Apple je navodno odustao od VR naočala, pardon – prostornog računalstva
Internetom je počela kružiti glasina kako tvrtka Apple više ne planira proizvoditi svoje Vision Pro naočale za proširenu stvarnost.
Često se u svijetu potrošačke elektronike dogodi da neki trendovi zažive tek kad ih implementira ili “izumi” tvrtka Apple. Zato se sa zanimanjem pratilo kako će proći Appleov kasni ulazak na tržište uređaja za virtualnu i proširenu stvarnost.
Prošle su godine lansirali Apple Vision Pro headset čiju je tehničku impresivnost nadmašila jedino tražena cijena od 3500 američkih dolara. No, ako je vjerovati glasinama, mogao bi to biti prvi i jedini Appleov uređaj za VR/AR.
Prema višestrukim izvorima na koje se poziva portal The Information, Apple je navodno okončao produkciju Vision Pro headseta zbog velike zalihe uređaja koji nisu prodani. Za sada nije sasvim jasno znači li to potpuni kraj Appleove vizije prostornog računalstva, no očito je da ne postoji osobito veliko tržište za uređaj koji košta više tisuća dolara.
Sam Vision Pro nije bio direktno namijenjen za igranje videoigara jer nije imao fizičke kontrolere, ali je mogao poslužiti i za to u raznim kombinacijama.
U slučaju da Apple odustaje od virtualne i proširene stvarnosti, moglo bi se dogoditi da jedini zagovornik te tehnologije bude tvrtka Meta, koja se više od Applea oslanja na gaming kako bi prodala svoje Quest uređaje. S druge strane, PlayStation baš i nema neke velike ambicije za VR gaming, dok je pozicija tvrtke Valve po tom pitanju još nedorečena.
Iron666
03.01.2025 - 11:37Ne shvaćam potrebu i smisao takvog uređaja. Pa čak i da košta 300 eura. Imati ga bi bilo fora, čisto eto, iz fore. Ali koja svrha? Tko lud želi nosit to čudo na glavi i na taj način surfat internetom, društevnim mrežama i ne znam ti ni ja što raditi? Kao gledat film dok imaš “sci-fi” šljem na glavi? Mislim, nevjerovatan komad tehnolognije, neosporivo, ali poprilično sam siguran da je i jeftiniji da nebi nešto pretjerano zaživio, ‘sem što bi se malo više komada prodalo.
Benjamin Scrool
03.01.2025 - 11:57Tech influenceri su ga svi redom hvalili jer se pale na sve što ima logo jabuke na sebi, a promaklo im je da prosječna osoba jednostavno nema potrebe za takvim uređajem. Tehnologija je jako dobra, da, ali to ipak odgovara samo jako malom postotku populacije.
Stecajni_upravnik
03.01.2025 - 12:05Vr + gaming = cudo
Vr – gaming = super fora od tri dana…
moordrak
03.01.2025 - 12:23Nišni uređaj za strogo nišnu namjenu, debelo preskup u svakom prodajnom segmentu, niske autonomije, zaključan u vlastiti eko sustav. Čak ni njihovi first-party developeri nisu vidjeli profit u razvoju programske podrške. Ne znam u kojem svemiru žive ovi jabučari.
PppPP
03.01.2025 - 16:06Preračunali su se.
DjokaBA
@PppPP, 06.01.2025 - 14:23Ma budale. 3500 dolara jbte