Koje ste igre igrali na “krivi” način?
Jeste li ikad igrali neku igru onako kako to nije bilo predviđeno, bilo svojom voljom ili potpuno nesvjesno?
Mogu li se igre igrati na pogrešan način? Zanimljivo je to pitanje na koje zapravo nemam jednostavan odgovor.
S jedne strane, neke igre imaju svoja pravila te kažnjavaju igrača kad ih on krši. Primjerice, u Assassin’s Creedu ne možete biti tip koji napada civile – igra će vas desinkronizirati ako to radite jer nije dizajnirana za takvo igranje. Grand Theft Auto pak nudi veću slobodu, ali divljanje ima svoju posljedicu te igra aktivno nastoji zaustaviti igrača slanjem policijskih snaga.
S druge strane, neke igre dopuštaju igraču da u njima provodi raznorazne eksperimente. Pojedini naslovi omogućuju nam da igramo onako kako to nije zamišljeno – radimo bizarne ili besmislene stvari.
S treće strane, pojedine igre znaju biti toliko slojevite i kompleksne da ih se nesvjesno može igrati na krivi način. Primjerice, neke vam strategije daju dosta resursa i ne ograničavaju vas u tome što možete izgraditi, a to je često recept za totalno promašenu procjenu kako bi se nešto trebalo igrati.
Za potrebe ove rasprave zanima nas koje ste igre vi igrali pogrešno ili onako kako to nije bilo zamišljeno. Jeste li ikada igrali nešto na “krivi” način, bilo svjesno ili nesvjesno?
Ja sam u svojim ranim gamerskim danima često prakticirao namjerno uništavanje automobila u igrama. Uvijek su me fascinirale igre koje su imale donekle realističan način deformiranja vozila, modele s kojih su otpadale stvari i sl. I onda bih umjesto utrkivanja znao raditi kaos po stazi – izazivati sudare, voziti u krivom smjeru, takve stvari.
Koji su vaši primjeri igranja igara na “krivi” način?































































RPGamer
09.05.2026 - 12:21Naravno. Postoji dosta ARPG igara u kojima nema status/skill reset a cijelo vrijeme sam tokom igranja pogrešno radio na characteru. Dobar primjer je Torchlight 2 kojeg sam morao ponavljati nekoliko puta.
Dick Johnson
09.05.2026 - 12:21Simse sam igro da samo gradim kuce.
Richard B. Riddick
@Dick Johnson, 09.05.2026 - 14:09Haha, i ja isto.
Jabuk
@Dick Johnson, 09.05.2026 - 17:07Nisi jedini
Darcoolio
@Dick Johnson, 09.05.2026 - 21:59To, Sims 2, gradio kuću, izrabljivao lika koji se zvao Mortimer mislim, lik mi padao u nesvest u kući i sklanjao merdevine za bazen kad me neko iritira.
SanKa
@Dick Johnson, 11.05.2026 - 10:40tko nije hahhaa. jedino zanimljivo, ostatak ljudi koji je igrao sa simsima su igrali iz sadistickih poriva
Fichox
09.05.2026 - 12:22Prey iz 2017. godine. Ne znam točno što sam krivo radio, ali igra mi je i na najmanjoj težini bilo nevjerojatno teška te sam morao odustati od igranja iako mi su mi svijet i priča bili zanimljivi. Ista stvar s kod prvog igranja Bioshocka.
Duke Nukem 3D sam igrao isključivo sa šiframa za besmrtnost i svo oružje te mi igra nije bila zabavna ako ne igram tako
Duje0506
09.05.2026 - 12:36Icewind Dale 2 – prvi susret s RPG…
Pojma nisam ima da se more levelat.Cili party na LVL 1…save/load, trial/error…dosa do nekog dijela i sta, nije islo vise…:)
VectraGT
09.05.2026 - 12:38Uglavnom u racing igrama radio krs i lom,vise se vozio po krovovima i travi nego po asfaltu,ni dan danas nekad ne mogu odoliti u takvim igrama koje to dopustaju,tj onih bez invisible walla
ChungaLunga
09.05.2026 - 12:58Naravno, kada je WoW izasao i nitko nije imao pojma što i kako, krenuo sam u ekspediciju preplivati između Eastern K. i Kalimdora jer nisam znao da postoji fast travel. Utopio sam se jedno 50 puta prije nego sam krenuo istrazivati alternative. Nije mi žao, jer samim tim stečenim iskustvom mi se danas jako zato sviđa Subnautica.
mili1985
09.05.2026 - 13:04U prvom MGS sam umjesto stealth pristupa rokao sve oko sebe, nešto kao Rambo Snake.
Kris7yburado
@mili1985, 09.05.2026 - 13:56Tactical Espionage iznad naslova igre tada nisi razumio? 😅
mili1985
@Kris7yburado, 09.05.2026 - 14:25A gle, sa 13-14 godina mi nije baš bilo do razumijevanja. Čim sam našao socom s prigušivačem sve je drugo palo u vodu.
Kris7yburado
@mili1985, 09.05.2026 - 15:15Šalu na stranu, sve 5, sve razumijem. MGS 2 Sons of Liberty na PS 2 je bila prva igra u kojoj k***a razumio nisam o čemu se drobi ali me je toliko zaintrigirala igra da sam aktivno krenuo ‘studirati’ engleski jezik iako sam ga u to vrijeme učio u osnovnoj školi.
seizure91
@mili1985, 10.05.2026 - 14:07I ja isto
Stringer Bell
09.05.2026 - 14:31GTA san Andreas. Nikada ga nisam prešao. Štoviše nikada legalno nisam završio niti na drugom otoku.
Luka Bang
@Stringer Bell, 10.05.2026 - 22:16Kad sam nedavno išo igrat na “pravi način” bilo je ko da igram drugu igru
Solokow
09.05.2026 - 14:46Vjerojatno mortal shell…nisam se satima uspio pomaknuti s mrtve točke, a igra ko fol traje možda nekih tridesetak sati…tako da je bilo uninstall.
Solokow
@Solokow, 09.05.2026 - 14:48Lažem, 10tak sati, tako da još veća bruka 😁
Danko Bananko
09.05.2026 - 14:52Sjećam se da sam igrao na gba-u lego bionicle koji je bio dio kolekcije od dviju igara, i pošto tad nisam znao čitat, a kamoli da sam znao engleski, sam birao lika na početku koji je svaki imao svoj nivo, pa bih hodao uokolo dok me nešto nije ubilo ili dok nisam resetirao igru jer mi je bilo dosadno
Motor City Bengals
09.05.2026 - 15:16Kad sam bio mali chaseao sam svaki pitch van strike zonea.
Marac77
@Motor City Bengals, 09.05.2026 - 21:22Ti si onda bio melem za pitchere haha.
Goblin
09.05.2026 - 15:25Mi se čini da je večina ovdje krivo shvatila što “krivo” znači u ovom kontekstu… ne, nisam znao igrat, već npr. igro sam GTA, ali kao taksist, što kaže gore Dick gradio kuću u Simsima, open world rpg… pobio sve NPC-e..
sallaD
09.05.2026 - 15:25Kao klinac igrajući gta igre sa uključenim šiframa po prvom prelasku i preskakajući svaku moguću cutscenu, kako je to bilo glupo i naivno od mene.
Wik7im
09.05.2026 - 15:56Driver 1, free roam jer nisam znao zavrsit autoskolu dok nije ujak dosao, Gran Turismo licence, Grand theft auto 2 nikad misiju odradio samo gazi i zvjezdice su bile bitne
Jsold91
@Wik7im, 09.05.2026 - 18:42O Bože Driver, koliko mi je trebalo da prestanem samo pokušavat pobjeć policiji.
Darac83
@Wik7im, 09.05.2026 - 21:11Drivera sam nakon 96 puta prošao tutorial. I danas se sjećam straha nakon što sam uspio, “samo da sejva, samo da sejva”…
John Milivoj
@Darac83, 09.05.2026 - 22:26Joj da kada se sjetim Drivera nakon prelaska tutorial polako sam ostavio kontroler sa strane da ne bih nešta stisnuo dok ne sejva.
djosic85
@Wik7im, 10.05.2026 - 09:08Uh ta autoškola u driveru je bila jedno od većih nesretluka koji su mogli zadesit čovjeka
LeChuck
09.05.2026 - 16:45Far cry 2, igrao sam se samo u map editoru.
limex1989
09.05.2026 - 17:55Postoji igra, jako stara… Asphalt Duell…2D igra, auti sa bolesnim naoružanjem…
Toliko sam usavršio igru da sam na prvom zavoju, ako zavoj ide desno, ja skrenuo lijevo i odmah stisnuo u rikverc i onda cijelu utrku vozio u rikverc i pucao u facu protivnicima…doslovno sam se sprdao sa njima…
Moglo se igrati split screen pa smo bratić i ja često igrali po nekoliko sati i rugali se sa botovima, iako su kasnije tokom igre i botovi imali pristojnu kvalitetu…svejedno, šamarali smo ih kao budale 😄
Logicni
09.05.2026 - 18:42Portal 2 ali levele sa workshopa sa drugom. Svaki put kad predjemo samo kazemo jedno drugom: ovo uopste ovako nismo trebali preci.
Demon90
09.05.2026 - 19:14Mislim da je to više bio slučaj kad sam bio klinac pogotovo sa rpg igrama. Naravno auta su se vozila u pogrešnom smjeru namjerno kao i gaženje svagda u svačega. I generalno nisam fan forced stealth misija pa se uvijek proba jel može drugačije
GAMERWORLD
09.05.2026 - 21:03Ja kad sam prvi put zaigrao codm nisam znao hodati po mapi to je bilo 2019.
Bronson
09.05.2026 - 21:04Instant mi padaju na pamet neke building igre gde mozes da budes kreativan ili igre prezivljavanja lupam Minecraft, Forest itd samo sam pravio nesto od neogranicenih resursa, slicna prica kao i za Simse i kuce sto kolega kaze.. Naravno i ovo eksperimentisanje kao iz clanka i glupiranje sa igrama poput Gta..
Bronson
09.05.2026 - 21:08Setio sam se necega smesnog sad, cini mi se da je to bila Fifa 98, nek ispravi neko ako gresim uglavnom zabijao sam autogolove sam sebi i onda u pause meniju zamenjivao na cijoj strani igram i pravio neke lude rezultate.. 😃
Zoran Žalac
@Bronson, 10.05.2026 - 09:24Kršio golmana za crveni da utakmica završi
Bronson
@Zoran Žalac, 10.05.2026 - 15:39Nista drugo sem nasilja nismo ni ocekivali od tebe Zorane 😆
Darac83
09.05.2026 - 21:09Svaku koju sam bio “prekul” preslušat tutorial… 😂 Zadnje, Fallout 4, tek nakon 50 sati sam shvatio da mogu junk uvaljivat companionsima da nose…
marko1106
09.05.2026 - 21:15TOCA je za to i postojala da se vozimo u krivom smjeru i da gledamo dijelove kako otpadaju. Ta igra ako se igrala po pravilima je bilo krivo igranje.
delko
09.05.2026 - 22:44Driver 2, bio sam klinac i nisam znao kako treba raditi misije nego sam se samo vozao po gradu satima 😀
SirStriker
09.05.2026 - 22:50sim city. Prvih 20% igre bi odigrao po pravilima dok nisam bio dovoljno profitabilan da pustim upaljen komp i skupim masu para, i onda samo gradim i gradim bez plana dok ne pokrijem zadnji centimetar slobodne zemlje….danas mi nije jasno zašto, ali eto
mpx
10.05.2026 - 10:01Driver 2 krajem 2000. / početkom 2001. godine – nas par se okupi svaki puta kod drugoga, i onda igraš free roam Havana i Chicago, kad netko izgubi od policije, daš drugome da igra
mpx
10.05.2026 - 10:02zadnje što sam igrao, a da nije tako zamišljeno su bile Victoria 3 i EU 3 igre— na način odaberem nekoga, izazivam ratove, i onda promjenim naciju, i gledam što će se događati…
sparrowpunk
10.05.2026 - 10:46Bloodborne, igrao sam je kao klasični hack and slash.
Vedo
10.05.2026 - 11:24jedna sramotna prica: kao dijete, igrao sam samo na SNESu, nisam imao pojma da se moze i sa misem igrati. I dobijem ja prvi svoj PC. Instaliram Half-Life i dodjem odprilike do pola igre i to koristeci samo keyboard (kretao sam se sa WASD a nisan pomjerao sa strelicama na tastaturi). Dok naciljas nekog daljeg neprijatelja treba ti tri minuta. Mog shoka kada je skolski prijatelj dosao kod mene i uzeo mis u ruku i poceo da cilja sa njim xDDDD
Apocalypse4987
@Vedo, 11.05.2026 - 11:35Nisi jedini, ja isto sa Duke Nukem. Al samo demo, jedan level
Tudum
10.05.2026 - 12:39Doom 2016. Dugo mi je trebalo da skuzim da trebam ja lovit demone, a ne oni mene
monacor
10.05.2026 - 13:13U ranijim Hitmen igrama, od sredine igre, gdje god se pojavim ljudi vrište, odmah policina, alarmi. I kasnije skontao na kraju da mi je “otkriven” karakter a ima opcija da se kao kupi ponovno identitet da te ne prepoznaju. Jedva završio igru, na kraju morao kao rambo ulijetati haha
krolesi
10.05.2026 - 13:48Minesweeper
seizure91
10.05.2026 - 14:09U hitman blood money pokusavao ubit sve (civile i neprijatelje) na stealth nacin i sva tijela sakriti da ih nitko ne vidi, htio sam svaku mapu ocistiti do kraja i mogu rec da sam stvarno uzivao, cak vise nego igrajuci misije
KersekM
10.05.2026 - 15:42Desperados wanted dead or alive, nitko od nas nije uspio preci 16ti lvl, a cudo je da smo i do tamo dosli jer uopce nismo znali ni skuzili da mozes svim likovima spremiti potez i inda samo stisnutil play da ih odigraju istodobno. Tek makon sto sam 20g kasnije uzeo remastered sam to uspio i napokon presao jednu od najtezih i naklegendarnijoh igara ikad
BrightlyOnion
10.05.2026 - 15:50Zabijao si autogolove u Pesu
thaares
10.05.2026 - 18:04Warcraft 3 sa kaysersoze i leafittome
Tommy Vercetti
10.05.2026 - 18:10Svaku igru otvorenog svijeta koja sadrži hrpu side questova. Ako postoji opcija da se mogu kretati van main questa, to ću i učiniti. Igra koja je sve to startala je legendarni Morrowind. Bethesda je najviše kriva za to. Svaki Fallout i Elder Scrolls su igrani na ovaj način, a Starfield je još jedna njihova igra koja je postala žrtva bezobraznog zaobilaženja main questa. 🙂
Strupmf Nazgul
10.05.2026 - 19:15GTA5. Normalni ljudi odrađuju misije. Ja samo pucam i razbijam.
Firtzberg
10.05.2026 - 19:40Igrao sam igru iz krivih razloga…
Prijatelji su mi govorili o igri Aion. Znao sam da oni dosta vremena provode na igricama, cesto skupa. Poceo sam ju redovno igrati. Kontam konacno cu igrati igrice u drustvu, a ne kao asocijalnani samotnjak.
Prvo ne igram taj žanr igre. Bilo je par wow trenutaka, ali mi igra nije bila nista posebno. Igrao sam kao da mi je obveza.
U biti sam cijelo vrijeme osjecao drustveni pritisak. Bio sam zabrinut kad se sretnem s prijateljima da ce njihovi likovi biti jaci od moga, pa cu im biti teret. Ili da ce se cuditi sto mi kaciga ne ide uz hlace. Da necu razumjeti sta govore jer koriste skracenice, a ja ionako sporo citam. Ili ce psihoanalizirati zasto je ili nije moj lik misicav ili visok ili cupav.
Par puta sam sugerirao da zaigramo navecer skupa ili dogorimo termin za vikend. Na kraju se nikad nismo virtualno sreli. :'(
Nakon par tjedana sam se zapitao zasto dragocijeno vrijeme trosim na nesto sto uopce ne volim zbog ljudi koji se nece udostojati da dogovorimo termin za igru
moordrak
11.05.2026 - 11:24Elex. Koristio sam infinite money glitch. Nakon određenog vremena provedenog u igri, jednostavno nije imalo smisla skupljati resurse na normalni način. Nabereš parića i onda se uopće više ne brineš oko grinda.
Cyberpunk 2077 je imao sličan glitch. Mislim da su to pokrpali u novijim verzijama.
Bilo je još toga. Save spamming uglavnom. Dosta igara ima ugrađene mehanike ponovnog relodanja svijeta odnosno vežu se na RNG za generiranje odnosa. Svaki ponovni reload drugačije rasporedi određene stvari 🙂
Onda recimo quick save spam. U Dishoneredu je to bilo gotovo must do za neki od zadataka ili trofeja, ne sjećam se više.
NFS hot persuit. Namjerno divljanje po cesti, gradu, ulicama, ma svemu! Znači zgaziš i polomiš sve što se zgazit i polomit dade, ganja te policija, helikopteri i na kraju im kidneš 🙂
Evo čak i u Crimson Desertu neke od ovih stvari rade. Recimo, abbys gears kod vještica, kada spajaš više gearova u neki random novi.
Prije nego napraviš merge, odradiš save. Ako rezultat merga nije dobar, jednostavno relodaš sejv i probaš ponovno.
Ista fora je za banku. Ne znam želi li igra to tako, nu, ne sprječava te, niti kažnjava. Dobro, platiš porez na prvi milijun, nu to je to. Kada zaradiš prvu zlatnu polugu, odeš u banku i uložiš je u high risk posao. Ponovno, prije isteka perioda ulaganja, napraviš sejv. Zarada može biti u rasponu od -25% do +55%. Nisi zaradio niš? Rinse and repeat. Relativno brzo stekneš svojih prvih 10 milijuna 🙂 Ovo je čitanje? Paaaa…. kako se uzme.
U svakom slučaju, kada se fokus makne sa grinda, velika većina igara sa tim mehanikama se otvori na posve drugačiji način.
mkaselj
11.05.2026 - 12:53nekada, prije 20ak godina, znao bih složiti cijeli zoološki vrt u ZooTycoonu i onda, kada se sjati masa posjetitelja, uklonio bih kavez za lavove i gledao rampage kao master villain 😀