HCL.HR

Veganizam

  • 55 Odgovora
  • 4326 Hitova
*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Veganizam
« : 09. Lipanj, 2015., 17:10 »
Ovako, poanta teme nije da jedni drugima govorimo tko je glup tko gluplji, tko ne kuži, a tko kuži smisao života i sl. I bez nekih velikih religijskih stvari plz. Hrana nije dogma, postoji brdo znanstvenih istraživanja i s jedne i s druge strane, neki poznatiji/uspješniji predstavnici medicine su vegani, neki nisu, neki puše, neki jedu gluposti 0-24 i sl. Pošto ovdje realno ima 0 vegana, za očekivat je argument kako random doktor iz Gornjeg Mrzlog Polja Mrežničkog kaže da se sve treba jest i eto ja imam dokaz jer mi je doktor rekao tako treba tebra. Naime, ni to baš nije poanta jer će toga valjda uvijek bit, a i većinu doktora boli tuki za nutricionizmom, niti imaju neko obrazovanje ako već nisu specijalizirani za to područje i/ili ne prate aktualne debate i sl.

Ni ja nisam vegan, niti sam ikad bio, no već par tjedana sam bez mesa, ribe i jaja. Jedino mliječne proizvode i tu i tamo med držim još što se hrane tiče.

Šta je veganizam? Životni i prehrambeni stil u kojem osoba ne gleda na životinje kao izvor hrane (i drugih proizvoda od životinjskog porijekla (koža uglavnom)). To čine iz više razloga: moralnih, zdravstvenih i nekih drugih u duljem  roku tipa manjih troškova za prehranu čitavog svijeta.

Ja sam prije o veganima mislio kao nekim dosadnim budalama, ali sada više nisam siguran tko je budala i tko je dosadan. Za prelazak na veganizam deff nije lako, ali mislim da bih se dobro snašao. Ovako iz ovog kratkog izleta u polu-veganstvo koji još traje, meso mi ne predstavlja izazov, jedino mislim da bi mi mlijeko malo falilo, al opet ima dosta supstituta i za to, npr. kokosovo, od badema mlijeko i sl. O soji nemam neko pozitivno mišljenje jer sam se svačega naslušao pa nezz.

Koga tema zanima, ne bi bilo loše pogledat sljedeći video (ima grafičkih scena :hiha: ): https://www.youtube.com/watch?v=YnONLDo6PWI&feature=iv&src_vid=es6U00LMmC4&annotation_id=annotation_74937#t=1m8s

Volio bih da podijelite svoje mišljenje o ovome, kako vi gledate na sve to, jel vam prirodno jest meso, bili voljni bili odbaciti 10-ku s kajmakom od vašeg omiljenog bosanca itd itd.

Ima hrpa istraživanja koja zdravstveno idu u korist vegana, npr. manji rizik od srčanih problema, dijabetisa i još nekih kroničnih oboljenja.

Još jedna stvar, određeni holistički terapeuti promoviraju balansiranu prehranu, prehranu u kojoj si vođen SPIRITom ali uz uvjet da je ekološka. Tako oni jedu u biti sve što požele, ali od "sitnih" proizvođača i korigiraju hranu na dnevnoj bazi. No također ističu kako su tzv. komercijalno meso i životinjski proizvodi uglavnom otrov za 'tijelo, mozak i dušu'.


P.S. Svaka dijeta zahtijeva određenu edukaciju i eventualnu uporabu dodataka prehrani kao što većina vegana uzima b12 suplement i još neke po potrebi. Navodno, to nije valjan razlog za reć eto dokaza da to ništa nevalja jer i b12 kojeg se unosi drugim načinima vrlo moguće nije izvoran prema tvrdnjama određenih grupacija.

Ajde plz malo vaših viđenja, iskustava i sl.
« Zadnja izmjena: 09. Lipanj, 2015., 17:14 Seengeer »

Odg: Veganizam
« Odgovori #1 : 09. Lipanj, 2015., 17:27 »
ne mogu procijeniti koliko bi mi bilo teško tako promijeniti ishranu
mislim da bih mogao, ali nije me dovoljno briga  :faca:

najveći problem je što su te stvari toliki smor i treba uložiti dosta vremena u to

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Veganizam
« Odgovori #2 : 09. Lipanj, 2015., 18:07 »
Dosta zanimljiva tema!
Osobno nikad ne bih mogao biti ni vegetarijanac, a kamo li vegan.
Ako slučajno jedem samo neko varivo il nešto bez mesa gladan sam za 2 sata. Mogu pojest i kilu kruha, al ću opet biti gladan. Mislim da se organizam navikao i traži isključivo meso.
Znam da smo možda okrutni prema životinjama, ali to je prehrambeni lanac... Samo prirodno gledajući što jednog lava briga za neku tamo zebru ili antilopu ili bilo koju slabiju živinu.
Njemu je bitno da preživi i da je sit.
Nikad mi nije bilo žao životinja, jer gledam sebe i svoje potrebe, za mene je životinja samo komad mesa koji će prije ili kasnije doći do tave.
Mliječne proizvode ne konzumiram previše jer me muči laktoza. Cijela moja prehrana se bazira na mesu i jednako kao što ima teorija za veganizam tako ima i dobrih teorija za mesoždere.
Ima nekoliko članaka i o tome. Kako je kosa bolja, manja fluktuacija kilaže, bolji metabolizam, manje propadanje zubi i itd...
A gledajući onaj video...
Pa ako gledamo na to onda možemo i istu teoriju primjeniti na biljke. To što se ne mogu izraziti ne znači da ništa ne osjećaju... Meni su općenito te krajnosti bezveze.
Najbolje je naći neku zlatnu sredinu i ono što tebi osobno najviše paše.

*

Freddy

  • ******
  • 5994
  • Briljantin.
Odg: Veganizam
« Odgovori #3 : 09. Lipanj, 2015., 18:23 »
Ne bih mogao biti vegetarijanac niti vegan. Ne volim povrće, jedino što jedem od povrća je kukuruz, pa eto.

Ali više je do toga da jedem što volim. Ne volim ni slatku hranu, ni masnu hranu, ne zato što se bojim da ću od toga umrijeti, nego jer mi to nije ukusno. Na kraju krajeva, niti ovo što ja jedem nije skroz zdravo, kao ne jedem šećer ni masnoće, ali onda opet ne jedem ni povrće, što ne može biti genijalno za moj organizam.

Prehrana mi se uglavnom sastoji od mesa, većinom piletina, skroz sam okej s tim uzgajanjem životinja za prehranu, jel. Ali nešto slično ovome što Iksi kaže, nije me dovoljno briga stvarno. Misliš da nije okej ubijati životinje i zato jedeš soju, bademovo mlijeko, povrće i kupuješ kozmetiku samo u Lushu? Okej, saslušat ću te, pošteno, radi to, baš mi je drago, ali neće priča o videu na kojem tuku jadne prašćiće promijeniti moje prehrambene navike.

Ako se neće nać neki bolesnik koji će mlatit utovljene prašćiće, naći će se Tarankula koji će bacati štence u rijeku i pritom se smijati. Protiv sam nasilja nad bilo kakvim živim bićima, bez ozbira vidio ga ja kasnije na tanjuru ili na YouTubeu; jednostavno ne povezujem to s hranom.
« Zadnja izmjena: 09. Lipanj, 2015., 18:32 Freddy »

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Veganizam
« Odgovori #4 : 09. Lipanj, 2015., 18:25 »
Krave, koze, itd su stvorene da se od njih prehranjujes i zivis...Svaka cast vegetarijancima al ja osobno ne vidim tu nista lose..Od kad postoje ljudi lovili su i hranili se i na taj nacin prezivljavali, tek kasnije su poceli obradivat polja itd...Znaci to nam je zapisano u genetskom kodu, ko i njima da su samo lovina...A govorit da meso ne valja, ili valja ili nesto trece, neki rizik od bolesti i to mi je iskreno totalna glupost, jer sve ima svoje razlicite ucinke od osoboe do osobe...Ako su oni praljudi kad su izasli iz pecine i ugledali antilopu uvatli je i pojili, valjda su nesvjesno znali sta triba dok su gladni...Nevirujen da in je palo na pamet provat jist zemlju ili neku travu(mozda je neki zapalio marihuanu pa postao seoski saman) al to je neka druga prica..Ugl. ako mislis da ce ti pomoc onda odjebi meso, a ako nisi bas siguran u to otidi u mc donaldsa uzmi hamburger i dodi sebi...

*

Pajko

  • *****
  • 3090
  • REEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Odg: Veganizam
« Odgovori #5 : 09. Lipanj, 2015., 19:27 »
jedini razlog za postati vegan je taj što oni imaju najbolji okus i teksturu sperme. nije da znam iz osobnog iskustva, doduše.

P.S. Napisano je velikim tiskanim slovima jer stvarno vičem. Najozbiljnije.

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Veganizam
« Odgovori #6 : 09. Lipanj, 2015., 21:29 »
Nema ništa protiv nikoga, ali ja najviše nastojim jesti ono za što mi tijelo osjeća potrebu... pa bilo to mjesec dana na ćevapima i koka koli ili na zelenoj salati i vodi.
:kava:

@Pajko: Ima tu malo istine, ali daleko više je do kafe i cigara.
I ona teorija o ananasu nije istina, samo da znaš kad već spominješ. ;)

*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Odg: Veganizam
« Odgovori #7 : 09. Lipanj, 2015., 22:26 »
:hihi:

praljudi = čovjek u 2015.   k :hiha2:

Ljudi drkaju isto. Jel nam to u genetskom kodu? Nezz, ti argumenti genetski kod su smješni imho. Meni je recimo dobar primjer to što određeni narodi npr. jedu pse. Njima je to sasvim normalno, a nama je nezz ODVRATNO XD

Tako je sa svime nekako. Stvorila se NAVIKA, djeca nasljeđuju te navike i tako u krug bez ikakvog razmišljanja.  Mislim nisam ja neki predstavnik VEGANIZMA; al kad razmisliš o tome ipak shvatiš pozadinu.

@freddy; Al nezz, isto ne kužim kako ne povezuješ meso s životinjom? Oćeš reć da te nije briga što ih kolju ili jednostavno ignoriraš i gledaš na meso kao da nije skinuto s nje?

Nema šanse da bih mogo životinju osobno ubit za random pojest je, a da ti je netko drugi ubije i onda je pojedeš je malo RETAJNO, zar vam se ne čini tako nezz?

edit: ova priča kako i biljske osjećaju. Nezz to je najsmješniji izgovor realno. Kad si vidio da biljka vrišti? :wildboy:



*

Pajko

  • *****
  • 3090
  • REEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Odg: Veganizam
« Odgovori #8 : 09. Lipanj, 2015., 22:38 »

@Pajko: Ima tu malo istine, ali daleko više je do kafe i cigara.
I ona teorija o ananasu nije istina, samo da znaš kad već spominješ. ;)

istina je ali djelomično. vjeruj mi = )
osim jedenja ananasa treba izbacit sva ta odvratna sranja i hranit se svježim voćem i povrćem i piti vodu kao stoka.

inb4 vegani koga boli kurac nek jedu povrće ako žele i to je to koga briga uopće,.,.,. msm zašto bi se itko zamarao što drugi JEDU,,,
P.S. Napisano je velikim tiskanim slovima jer stvarno vičem. Najozbiljnije.

*

Freddy

  • ******
  • 5994
  • Briljantin.
Odg: Veganizam
« Odgovori #9 : 09. Lipanj, 2015., 22:45 »
@freddy; Al nezz, isto ne kužim kako ne povezuješ meso s životinjom? Oćeš reć da te nije briga što ih kolju ili jednostavno ignoriraš i gledaš na meso kao da nije skinuto s nje?

Nema šanse da bih mogo životinju osobno ubit za random pojest je, a da ti je netko drugi ubije i onda je pojedeš je malo RETAJNO, zar vam se ne čini tako nezz?

Nene, nisam to rekao. U redu mi je to da uzgajamo i ubijamo životinje za hranu. I ja bih to sam napravio i već sam napravio. Ništa strašno, ali primjerice ribe. Ulovio sam ih - pojeo sam ih. Okej, one su iz mora, slučajno naletjele, ali kažem nemam problema ni sa ciljanim prehrambenim uzgojem. Dakle povezujem: životinja je uzgojena, životinja je ubijena, meso te životinje je došlo do mene i pojeo sam ga.

Ono što ne povezujem je nasilje nad životinjama i hranu. Spominjem to, jer je često argument: "Te životinje za uzgoj žive u užasnim uvjetima, tuku ih i muče i onda ubiju". Priznajem, to je ružno i to ne podržavam. Jasno da to nije slučaj sa SVIM životinjama u prehrambenom uzgoju, ali sigurno postoje neke koje nisu mirno grickale travicu, kemijski šop i brojale dane. No iako vjerujem da se to događa i ne podržavam to, nije mi dovoljan argument da ja prestanem jesti životinjsko meso ili da urgiram da netko drugi to prestane činiti. Nasilje nad životinjama je potpuno odvojeni problem, od kojeg ne pati samo prehrambeni uzgoj nego i ostale životinje. Nije strogo vezano uz raspravu, pa možemo i završiti tu priču na tome, valjda se svi slažemo da nikakvo nasilje nije okej :wildboy:


*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Veganizam
« Odgovori #10 : 09. Lipanj, 2015., 22:58 »
Meni se svida onaj nacin indijanaca kad ubiju zivotniju pa ka odaju pocast majci zemlji jer im je ona to omogucila uzimaju zivot da bi odrzali svoj i zato su zahvalni, u avataru je to prikazano dobro...A ne ode neki prasac od 200 kg ovi uzgoje kravu ubiju je napravu mu snicele i on samo zdere neumjereno ko bolesnik sta i je...to mi je nekako ruzno...Triba se hranit time al bi tribalo to i postovat...Al gledajuci realno oni su tu da prehrane nas, mi smo za njih sta su za nas bogovi..Nije  da iman sta protiv masovnih uzgoja di se krave ne okrenu cili zivot s jednog mista, al mislin da te krave nece bit niti blizu jestive i zdrave ko neka sta je normalno rasla u prirodi i gojila se s ljubavlju na nekoj farmi ili nesto..

*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Odg: Veganizam
« Odgovori #11 : 09. Lipanj, 2015., 23:26 »
Ljudi se mješaju u razne stvari, zagađenje, gradnju, krivolov.........  Nitko se direktno ne mješa u šta će netko jest, nego aktivisti žele da istrjebe uzgoj i ubijanje životinja ( dakle mješaju se al imaju dobru podlogu xD), prvenstveno radi prehrane, ali i nekih drugih stvari tipa koliko se godišnje vode utroši po prosjeku na jednu životinju koja se na kraju ubije u odnosu na nezz koliko biljki. Vjerojatno je to borba s vjetrenjačama i onda mnogi to nastoje prenjeti pojedincima kroz razne kanale. Ugl najveći argument koji veganci ističu jr da se bez životinjskih proizvoda može živit i da veganizam podržava bilo kakve fizičke manevre, sportove itd itd. I ima dosta sportaša koji su vegani dosta dugo. Djeci se meso servira uz igračku i bojanku nasmješene ovčice, kravice,,, Daleko od toga da ja ne kužim realnost u kojoj se živi, al i mene nervira zatvorenost i poricanje nečeg "novog" i razna nepromišljenja opravdanja.

http://www.liveleak.com/view?i=d03_1322860142

Recimo ovo je doslovno masakr i opet će jedni pravdat, jedni neće, zaboravi se i tako u krug svake godine. U videu su kitovi i delfini jel :hiha:

Što je najsmješnije TREBAŠ IMAT 18 godina da pogledaš video, a ne trebaš imat 18 godina da to što je ubijeno pojedeš.

« Zadnja izmjena: 09. Lipanj, 2015., 23:28 Seengeer »

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Veganizam
« Odgovori #12 : 09. Lipanj, 2015., 23:34 »
Svaka cast veganima nek zagovaraju sta oce i bore se za sta im je bitno...Al meso je meso i uvik ce bit glavno jelo, bar onima koji nisu vegani..

*

progabbeing-jadran

  • ******
  • 5293
  • abrah cadabrah
Odg: Veganizam
« Odgovori #13 : 09. Lipanj, 2015., 23:44 »
Svaka cast veganima nek zagovaraju sta oce i bore se za sta im je bitno...Al meso je meso i uvik ce bit glavno jelo, bar onima koji nisu vegani..

:ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave::ave:

TAKO JE KUME AHAAHHA !!!!!!!!!! :D:D:D:piva::piva::piva:

nez. volio bih da sam iracionalan pa da mogu bit vegetarijanac. ovako mi je glupo jer doslovno ništa se neće promjenit , zašto se smarat :wildboy:
jadan argument al jebiga :hiha:
Bowie je definitivno najveći umjetnik svih vremena.

Support your local gamers >>> Pro GABBEing Klan

Odg: Veganizam
« Odgovori #14 : 10. Lipanj, 2015., 07:12 »
Recimo ovo je doslovno masakr i opet će jedni pravdat, jedni neće, zaboravi se i tako u krug svake godine.

realno, većina ljudi neće to PRAVDATI.
ali ignoriraš to, isto kao što ignoriraš činjenicu da su tvoj mobitel vjerojatno sklapali ljudi u nehumanim uvjetima za praktički besplatno, da su na odjeći koju nosiš vjerojatno radila djeca u nehumanim uvjetima za praktički besplatno, da se tvoj automobil pokreće na gorivo čija ekstrakcija i rafiniranje uzrokuju VELIKE ŠTETE FLORI I FAUNI i tako više manje svaka stvar koju radiš i imaš.

nez. izum umjetnog mesa će realno učiniti više nego što je vegetarijanstvo ikad učinilo,,

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9