Otkriveno je koliko će koštati Steam Machine, a možda bi bolje bilo da nije
Iz Valvea su otkrili cijenu i datum lansiranja svojeg PC-a za dnevni boravak, takozvane “Steam Mašine”. Koštat će više od konzola, a imat će manje prostora za instalaciju igara.
Valve je napokon otkrio cijene za svoju PC kutiju koja imitira konzolu. Steam Machine će biti dostupan u sljedećim konfiguracijama i po ovim cijenama:
- Steam Machine 512 GB model bez kontrolera – 1039€
- Steam Machine 512 GB + Steam Controller – 1108€
- Steam Machine 2 TB model bez kontrolera – 1359€
- Steam Machine 2 TB + Steam Controller – 1428€
Prodaja uređaja krenut će na Steamu 25. 6. od 19 sati, s tim da će se Steam Machine prodavati uz rezervaciju. Svi koji se pridruže listi čekanja bit će nasumično posloženi na listu rezervacija te će potom dobivati obavijesti kad mogu kupiti Steam Machine.
Očekivane ili neočekivane cijene?
Dakle, Steam Machine je prilično skup uređaj ako se promatra u kontekstu konzola kojima želi konkurirati. Osim što osnovni model košta više od ijedne druge konzole na tržištu, uz to dolazi sa svega 512 GB prostora za pohranu, što znači da uz operativni sustav i neki Call of Duty jedva imate mjesta za još jednu do dvije igre.
Naravno,uređaj izlazi u baš nezahvalno doba globalne nestašice memorije. Visoka nabavna cijena komponenti tako se prelila u trošak za same kupce, pa će neki reći kako s ovakvom cijenom Steam Machine ima šanse da bude uspješan jednako koliko i Steam Machines inicijativa iz 2015. godine, koje se rijetki sjećaju.

































































stoorm1
22.06.2026 - 19:58Meni skroz nepotrebno pokraj PC-a i PS5, a skupo.
Bolje napraviti upgrade na PC-u za tu lovu.
nenno
22.06.2026 - 20:04Najskuplja verzija je duplo jeftinije od mog 3 godine starog PCa. Tako da jos treba vidjeti performance u.igrama I razmisliti.. Vec jedno 2 godine tako I tako Ingram samo igre na Steamu pa brijem da ce mi se isplaatiti kad cu mjenjati PC za par godina.
Mellur
@nenno, 22.06.2026 - 21:08Performanse mozes vec vidjet na youtube-u od mnogo reputabilnih kanala. Procesor nesto izmedu r5 2600 i r5 3600, ovisno o igri. Gpu na razini rx 6600. U principu blaga zalost. Imas komp od 3 soma eura a razmisljas prec na ovo za par godina? Tvoj komp, ako gledamo specse koji ti pisu na profilu, je 3-4 puta jaci od ovoga vec sad uz startu hahaha
gavinikima
@nenno, 22.06.2026 - 21:18Ti imas računalo koje ce biti relevantno jos barem 5 godina.
moordrak
@nenno, 22.06.2026 - 21:55Neće ti se isplatiti. Sada imaš PC koji je poprilično moćniji od SM-a. SM će ostati ovakav još godinama. U svoj PC za te pare što traže za SM možeš upiknuti novu, jaču grafu i opet si na miru 3-4 godine. U ovo možeš upiknut pimpeka, da ne budem bezobrazan.
Iron666
22.06.2026 - 20:04Očekivana cijena. Ne znam, zvuči neisplativo, al vidjet ćemo prve konkretne benchmarkove i kako će on zaista vrtit igre i hoće li uopće imati smisla
Agent
22.06.2026 - 20:06Ja imam jači PC,a jeftnije od ovoga, tako da ako i za ovo bude nestašica odmah kao za kontroler imamo veliki problem
312AE
22.06.2026 - 20:06Ne Valve, ne, ne bude ništ stoga, 1000 € za 2TB i controller bi još platili, da su za tu cijenu dali 1 tb verziju i controllera ,ajde s puno psovanja,ali ovo mi je ludo.
ShadowGamerHD
22.06.2026 - 20:11HCL-ova, tj. Igorova banana za usporedbu se spominje u core features sekciji za steam machine.
Banana za usporedbu
Adel
22.06.2026 - 20:16malo su bezobrazni sa ovim sa ili bez kontrolera logicno da uz svaki paket konzole dodje kontroler
Agent
@Adel, 22.06.2026 - 20:41Pa pošto si imao mogućnost prije uzeti samo kontroler, vjerojatno smatraju da bi nekima bilo nepotrebno imat 2 kontrolera
MAJSTOR RINGO
@Adel, 22.06.2026 - 21:06Ja se nadam samo da Sony ne krene ovim stopama, mislim da prodaju klot konzolu samo?
Tako je bilo za punjace, kada ih je iphone izbacio. Mi samsungovci smo se smejali. Posle i oni krenuli istim stopama.
moordrak
@Adel, 22.06.2026 - 21:34Tehnički, ne treba kontroler. Ovo je PC ne konzola. Ok nećeš imat neke fensi opcije steam kontrolera, bilo koja đoja radi sa ovim. Trebala bi. I miš i tastatura isto tako. Nije da nemaš opcija kao na plejki ili xboxu.
Kriger
22.06.2026 - 20:22Nista, ova konzola nije vise opcija cekamo da vidimo novi xbox i sony 😁
Nikokapovci30
22.06.2026 - 20:23Ne zanima me oca konzola i da je želim sigurno bi razmislio dva puta. Nisam neki atručnjak, ali mislim da je vrijeme plasiranja promašeno iako ovo divljanje komponenti im nije išlo u prilog. Preskupo po meni.
IceQ
22.06.2026 - 20:27Tko se imalo razumije u tehnologiju može sebi sklopiti bolji PC za manje love.
Vegeta123
22.06.2026 - 20:31cak je ps5 pro dosta bolja kupnja ako imas vrimena cekati exploit da ga otkljucas
RPGamer
22.06.2026 - 20:51Da je u pitanju GOG Machine već bi razmišljao o tome da ga uzmem ali Steam Machine, jedno veliko – NE.
Zoran Žalac
@RPGamer, 22.06.2026 - 20:57Ne razumijem komentar. To je PC. Što znači da je GOG Machine ako želiš da to bude.
Darac83
@Zoran Žalac, 22.06.2026 - 22:08Eto, sad ga uzima.
Wolf359
22.06.2026 - 21:05Previsoka cijena za ono sto nudi da je cijena recimo 999 za model sa 2TB jos bi se možda i razmislilo ali ovako ne. Osim toga odbija me 16GB RAMA tj ne mogućnost nadogradnje istog + samo 8GB GPU RAMa trebalo je to biti 32/12GB za te pare…
Dick Johnson
22.06.2026 - 21:11Da je 50% te cjene to bi bilo taman.
Mellur
22.06.2026 - 21:15Ram 16gb, procesor nesto izmedu r5 2600 i r5 3600, ovisno o igri. Gpu na razini rx 6600. To sve za 1050 eura? Sto uopce rec na ovo? FSR 4.1 ce vjerovatno spasit situaciju ali cijenovno katastrofa. Znam da nije Valve kriv za to, ram i ssd cijene u banani. Ako ovaj AI bubble ne pukne grdo se pise nama gejmerima. Cijene se nece vratiti na staro ali ovo je kriminal.
moordrak
22.06.2026 - 21:26Ma dajmeneojzajebavat… šta su popizdili svi? Ono govno od Nvidijinog Sparka 4500€ , AMD BOX 1500€ ovo sranjce 1400€ Što je njima svima ?!? Najgore je u svemu ovome, masa idiota će iskeširat što se traži. Sony sad može komotno, bez pardona tražiti hiljadarku za PS6. ‘bem ti život…
GejmerMisko
22.06.2026 - 21:27Ovo tko kupi, treba ga na terapiju poslati.
Nemanjazzz
22.06.2026 - 21:45Konacno moj nintendo switch dobija drustvo u kolekciji konzola koje nikad nebi kupio