijska avantura s dodatkom RPG-a.
« Zadnja izmjena: 12. Lipanj, 2015., 19:40 wyzard »

*

Repyh

  • **
  • 381
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #846 : 13. Lipanj, 2015., 12:37 »
Cek malo ako je W3, najbolja akcijska avantura s dodatkom RPG-a. sta je onda Mass Effect ? po tvojoj logici FPS ?
Sta je danas vama definicija RPGa uopste ?

PS:Da Fallout 2 je jedna od najboljih RPG igara ikada,ali ovo da je W3 akcija ne frende ne moze.

*

kveki

  • **
  • 512
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #847 : 13. Lipanj, 2015., 12:50 »
Koja je točno definicija RPG žanra?

Jer po meni RPG ne znači kompleksni sistemi borbe i duboki leveling sistem.
Role playing igra bi trebala biti igra u kojoj preuzmemo kontrolu nad nekim likom koji mora napraviti određene odluke koje nose određene posljedice, imamo duboki character development i najbitniji element, imerziju.

Akcijske igre su linearne igre, poput recimo GTA V, dakle ima priču ali mi ne donosimo nikakve odluke koje nose značajnije posljedice. Osim zadnje misije.

Ne bi li tu trebala biti glavna razlika?

*

IaMarmageddoN

  • **
  • 209
  • i7 Core 5820; 16 GB DDR4; SLi GTX 970 Gigabyte
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #848 : 13. Lipanj, 2015., 13:53 »
Cek malo ako je W3, najbolja akcijska avantura s dodatkom RPG-a. sta je onda Mass Effect ? po tvojoj logici FPS ?
Sta je danas vama definicija RPGa uopste ?

PS:Da Fallout 2 je jedna od najboljih RPG igara ikada,ali ovo da je W3 akcija ne frende ne moze.
RPG? Iskreno da ti kažem, meni je to u današnje vrijeme teško definirati jer su po mojem sudu današnje igre uzele leveliranje i još neke stvari iz nekadašnjih RPG igara.
Da ja trebam reći, bilo bi slično kao ovo što Kveki ima
 "RPG je nelinearna igra u kojem kontroliramo i osnažujemo određenog lika i sa svim slobodama odabiranja misija na predodređeni način kojeg su zadali developeri i sa uzročno-posljedičnim vezama u glavnoj misiji uz mogućnost izbora završetka igre" - to je moja definicija. Ali, ponavljam, današnje igre drugih žanrova su preuzele mnogo stvari od originalnih RPG igara poput leveliranja, uzročno-posljedičnih misija, inventara, loot, kreiranje likova... Nije niti čudno da RPG treba dijeliti na mnogo, mnogo pod-vrsta: Fantazijski, avanturni, akcijski, taktički, bla bla bla...

ME ima TPS a ne FPS elemente u sebi. ME je akcijski RPG iz trećeg lica.
TW3 je akcijsko- avanturni-RPG? Mislim da da.
GTA V je akcijska avantura.
SA je isto akcijska avantura ali sa RPG elementima.
Spell Force serijal je npr. Strategija u stvarnom vremenu i akcijski RPG.

  Fallout 2 kao najbolji RPG? Ne znam. Ima toliko mnogo dobrih igara koje mogu biti u top 10, kao Skyrim, Oblivion, TW3, Fallout 2 i 3, Diablo 2 i 3, barem jedna igra iz Final Fantasy serijala, barem jedan dio iz ME serijala, Baldur's Gate 2, jedna od igara iz Pokemon serijala, WoW, K.O.T.O.R... Sad ti reci koja je tu najbolja igra? Ja sam napamet nabrojao samo 15ak igara a sigurno sam još neke dobre igre zaboravio!
Što me tjeraš da toliko pišem i mislim? Nije to dobro za zdravlje :P
« Zadnja izmjena: 13. Lipanj, 2015., 14:03 IaMarmageddoN »

*

Repyh

  • **
  • 381
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #849 : 13. Lipanj, 2015., 20:59 »
Pa Fallout 2 je imao manje vise sve to sto si nabrojao :),koliko tehnologija dopustala u to vrijeme a ne smijem zaboraviti prvi Deus Ex da spomenem nikako, ja RPG najvise mjerim po immersionu koji dobijem ili ne dobijem tokom igranja,to mi je najvaznije od svega.
Witcher 3 tu ima cistu 10.
Ali dobro da ne ispadne da sam teski fanboy iako djelomicno jesam,inventory im je fantasticno los i retardiran :(((

*

Deadwalker

  • *****
  • 2495
  • All the pieces matter
    • HCL
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #850 : 14. Lipanj, 2015., 12:10 »
ja RPG najvise mjerim po immersionu koji dobijem ili ne dobijem tokom igranja,to mi je najvaznije od svega.
Witcher 3 tu ima cistu 10.

Witcher već nije "pravi RPG" upravo na tom polju, budući da igraš s likom kojeg je zamislio developer, umjesto igrač. Istina da je imerzija s tim predefiniranim likom fakat dobro napravljena, al' opet, ako već idemo razglabati o tome što je pravi RPG, kreacija protagonista prema mjeri igrača bilo bi ono što bi trebalo biti u svakom naslovu koji se želi svrstati u kategoriju RPG-a.
Al' nije to uopće RPG-ovski problem s Witcherom 3 - mnogo je veći što je kompletni sustav borbe (da ne kažem cijeli gameplay) mnogo više akcijsko-avanturistički, nego li RPG-ovski. I to je ono što je wyzard prokomentirao.
The greatest teacher, failure is.

*

kveki

  • **
  • 512
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #851 : 14. Lipanj, 2015., 12:21 »
No moje pitanje i dalje ostaje, kako definiramo RPG onda?

Jer kako sam igrao dosta tabletop igara, tamo RPG dolazi i s predefiniranim likom i s vlastitim likovima. Poanta je da postoji lik u čiju kožu se trebaš ubaciti i igrati u setu pravila toga svijeta.
Dakle RPG je vrlo širok pojam tamo, ne bi li tako trebao biti i u svijetu video igara?

Jer ako je tako onda to nema veze s time kakav je sistem borbe i možemo li stvarati lika, već po imerziji, načinu prezentacije svijeta i storytelling elementima.
Jer recimo Mass Effect nije RPG prema tome, barem zadnja dva nastavka, jer sistem borbe i napredovanja je minimalan. Tamo je također lik predefiniran u neku ruku.

*

Deadwalker

  • *****
  • 2495
  • All the pieces matter
    • HCL
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #852 : 14. Lipanj, 2015., 12:44 »
Da ne pišem sada ne znam kakve definicije, u suštini ovo - sloboda (u svim mogućnim pogledima)
Da, u tabletop RPG-evima postoje mogućnosti korištenja predefiniranih likova, no također postoji mogućnost da izgradiš lika kakvog želiš. Nadalje, RPG ima određeni set pravila i mehanika koji omogućuje da se neke stvari riješe na hrpu različitih načina, kao što ta ista pravila reguliraju što sve možeš izvesti u gameplayu, a što ne, ovisno o tipu gameplaya na koji si se odlučio. Da sada ne idem tu u neke široke opise i analize, Witcher sve to ima u sebi samo u tragovima, tek toliko da se može zalijepiti naljepnica RPG. Imajući to u vidu, sam žanr nije baš vrlo širok pojam, problem je što se s godinama sve razvodnilo i povuklo u neke druge žanrove, samo da se igraču da dojam nekakve prividne dubine. I tu se onda pojavio problem da se danas RPG-em naziva sve i svašta i kada zapravo spomeneš u svojoj analizi igre da je cijeli sustav samo fasada bez neke stvarne gameplay razlike, ljudi te dočekaju na nož jer nemaju pojma što je to RPG zapravo :)

Recimo jedan Dragon Age: Inquistion je mnogo veći RPG od Witchera, iako je i kroz taj serijal napravljena gomila ustupaka da se igra učini pristupačnijom.
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj, 2015., 12:54 Deadwalker »
The greatest teacher, failure is.

*

IaMarmageddoN

  • **
  • 209
  • i7 Core 5820; 16 GB DDR4; SLi GTX 970 Gigabyte
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #853 : 14. Lipanj, 2015., 17:42 »
Da ne pišem sada ne znam kakve definicije, u suštini ovo - sloboda (u svim mogućnim pogledima)
Da, u tabletop RPG-evima postoje mogućnosti korištenja predefiniranih likova, no također postoji mogućnost da izgradiš lika kakvog želiš. Nadalje, RPG ima određeni set pravila i mehanika koji omogućuje da se neke stvari riješe na hrpu različitih načina, kao što ta ista pravila reguliraju što sve možeš izvesti u gameplayu, a što ne, ovisno o tipu gameplaya na koji si se odlučio. Da sada ne idem tu u neke široke opise i analize, Witcher sve to ima u sebi samo u tragovima, tek toliko da se može zalijepiti naljepnica RPG. Imajući to u vidu, sam žanr nije baš vrlo širok pojam, problem je što se s godinama sve razvodnilo i povuklo u neke druge žanrove, samo da se igraču da dojam nekakve prividne dubine. I tu se onda pojavio problem da se danas RPG-em naziva sve i svašta i kada zapravo spomeneš u svojoj analizi igre da je cijeli sustav samo fasada bez neke stvarne gameplay razlike, ljudi te dočekaju na nož jer nemaju pojma što je to RPG zapravo :)

Recimo jedan Dragon Age: Inquistion je mnogo veći RPG od Witchera, iako je i kroz taj serijal napravljena gomila ustupaka da se igra učini pristupačnijom.
Muž, oprosti ali ja ne znam što ti želiš od današnjih RPGova. OK, tu je lik pred-definiran ali imaš leveliranje, imaš ne-linearnost, imaš mogućnost odabira, imaš neki manji sustav učenja (kojeg neprijatelja kako i sa čim pobijediti), imaš dobar loot sistem... Ne znam stvarno što ti očekuješ od RPGa današnjice ali mislim da tražiš previše i da nisi baš realan u očekivanjima i dok je meni napisano da iz mene govori nostalgija kada sam rekao da je SA bolji od GTA V (na TW3 recenziji) i,  No hard feelings, ali mislim da nisam jedini!

Ja bi isto bio najsretniji čovjek na svijetu da se spoje Elite Dangerous i Mass Effect u jednu igru ali toga nema. Problem je taj što se svake godine radi sve bolja grafika i zbog toga se smanjuje "širina" igre.

I daj mi samo reci, je li TW3 dobio manju ocjenu jer nije RPG kakvog ti želiš? Jer dobio sam sada takav dojam a i to bi objasnio onaj GAMEPLAY minus!
« Zadnja izmjena: 14. Lipanj, 2015., 17:45 IaMarmageddoN »

*

Repyh

  • **
  • 381
Odg: The Witcher 3: Wild Hunt
« Odgovori #854 : 14. Lipanj, 2015., 18:28 »
Ne znam kakva mi je sloboda kreirati nekoga genericnoga lika i eto on je "moj" jer sam mu izabrao neke stvari i odlucio da bude zena jer eto feminizam fak yeah.
Ok razumijem ljude koji to vole,ali da to bude neki minus pogotovo liku koji je odlicno odradjen kao sto je Gerald,ali dobro svakome njegovo.
U ME sam mogao mijenjati lika ali Shepard mi je bas odlican bio takav kakav jeste.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9