HCL.HR

Da sam znao da će u gamigu biti ovako, išao bih za keramičara!

Zoran Žalac prije 3 sata   •   6 komentara


Gaming se u zadnjih deset godina drastično promijenio, a nedavna događanja u industriji ne dopuštaju optimističan pogled na situaciju.

Stvari su se uvijek brzo mijenjale u svijetu videoigara. Svako je desetljeće sa sobom vuklo nove trendove i izazove. Grafika se brzo razvijala, pojavljivali su se novi žanrovi… Međutim, imam dojam da se gaming nikad prije nije toliko promijenio koliko u zadnjih deset godina. Može vam to zvučati smiješno kad ukažete na činjenicu da ljudi danas igraju Minecraft, GTA 5, League of Legends i Overwatch – jednako kao i 2016. No, u globalu nema šanse da bi itko prije deset godina mogao predvidjeti što nam sve slijedi. Naša bi nam stvarnost iz 2026. godine u 2016. jednostavno zvučala nezamislivo – možda čak i kao nekakav loš vic.

Da bih vam što bolje predočio na što mislim, složio sam fiktivni scenarij u kojem putujem kroz vrijeme i sebi u 2016. govorim kako će izgledati svijet gaminga u 2026. Jedna od mojih glupljih ideja za tekst, slažem se, ali zapravo neusporediva s gluposti stanja kojemu se gaming industrija trenutno nalazi.

Prvo idemo postaviti scenu: ljeto 2016. je, upravo su izašli Uncharted 4, Overwatch, Doom, Dark Souls 3 i The Witcher 3: Blood and Wine. Konzole koštaju ispod 400 eura, dolaze prvi VR headseti, a u svijetu PC-a upravo je lansirana GTX 1000 serija. Ni svjesni nismo koliko je to dobar period za gaming i koliko će još dobro biti prije nego postane ružno. Čisto da ponovim za dramatični naglasak – prije samo 10 godina je to bilo!

HCL je prije svega nekoliko mjeseci lansirao najveći redizajn portala, ja završavam faks i znam čime se želim baviti. I onda jedne vruće ljetne noći, u snu ostvarujem kontakt iz budućnosti. Razgovaram sam sa sobom, samo 10 godina starijom verzijom. Kažem si treba čuvati leđa što više, čeka te gadan išijas. Ali pusti to, kažem sam sebi – kakav je svijet gaminga u 2026. i što će se sve dogoditi u narednom desetljeću?

“A što te točno zanima?” – pita Zoran iz 2026.

– Hoće li No Man’s Sky biti smeće ili neće?

Bit će i jedno i drugo. Po izlasku će biti najomraženija igra na internetu, a onda će kroz deset godina dobivati besplatne dodatke i postati jedna od najprodavanijih i najbolje prihvaćenih survival igara ikada.

– Hoće li Cyberpunk 2077 biti igra desetljeća?

Neće, na konzolama će ga povući iz prodaje nakon izlaska i trebat će proći tri godine prije nego postane igra kakvu su najavljivali. CD Projekt će i deset godina kasnije najaviti ekspanziju za Witchera 3.

– Ludo i nezaboravno! A što je s GTA 6 i The Elder Scrolls 6, kakve će te igre biti?

To nećeš igrati u narednih deset godina. Ali će zato izaći nove verzije GTA 5 i Skyrima za PS5 i XS.

– Smola! Što je s Nintendom, jesu konačno kapitulirali s Wii U i počeli stavljati svoje igre na tuđe konzole?

Nisu, Nintendo na kraju pobjeđuje u prošloj generaciji konzola. Malo koketiraju s dovođenjem svojih franšiza na mobitele, ali u konačnici ostaju zadnji bastion ekskluzivnosti u gamingu. Xbox u konačnici prebacuje sve svoje franšize na PlayStation, a PlayStation dovodi svoje igre na PC, pa se onda na kraju i jedni i drugi predomišljaju oko ekskluzivnosti.

– Čekaj, Halo na PlayStationu, Uncharted na PC-u? Nintendo ima najprodavaniju konzolu? Daj me nemoj… A što je s VR gamingom, sigurno VR headseti imaju najimerzivnije igre u budućnosti?

Propalo je to. Najprodavaniji VR headset je Facebookov, a premda je udarna VR ekskluziva novi Half-Life, desetljeće kasnije više nikoga nije briga za VR.

– Znači izašao je Half-Life 3 konačno, ali kao VR naslov? Bokte! A što je s Beyond Good and Evil 2?

Nije Half-Life 3 niti je nastavak priče, a Beyond Good and Evil 2 je konačno otkriven 2017. i onda je pao u zaborav idućih devet godina.

– Ne mogu vjerovat! A koje su igre onda popularne? Sigurno se i dalje vodi bitka između PES i FIFA igara.

Nema ni PES-a ni FIFA-e više, sad su to eFootball i EA Sports FC. Call of Duty i dalje izlazi svake godine, ali Battlefield ga uspije smazati dvaput u razmaku od devet godina. Za nekoliko dana ti kreće Pokemon GO ludnica, ali to će proći. Pojavit će se Fortnite i PUBG i Warzone, to će postati najpopularnije multiplayer igre na svijetu, neko vrijeme. Ali do 2025. će ih sve pregaziti Roblox.

– Dobro, ne zanimaju me multiplayer, pitam što je popularno od single-playera.

Uskoro ćeš vidjeti najave za The Last of Us 2 i Red Dead Redemption 2, obje će igre ostaviti veliki trag na gamingu, ali na različite načine. Red Dead 2 će biti univerzalno voljen i postat će treća najprodavanija igra svih vremena, dok će The Last of Us 2 navući dosta bijesa na sebe.

– Pa dobro, znači ipak stižu velike igre u budućnosti.

Dočekat ćeš remastere i prerade skoro svih igara koje si ikad tražio. Crash Bandicoot i Spyro trilogije, Tony Hawk’s Pro Skater, Metal Gear Solid 3, MediEvil, Resident Evil 2 – sve će to dobiti sjajne modernizacije.

– O pa super! Jedva čekam.

Ali pretjerat će se s remasterima i preradama. Na PlayStationu 5 prvih ćeš godina većinom igrati remastere s PlayStationa 4.

– Okej, ali sigurno Sony priprema epske single-player avanture za pamćenje.

Bit će dobrih igara za PlayStation 4 do 2020., ali onda će Sony 60% svojih resursa posvetiti multiplayer projektima i usput će izgubiti ogroman novac zbog toga. Isto tako će prvi podići cijenu svojih igara na 80€.

– Šta?! To je grozan poslovni plan, tko je uopće došao na tu užasnu ideju? Jel’ barem Xbox koristi tu situaciju da se vrate u formu?

Xboxu do 2026. ide gore nego ikad. Sve svoje igre odmah stavljaju na pretplatu i ljudi to pozdravljaju dok je pretplata jeftina, al kasnije ju podignu u nebesa i pucaju sami sebi u nogu.

– To mogu razumjeti, Xbox ionako ima samo Halo, Gearse i Forzu. Još si rekao da će to prebaciti na PlayStation.

U međuvremenu Microsoft kupuje Bethesdu, Activision Blizzard i hrpu drugih studija, tako da drže vlasništvo nad Call of Dutyjem, Falloutom, Warcraftom i hrpetinom drugih franšiza.

– Ček, šta? I s tolikom gomilom popularnih franšiza još uvijek su zadnji u utrci!? Pa što se dogodilo, nisu valjda Google i Amazon zavladali gamingom, ili nedajbože Facebook?

Google pompozno ulazi u svijet gaminga sa streaming platformom Stadia pa ju ugase svega nekoliko godina kasnije. Amazon ne zna bi li piškio ili kako s gamingom. Facebook ima ideju metaverzuma na koju spale oko 80 milijardi dolara bez da na kraju išta postignu s time.

– Vau. Ali nije mi jasno – svi su u nekim gubicima. Pa je li moguće da je Nintendo jedini koji posluje s dobitkom? Sigurno zbog prijenosnih konzola, nema šanse da se vrate s kućnom konzolom nakon Wii U.

Nintendo više ne proizvodi prijenosne konzole nego hibridne. Jedna im je na putu da postane najprodavanija konzola svih vremena, a druga je postala najbrže prodavana konzola svih vremena.

– Molim!? Šta se tu desilo?

Ninendo ima kritički hvaljene igre i najjeftinije konzole na tržištu.

– Dobro, koliko jeftine mogu biti? Nema šanse da su ispod 200 eura?

Nije koliko su Nintendove konzole jeftine nego koliko su druge skupe. PlayStation 5 košta 600 eura, a Xbox Series je sad valjda na 700 ili koliko već. I to su cijene šest godina kasnije. Iz godine u godinu cijene tog starog hardvera rastu, umjesto da padaju.

– Kru’te mazo! Pa zar ljudi mogu isprobati te konzole samo na E3-u i Infogameru?

Nema ti više ni E3-a ni Infogamera, propalo sve.

– O svašta! Znači PC gaming je onda sve pokorio?

PC prvo prolazi kroz kripto krizu od koje grafičke poskupe nekih 300% i jedva ih ima u prodaji, a taman kad se to smiri onda nastupi AI groznica od koje memorija poskupi 300% i PC gaming je u 2026. praktički neisplativ.

– Je**e patak! Znači u idućih deset godina nema ni GTA 6 ni TES 6, sve je rekordno skupo i svi su u gubicima, sajmovi se više ne održavaju, Roblox je najpopularnija platforma za igranje… Pa kakva je to budućnost?! Je’l može gore od toga?

To je samo djelić. U planu je uvođenje potvrde dobi za korištenje online usluga. Uskoro igre više neće izlaziti na diskovima. Ugasili su se svi domaći časopisi za videoigre. Online trgovine igara guše se u smeću. Sadržaji u videoigrama počinju se generirati AI alatima. Razne grupacije nastoje zabraniti prodaju igara koje im se ne sviđaju.

– Pa užas!

Za koju godinu ćeš igrati igru koja će ti postati najdraža igra ikada, ali će se studio iza nje ubrzo raspasti i to će ti teško pasti. Imat ćeš dobar hardver za igranje, ali će te skoro svaka igra na Unreal Engineu 5 živcirati svojim trzuckanjima. Serijali o kojima si obožavao raspravljati postat će toksično grotlo prepiranja zbog kojega ćeš se pitati treba li ti to u životu.

– Pa već se sad pitam treba li mi posao vezan uz gaming ako će narednih 10 godina biti tako. Bolje da u keramičare idem!

Ali nećeš. Ni koljena ti nisu baš jača strana. Koliko god te izgriza negativa gaming industrije, toliko te zanima i što slijedi deset godina nakon toga. Ne možeš si pomoći – ubit će te znatiželja k’o mačku.

– Ajde mrš, dosta mi je ovog košmara!

Nema problema, vidimo se za deset godina u onom idućem!

Označeno sa:

Komentari (6)

  • Apocalypse4987

    26.06.2026 - 16:07

    Aj nije sve tako crno, ima dosta iznenađenja i dobrih igara zadnjih 10-tak godina. Da je zlatno dobar gaminga prošlo, to je istina, al nije sad ni potpuna pustoš. PS zaboravija si mlađega sebe upozorit na woke period 🙂

    • sallaD

      @Apocalypse4987, 26.06.2026 - 16:47

      … iliti kako će neke kompanije ići otvoreno najaviti rat protiv očuvanja i vlasništva samih igara.

  • skaroo

    26.06.2026 - 16:22

    Zašto je Nintento uspješan??? Iznijeti ću svoj stav a vi me ispravite u nastavku….. Dakle na Nintendu se može zabaviti svatko od djeteta do djeda (bake) jer imaju drugačiji pristup…. U PStationu su se bazirali na hororima i sličnim podvrstama žanra. Jesi smisao industrije zastrašivanje djece ili napredak (slobodno komentirajte). Koju bi igru u 2026 za PS kupili svome djetetu da se zabavi iz AAA produkcije a da vam tokom noći kad spava ne kaže “tata ja se bojim”??? Hvala vam na komentarima

  • mystic

    26.06.2026 - 16:44

    zlatno doba gaminga je bilo za mene 1999-2003 kad si mogao kupiti piratski cd za 20 kn i jos ti doma dostave u relativno kratkom roku. Sjecam se da nisam mogao igrati Age of Mythology jer si trebao 128 MB rama a ja na 64 MB, jedan od boljih dana kad sam za 200 kn ugradio jos 128 MB da bi imao 192 MB.

  • Nemanjazzz

    26.06.2026 - 16:59

    Zaboravio si standardni uvod: “Sve je otislo u k*rac, pa tako i gaming”

  • Demon90

    26.06.2026 - 17:05

    A mislim slažem se sa dosta toga ali eto nađe se stvari za igrati u vr-u, za lude cijene može se i bez toga ima kvalitetnih igara i hardwera za naći

Komentirati mogu samo prijavljeni korisnici
PRIJAVI SE ili REGISTRIRAJ i ostavi svoj komentar!

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?