HCL.HR

Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?

  • 45 Odgovora
  • 44027 Hitova
*

Wyzard

  • Administrator
  • *******
  • 16146
    • HCL.hr
Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« : 19. Svibanj, 2017., 10:01 »


Nije neko otkriće da je gaming nezdrava aktivnost - osim ako ne igrate Wii Fit ili tako nešto  :( 
Odnosno, nezdrava je ako se gleda kumulativno, a pogotovo ako se s igranjem pretjeruje količinski.
Naravno da nije mnogo štetnija od klasičnog uredskog rada, ali u ovoj temi nećemo to uspoređivati.

Zanima me samo - osjetite li vi neke tegobe prilikom igranja na računalu / konzoli / mobitelu?
Nekakve najčešće tegobe su problemi s očima i vidom - npr. slabljenje vida, svrbež očiju, crvenilo, bol u čeonom dijelu. Zatim, problemi s leđima - donji dio leđa pogotovo, zbog sjedenja. Onda grčevi u rukama, žuljevi na prstima, napetost u ramenima, nesanica i sl.

Pazite li na položaj tijela dok sjedite (jer 99% ljudi sjedi dok igra videoigre)?
Koristite li neke ergonomske dodatke koji vam olakšavaju igranje - tipa gel podloge, odmorišta za zglobove, dodatne navlake za gamepade i sl.?
Uzimate li pauze tijekom igranja tijekom kojih se ustanete i malo prošetate?
Imate li naviku ispijanja kojekakvih napitaka za vrijeme igranja (kava, kola, energetski napitci)?
Pazite li na rasvjetu tijekom igranja - tj. igrate li u mraku ili vam je uključeno neko drugo svjetlo / lampa?
Koristite li opcije novih monitora / TV-ova / mobitela za smanjivanje naprezanja očiju filtriranjem plave boje?
Pazite li je li vam ekran pravilno postavljen ( u ravnini očiju, na pristojnoj udaljenosti) tijekom igranja?

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #1 : 19. Svibanj, 2017., 10:25 »
Kao djete bi otukao cjeli dan igranja bez stajanja i nebi mi nista smetalo, doduse osjetio bi kako me oci peku i bile bi jako crvene, al mislim da je to normalno. Sada sta postajem stariji nakon sat, dva sjedenja u stolici be zabole leda ili desna lopatica i obavezno odmorim barem deset minuta svako sat, dva, al ponekad znam otuc i 5,6 sati da ne uzmem pauzu, al to je rjetko. Tesko mi se bi fokusirat na igranje preko par sati, obavezno moram malo prosetat, istegnit se i tako. Takoder bi morao poradit na tome da pravilno sjedim, al bi morao kupit i neku pravu stolicu, to mi je must have. Doduse u zadnjih 2 godine puno vise igram na PS4 pa vecinom sjedim zavaljen u kaucu, a onda nemam skoro nikakvih problema sa ledima. Ma i nije mi toliko fizicki tesko igrat koliko me zna mentalno iscrpit, kao i bilo koja druga radnja koju radim dugo vremena. Jednostavno nakon par sati gubim fokus na igranje i moram odmorit mozak od igranja, bar na pola sata, onda mogu nastavit.

Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #2 : 19. Svibanj, 2017., 11:17 »
Slijep ko sismis,ko klinac sam bas blejao po 6 sati,ma doslovno svaki dan,oci su mi kaos,operiram ih nekad kasnije najvjerojatnije.
Zadnje vrijeme pleyku igram,zavalim se u krevet i zdravo nikakvih problema al nema sanse vise toliko dugo igrat.Max 3 sata i mrtav sam,izgubim volju a i smeta mi ocima,bez obzira kako zanimljiva igra bila jednostavno dosadi.

Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #3 : 19. Svibanj, 2017., 11:24 »
Kako sam u zadnje vrijeme počeo samo plejku igrati, nakon dužeg sjedenja me dosta zezaju vrat i donji dio leđa. Problem mi je što se ne mogu samo zavaliti na kauč nego sam napet i držim gamepad kao da mi život o tome ovisi. Jednostavno mi je takav način igranja.
Kod piceka mi je bilo drugačije jer opuštenije i udobnije sjedim za tipkovnicom i mišem tako da nisam imao takvih problema da bi me vrat bolio. Doduše, ponekad su mi oči bile crvene nakon dužeg igranja, jer mi je monitor ipak bliže nego što je tv dok igram konzolu.
Volim biti u zamračenom prostoru ako igram tokom dana, a što se tiče pića, cugam samo vodu. Imam uvijek bocu od litre kraj sebe za najbolje ovježenje.
Neku žesticu ili vopi otvorim i počastim se kad prijeđem neki zajebani dio u igri ili kad padne platina  :D

*

ck7

  • ***
  • 751
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #4 : 19. Svibanj, 2017., 11:29 »
Kad sam prije previše godina imao PS2 sam ostao bez memory carda, a dobio sam prvi Killzone. Uvijek sam kretao od početka jer nisam mogao nikako spremiti, pa sam prvih par levela zano napamet (i dan danas bih znao gdje bi Helgani iskakali). I onda sam pametan ja odlučio preći cijelu igru, pa sam u jednom danu od 7 ujutro nadalje utukao sve levele bez prestanka (izuzev wc-a  i brzinski unos hrane) i zahvaljujući tom iskustvu kojeg je popratila jako glavobolja, grčevi u prstima te crvenilo očiju više nikad mi nije palo na pamet trošiti toliko vremena u jednom danu buljeći u tv. Sad sam si stavio TV na zid (uz pomoć pomičnog nosača) kraj kreveta, koji je nakrcan jastucima (točnije 8 normalnih i 6 manjih zahvaljujući svojoj zaručnici) pa sad imam osjećaj da sam u oblacima dok igram igre na konzoli. Još dok uz to dobijem i kvazi led od soka u bočici koji cuclam pa me osvježava na duže staze, super. Jedino za PC nemam baš ništa konkretno da bi mi pomoglo oko bolova, jer sam baš primjetio sad dok sam duže vrijeme pisao na tipkovnici da me sve boli u zglobovima zbog neprirodnog položaja ruke. Morat ću nešto poduzeti oko toga... :kava:

*

c0bra123

  • ****
  • 1306
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #5 : 19. Svibanj, 2017., 12:02 »
Samo me oči peku i ništa više, a provodim dosta vremena za kompom, a kad nisam na kompu na mobu sam.   :hihi:

Imam samo problem sa očima i koristim te aplikacije koje imaju te filtere za ugodnije gledanje, onda nakon sat vremena i to mi zasmeta. Sad ajmo redom. :)



Citat:
Pazite li na položaj tijela dok sjedite (jer 99% ljudi sjedi dok igra videoigre)?

-Ne. Pošto se još nisam "opekao", pa što bi?

Citat:
Koristite li neke ergonomske dodatke koji vam olakšavaju igranje - tipa gel podloge, odmorišta za zglobove, dodatne navlake za gamepade i sl.?

- Ne.

Citat:
Uzimate li pauze tijekom igranja tijekom kojih se ustanete i malo prošetate?

- Ne. Ne igram više od sat vremena nekad se zalomi 2,3h. Ne osjećam potrebu da prošetam tjekom igranja.

Citat:
Imate li naviku ispijanja kojekakvih napitaka za vrijeme igranja (kava, kola, energetski napitci)?

- To svakako. Pošto ne volim kad je "suh" gameing. Kavu prvo uzmem, čisto da me trgne malo i da imam bolje razmišljanje, odnoso odluka u igram, onda Energetsko piće(COLA) ali rijetko, većinom voda.

Citat:
Pazite li na rasvjetu tijekom igranja - tj. igrate li u mraku ili vam je uključeno neko drugo svjetlo / lampa?

- Uopće ne pazim, svejedno mi koje je doba doba dana ako mi se igra. Niti spuštam roletne, niti lampa da mi treba u kasne sate, ljeno mi se ustat i svijetlo upalit, a lampa bi mi samo smetala.

Citat:
Koristite li opcije novih monitora / TV-ova / mobitela za smanjivanje naprezanja očiju filtriranjem plave boje?

- Da, gore sam to naveo, odnosno izdvojio, pošto mi je to najveći problem, ali svejedno imam bolji vid od npr rođaka koji nije sve skupa 100h u životu buljio u monitor.

Citat:
Pazite li je li vam ekran pravilno postavljen ( u ravnini očiju, na pristojnoj udaljenosti) tijekom igranja?

- Da, to pazim uvijek. Nemam poseban razlog.  :piva:



I am a gamer. Not because I don't have a life - I choose to have many.

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #6 : 19. Svibanj, 2017., 12:04 »
Meni se i dan danas zna dogodit da igram par dana bez prestanka i to po 14 sati dnevno, izuzev rucka i wca. Jednom sam, kad sam bio 5,6 razred doslovno 3 dana na kompicu igrao emulirane Pokemone. Lezao sam u krevetu, tipkovnicu ponio sa sobom u krevet, razvukao kabele po sobi i lezao i peglao Pokemone. Zadnji put mi se tako nesto dogodilo prije neke 2 godine kad sam lezao u krevetu 2 dana i pegla Skyrim bez stajanja na laptopu, dosao sam do 25. levela u 2 dana. Nakon toga sam ga jos malo igrao i izgubio volju za daljnjim igranjem..

*

c0bra123

  • ****
  • 1306
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #7 : 19. Svibanj, 2017., 12:10 »
Nije to bit teme Bartule. Jedino ako imaš posljedice od toga što bi valjalo da si naveo. I ja sam COD 2 na pleyki prešao za 8h u komadu, ali ovo je- off topic.



I am a gamer. Not because I don't have a life - I choose to have many.

Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #8 : 19. Svibanj, 2017., 12:20 »
Nemam uopće nikakvih zdravstvenih problema osim što se ponekad iznerviram kad me Hanzo u Overwatchu pogodi strijelom u glavu sa kilometra :P
Monitor mi je postavljen tako da mi kut očiju pada u gornju trećinu monitora, dakle na u sredinu. Imam 27" monitor i prosječna udaljenost od monitora je 1m. Pozadinsko svijetlo je uvijek upaljeno bez obzira dali gejmam ili gledam filmove. Što se tiče stolice sjedim na klasičnoj stolici a nekad sam prakticirao sjedenje na pilates lopti prilikom gejmanja :) U početku je bilo malo teže dok se mišići nisu adaptirali na tu vrstu statike a poslije je bilo sve ok. Imam u planu ponovno se vratiti toj rutini :)
S obzirom da rekreativno treniram sa utezima mogu bez problema 8h odigrati u komadu da ne osjetim neki zamor bolove u križima i sl.  Od napitaka je obavezno kava, bilo to jutro, podne večer ili ponoć svejedno :)

Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #9 : 19. Svibanj, 2017., 12:43 »
Mislim da je ovo jedno od najpametnijih pitanja ikada koje sam vidio na ovom portalu.

Svaka čast Zorane, baš ono, svaka čast :D     :ave:   :piva:

Da odgovorim vrlo kratko i jasno- ne, zdravstvenih nemam.   :D
Širi odgovor bi bio- njet, njemam zdravstvenjih probljemov. Fizički sam fit, dok igram (unazad 10 godina većinom na konzoli sa kontrolerom hodam po sobi, ne sjedim i ne ležim baš previše. Ako slučajno
sjednem/legnem onda mijenjam pozicije. Kada igram dulje, pauziram igru radi bioloških potreba- hrana,
WC, odmaranje mozga (makar, ono, to je više reda radi jer nema neke poante :P ), ponekad napravim
dulju pauzu pa odem do trgovine, kupim voće, napravim smoothie i onda sam na "konju" ili trenutno na
kobili zvanoj Alloy (figurativno rečeno)
 Psihičkih problema? E tu bi mogli debatirati :D Igre su me promijenile ali samo na bolje, nikako ne na
 gore ali generalno sam OK osoba tako da me nisu trebale mijenjati previše na dobro, to se desilo
samo od sebe.     :fpalm:
Bol u kičmi- slaba ali ponekad. Grčevi u ekstremitetima- slabi ali ponekad. Crvene oči - sve rjeđe.
TV- dovoljno velik i dovoljno odmaknut i dobar refresh rate i tehničke stvari koje pospješuju smanjenje zamora.
Ispijanje Monstera samo u nekim uvjetima, kada ga želim. Isto je sa drugom tekućinom.
Nikakve grickalice ili stvari koje bi mi indirektnim putem ili direktnim (pad čaše sa tekućinom
na neki dio hardvera) mogle onečistiti gamersku opremu.
Stolica koju imam nije nešto posebno ergonomska, makar koliko sam platio nju i njezine frendice
koje slabo koristim mogao sam kupiti neku Pro stolicu.
Ukratko- trebao bi još više proraditi na tim stvarima ali uvjeti u kojima gejmam su zadovoljavajući
i svako malo ih mijenjam, ovisno o potrebama :D (naravno, na bolje)

Da, naravno da ima nekih posljedica i fizičkih i psihičkih, da budem iskren ali ništa što malo
sporta i razgibavanja ne može riješiti. A nije loše niti znati kaa je dosta i kada je previše - i igara i
jednog položaja tijela :D Evo, ovo sam pisao sjedeći ispred TVa ali čim stisnem "Pošalji" dignut ću se,
Zorane, tebi u čast i mahnuti kao oficiru u vojsci :P - ozbiljno, ne zaj... se :D

EDIT: Off topic- da li postoj,i kao što je to bilo nekada, da imam pregled svih tema sa foruma u kojima
sam ja sudjelovao, da ne moram (povremeno, naravno) pregledavati cijeli Forum da vidim da li je netko nešto pisao (ili meni odgovorio) u temi u kojoj sam ja dao neki nestručni i vjerojatno lažni komentar :P
« Zadnja izmjena: 19. Svibanj, 2017., 12:57 baDarmageddoN »

*

Terox

  • ***
  • 650
    • Planet Minecraft-TeroXCro
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #10 : 19. Svibanj, 2017., 12:48 »
Prije godinu dvije prešao pola San Andreasa u nekih 16 sati da se nisam skinuo sa kompa,oči crvene sutradan totalno.Imam dioptriju (prije genetski nego od igranja) i već se krivo držim a ni srednju završio nisam.
Pauze osim onih potrebni za održavanje života i dobrih (relativno) ocjena u školi ne dolaze u obzir.

Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #11 : 19. Svibanj, 2017., 13:12 »
Ja imam problem samo s leđima kako kada.Ja se izvalim u fotelju a Ujko u krevet i igramo Call of duty zombies po 4 sata i onda odmor 2 satattj.Malo gađamo vani sa zračnom puškom itd...Npr po danu igramo sa svijetlom,a navečer u mraku da bude realističnije.
Antonio(Medo)

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #12 : 19. Svibanj, 2017., 13:32 »
Otisao sam malo off topic, al u biti sta idem stariji sve teze se mogu fokusirat na dugotrajno igranje i nakon par sati lagano pocmem gubit koncetraciju i moram odmorit od igranja. Fizicki me leda ubiju, to jest najvise me ubije desna lopatica na ledima kad sjedim za stolicom i to me bas zna ubijat dok igram na PCu. Moram obavezno kupit neki pravi stola i pocet se pravilno drzat dok igram na PCu. Mislim da sam ovo sve vec napisao al eto, ponovio sam.

Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #13 : 19. Svibanj, 2017., 14:13 »
Ovaj mučenik na klipu je pljunuti ja  :bonk:
http://youtu.be/EoQPRuS7Go0
Oči su mi jako osetljive na ekrane, baš mi smeta ta plava svetlost, a ni gunnar naočare mi nisu pomogle.
Kad mi je crkao stari monitor ASUS TFT sa CCFL lampama rešio sam da se ponovim sa nekim brutalnim Dell IPS i to sam uradio, rezulat toga je bio da sam vratio 4 različita monitora, sa različitim panelima u roku od mesec ipo dana i na kraju sam kupio polovan isti kao što sam pre imao, samo manja dijagonala. Ti novi ekrani mi strašno brzo zamaraju oču, bukvalno osetim (znaju da mi zamute i vid) pogotovo ako je IPS u pitanju, posle kreću da mi oči gore, da me boli glava, ramena i ne mogu normalno da spavam. Problem sam imao i kod kupovine Led TVa, jedva sam našao TV koji mi minimalno smeta.
I sa telefonima isto, iPhone ne mogu koristim, LG G4 sam menjao sa ćaletom za Samusng Galaxy S2 LTE, jer ovaj nisam vise mogao koristim. Primetio sam da su mi amoled displeji ok za oči.

Npr. u svojoj sobi gledam TV i igram plejku sa metar ipo razdaljine na Samsung TV 40" koji mi "odgovara", dok u drugoj sobi na LG 47" sa nekih tri metra razdaljine osetim da mi smeta :)

Na kraju bi samo dodao, da sam bio i kod oftalmologa na kompletnom pregledu, gledali mi očno dno, merili očni pritisak, bio na rengenu oka i oči su mi apsolutno zdrave i OK, samo su osetljive na ekrane tako da ne znam šta da radim više, a oči su mi stalno umorne, koristim i veštačke suze i još neke kapi, kao i neke masti za oči ali nije to to.
Na monitoru koristim i onaj flux program, noćni režim mi je na 4000 kelvina, kad neko sedne za komp misli da mi je monitor pokvaren  :loludara:


« Zadnja izmjena: 19. Svibanj, 2017., 14:51 maremas »

*

HardWorker

  • *
  • 11
  • F.U.B.A.R.
Odg: Imate li zdravstvenih problema zbog igranja?
« Odgovori #14 : 19. Svibanj, 2017., 14:45 »
8 godina koliko ja koristim PC, dnevno provedem i do 10h za racunalom.. prije kad sam bio 10-14 godina do 5h za racunalom, danas; imam 18 i dnevno oko 6-10h za racunalom.. Jedini problem sto ima je skolioza kralježnice, ali blaga skolioza; oci me nikad ne bole.. sve super.. To je to sto mogu napisati o sebi..

Jedini problem kod provođenja vremena za racunalom je taj sto imam problema sa kraljeznicom..
Pokusavam to smanjiti, jer znam da cu u budućnosti sigurno imati problema sa oćima.. A i moje zanimanje je takvo (tehnicar za racunalstvo) da se provodo vrijeme za racunalom.. mozda se time budem bavio ovako iz hobija.. ali u budicnosti zelim raditi nesto fizicki.. npr. biti bravar, vojnik, šumar isl..

Et nest omeni..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9