Ako sam nešto naučio iz američkih hororaca, onda je to da duhovi vole opsjedati srednje škole otprilike jednako kao i straćare usred šume. Tko im to može zamjeriti, očito i oni vole tinejdžerske drame kao i mi smrtnici.Fear the Spotlight smješta vas u jednu takvu klasičnu ukletu školu, s nerazjašnjenim smrtima i nestancima učenika u svojoj nedavnoj prošlosti. Interesantno, škola se zove Sunnydale High… To da je riječ o ukletoj školi ipak je nešto što ne znate na početku igre. Odnosno, bar to ne znaju najbolje prijateljice Vivivan i Amy, koje odlučite provaliti u školu pa se zabaviti s Ouija pločom uz svijeće u knjižnici. Nije neka tajna da ta seansa ne završi baš najbolje.
Početna cijena | Recenzirana verzija | Recenzentski primjerak |
20€ | PC | Ustupio izdavač |
Ako vam se učini da ste ovaj naslov već vidjeli na Steamu, niste u krivu. I sama igra ima zanimljivu povijest kao i njezina škola, doduše nešto manje mračnu. Fear the Spotlight već je 2023. godine nakratko završio na Steamu kao samostalno izdana igra dvoje autora, gdje je čak skupio i pozitivne rane recenzije. Ali, kvalitetom je brzo privukao interes “pravog” izdavača pa autorima nije preostalo ništa drugo nego da igru povuku sa Steama i ulože dobiveni budžet u dodatno poliranje. Između ostaloga, proširili su i količinu sadržaja, tako da sada govorimo o praktički novoj igri.
Fear the Spotlight velikim je dijelom posveta horor naslovima iz 90-ih, nalik ovogodišnjem Crow Countryju. Kako to znam? Za početak pogledajte fotografije. A osim što dijele sličnu retro estetiku, čak su i modernizirani elementi tim naslovima slični. Kamera koja se može slobodno okretati i u ovom je slučaju tako razlika koja prva upada u oko u odnosu na klasične uzore poput Resident Evila ili Silent Hilla.
Fear the Spotlight velikim je dijelom posveta horor naslovima iz 90-ih.
Srećom, Fear the Spotlight nije napravio istu grešku kao i Crow Country pa pokušao slobodnu kameru kombinirati sa statičnim sustavom pucanja. Umjesto toga, autori su se odlučili za korištenje stealth mehanika, koje zahvaljujući svojoj nenametljivosti funkcioniraju podosta bolje u ostvarivanju namjere autora: ponuditi pristupačni naslov u kojemu podjednako mogu uživati i igrači koji nisu ljubitelji horora kao takvog.
Dakle, iako Fear the Spotlight traži od vas da periodično po hodnicima škole izbjegavate čudovište sa svjetiljkom na glavi (pa se trebate skrivati ispod stolova ili iza uglova kako se ne bi našli u njegovom vidokrugu), to nije poanta igre. Umjetnoj inteligenciji namjerno nedostaje kompleksnosti – naglasak je na istraživanju i otkrivanju tajni koje Sunnydale High skriva. Iako teoretski možete umrijeti u susretima s čudovištem, u praksi se za to potrebno dosta potruditi. Ti su susreti stoga prvenstveno ambijentalnog karaktera te su pametno iskorišteni da bi dodatno naglasili tjeskobnu atmosferu odlično dočaranu kvalitetnom vizualnom i zvučnom prezentacijom.
Umjetnoj inteligenciji namjerno nedostaje kompleksnosti – naglasak je na istraživanju i otkrivanju tajni koje Sunnydale High skriva.
Jedan zgodan detalj u pogledu prezentacije jest da možete dodatno naglasiti retro aspekt naslova korištenjem različitih efekata koji simuliraju iskustvo igranja na starim televizorima i konzolama – pomoću distorzije i pikselizacije slike te niskog broja sličica u sekundi. Osobno su mi te stvari preteške za oko te sam ih odmah isključio, no moguće je i namjestiti intenzitet filtera ako želite pronaći balans između unikatne estetike i vidljivosti.
Glavni adut Fear the Spotlighta, te na neki način i glavni lik priče, je sama škola Sunnydale High. Otprilike kao što su u starim Resident Evilima glavni likovi bile policijske postaje, s hrpom hodnika i soba koje se moglo istražiti. Lokacije koje posjećujete istovremeno su i usko vezane za samu priču. Na primjer, ako posjetite učionicu za glazbeni, vjerojatno ćete otkriti neki detalj iz prošlosti koji se tiče upravo te sobe i događaja koji su se u njoj odvili. Sve sobe pritom imaju unikatan vizualni karakter i značajno se razlikuju dočaranim ugođajem. Iako je napušteno, čitavo mjesto stoga izgleda vrlo živo i dinamično.
Glavni adut Fear the Spotlighta, te na neki način i glavni lik priče, je sama škola Sunnydale High.
Sama je prezentacija škole pritom toliko dobra da je lako ostaviti po strani činjenicu kako je priča koju pomalo otkrivate jedva nešto više od nakupine žanrovskih klišeja. Popraćena je ona s određenom dozom samosvjesnosti, ali sve je to nedovoljno razrađeno da bi rezultat bio nešto originalan ili barem zabavan. Likovi su pak arhetipovi koje dobro poznaje svaki fan horora: popularna cura, štreberica, razredni zavodnik, ljigavi domar… Naveo bih vam i njihova imena, ali evo, već sam ih zaboravio.
Osim što ćete izbjegavati čudovište, trebat ćete riješiti i poneke manje zagonetke. Da biste ušli u dvoranu najprije ćete ju trebati isprazniti od dima. Ili ćete morati ugasiti plamen ispred kazališne sekcije. U većini slučajeva potrebno je kroz istraživanje samo pronaći potrebni predmet, na primjer osigurač da popravite razvodnu kutiju, no ima tu i nekih unikatnih interakcija koje su prilične pamtljive te je bolje da vam ih ne otkrivan. Ipak, kao što je bio slučaj i sa stealth sekvencama, zagonetke su tu prvenstveno da dopune istraživanje i istaknu njegove već postojeće kvalitete.
Iako Fear the Spotlight crpi inspiraciju iz kultnih survival horora, očigledno je da se radi o naslovu s nešto modernijim, pristupačnijim senzibilitetom. Usprkos izostanku težine, igra uspijeva izazvati stalnu tjeskobu, a element istraživanja je fantastično odrađen. Jedini veći minus mu je klišeizirana priča. Dok ne očekujete autentični survival horor naslov, malo je vjerojatno da ćete se razočarati Fear the Spotlightom. Imajte samo na umu da vas nakon prelaska kampanje čeka jedno veliko iznenađenje pa nemojte prerano gasiti igru. Neću vam reći o čemu se radi, otkrijte sami. Inače, da čitavu stvar privedete kraju trebat će vam otprilike četiri sata.
SanKa
28.10.2024 - 09:38dobro kakva je ovo grafika