HCL.HR

Recenzija

Flintlock: The Siege of Dawn

SAMO DOBRO

David Šesto

A44 Games, studio iza igre Ashen, donosi nam originalni naslov Flintlock: The Siege of Dawn. U marketingu igre je često korišten termin “soulslite”, no nemojte ovdje očekivati nešto poput Lies of P ili Lords of the Fallen. Ova igra je najsličnija Star Wars Jedi i novim God of War igrama. Flintlock je akcijski RPG s određenim elementima koje možemo vidjeti u FromSoftware igrama, no svejedno uspijeva postići svoj vlastiti identitet kroz mehanike i izgled.

Početna cijena Recenzirana verzija Recenzentski primjerak
40€ PC nabavljen putem pretplate

Nakon što nemrtvi stvorovi napadnu čovječanstvo, vi preuzimate ulogu kopačice rovova Nor koja pokušava preokrenuti tijek rata. Nažalost, Nor slučajno pogorša cijelu stvar i sad je cijeli svijet prepun čudovišta. Nor je žedna osvete i iskupljenja, a s time će joj pomoći mali krznati pratitelj Enki.

Radi se ovdje o ambicioznoj igri s ograničenim budžetom, ali bez mikrotransakcija i nategnutih multiplayer elemenata. Igra nije ni preduga i nije napuhana sporednim sadržajem. Ako tražite nešto takvo, Flintlock je možda idealan odabir za ovaj period.

Artistički smjer igre jedna je od njezinih najprivlačnijih značajki. Svijet Flintlocka ima svoj unikatan izgled. Mješavina arhitekture različitih kultura i originalnih dizajna građevina pun je pogodak. Dizajn likova i njihovih kostima je također vrijedan pohvale. Što se tiče tehničke strane, osvjetljenje je sjajno i teksture su oštre, no igra ne želi nužno postići fotorealizam, nego stilizirani izgled. Boje su živahne i čiste, te je uvijek nešto zanimljivo na horizontu.

Korisničko sučelje je čisto i efikasno predstavlja informacije igraču. Animacije borbe i kretanja su uglavnom dobre, ali promjene iz jedne animacije u drugu znaju biti nagle i često izgleda kao da likovi trzaju. Animacije lica u filmskim segmentima su prilično dobre, ali ti filmski segmenti u igri su gotovo nepostojeći, samo na početku i na kraju igre. Ostatak dijaloga se izvodi dok je kamera iza lica protagonistice, gdje su animacije lica puno manje kvalitete.

Filmski segmenti u igri su gotovo nepostojeći, ima ih samo na početku i na kraju igre.

Nažalost, tehničko stanje igre u PC verziji je neoprostivo, čak i s najnovijim grafičkim driverima, prilagođenima za Flintlock. Početak je prepun trzanja, vjerojatno zbog učitavanja shadera, što je čudno jer svaka igra ovih dana učitava shadere prije početka igre. Svaki put kad se pojavi novi efekt ili tekstura igra zaštuca. Ovo zvuči kao mala primjedba, no kada se ti trzaji događaju tijekom borbe, onda vam to diže tlak. Igrao sam Game Pass verziju koja, kako čujem, ima puno većih problema s trzajima od Steam verzije, no problemi ne staju samo na tom štucanju. Uz sve to igra ima probleme s rušenjima i zamrzavanjima koja forsiraju ponovno pokretanje.

Doživljaj zvuka također pati. Iako su efekti pucanja i eksplozija dobri te ambijentalni zvukovi zadovoljavajući, konačni audio mix je razočaranje. Trodimenzionalni zvuk gotovo da i ne postoji. Možete vidjeti nekoga kako se bori u daljini i dalje će se čuti kao da se bori odmah pored vas. Najgori prijestupnik je dijalog. Kada hodate naseljenim područjima, čut ćete razne građane kako pričaju o stanju svijeta, itd. Problem je opet, što likovi zvuče kao da vam šapuću na uho iako vi stojite na krovu trokatnice, a govornik je u drugoj ulici. S druge strane, dijalog nekih likova tijekom borbe je pretih, ali ne svih, tako da nećete puno ni postići podešavanjem audio opcija u meniju.

Uglavnom, sa zvukom je ista stvar kao i s grafikom – tehnički problemi narušavaju doživljaj. Što je šteta zbog glazbe koja je u Flintlocku je jako dobra, bilo da se radi o borbi ili o istraživanju. Određeni glazbeni motivi se ponavljaju dok lutate naokolo i upijate svijet, a glazba tijekom borbe je energična i diže vam puls u napetim trenucima.

Najbolja značajka Flintlocka je sami gameplay. Borba je brza, agresivna i zabavna. Nema sustava izdržljivosti tako da možete napadati, skakati te izmicati se koliko god želite bez ikakvih posljedica. Neprijateljske napade možete prekidati mecima iz pištolja, a ako ste dovoljno vješti, možete ih u zadnji čas i parirati kako biste napravili razoran napad. Iako su pištolji iz 17. stoljeća, neće vam trebati minuta da ih ponovno napunite. Ako imate metke, možete pucati bez prekida, a kada vam ponestanu meci dovoljno je samo da neprijatelja lupite četiri puta i magično će vam se pojaviti metak u pištolju. Nema baš previše smisla, ali je zabavno. Duge puške i ostala vatrena oružja ćete ipak trebati napuniti nakon pucanja, no proces je kratak i ako stisnete gumb za punjenje u određeno vrijeme, smanjit će se trajanje punjenja i dobit ćete dodatnu štetu, kao i u Gears of War serijalu.

Borba je brza, agresivna i zabavna. Nema sustava izdržljivosti tako da možete napadati, skakati te izmicati se koliko god želite.

Raznovrsnost neprijatelja je vrlo visoka, što mnoge igre ovakvog tipa zanemare. Na sreću, ovdje ćete se boriti protiv raznih nemrtvih čudovišta, raznih ljudskih frakcija te životinja poput dlakavih paukova i crnih nojeva. Unutra frakcija postoje različiti tipovi neprijatelja ovisno o njihovom oružju i oklopu. Neki imaju puške, neki mačeve, neki koplja, a neki štitove. Svaki od njih zahtijeva drugačiji pristup, a ako neprijatelj ima oklop, nećete mu moći nanijeti štetu s oštrim oružjima, nego ga prvo morate omamiti i skinuti mu oklop.

U borbi niste sami jer je cijelo vrijeme s vama Enki, koji je mehanički jako sličan Atreusu iz novih God of War igara. Enkiju možete zapovjediti da ispali magični projektil na neprijatelja, koji vam omogućava da neprijatelja omamite i napravite puno štete. Ako porazite dovoljno neprijatelja, možete napraviti i ultimativni napad s Enkijem, koji znatno olakšava borbene susrete.

U borbi niste sami jer je cijelo vrijeme s vama Enki, koji je mehanički jako sličan Atreusu iz novih God of War igara.

Ubijanje neprijatelja daje vam valutu, u ovom slučaju “reputaciju”, koji možete iskoristiti da kupite nove vještine borbe, poboljšate opremu ili kupite odjeću, koja ima samo vizualni učinak. Ako umrete, reputacija vam padne na pod i morate doći do mjesta smrti kako biste ju ponovno pokupili, ali naravno, svi normalni neprijatelji će se ponovno oživiti. Ako vas pogode, šteta će biti visoka, a izvori liječenja su rijetki. Ponestane li vam zdravlja, možete se odmoriti na “lodestoneu”, ali će se neprijatelji također vratiti.

Jedan vrlo zanimljiv sustav je multiplikator reputacije koji dobijete ako ubijate neprijatelje bez da vas pogode. Ako koristite razne napade i raznu opremu u borbi, multiplikator će vam biti veći. Možete odmah preuzeti tu reputaciju ili riskirati i nastaviti graditi multiplikator. Pogode li vas, dobit ćete najmanju količinu reputacije i multiplikator će vam se poništiti. Ovo vas na neki način tjera da pokušate igrati savršeno, čak i kad niste u ozbiljnoj opasnosti. Većina napada je lagana za izbjeći, ali ipak postoje situacije gdje se zaista čini da gubitak multiplikatora nije pravedan. Neprijatelji sa štitovima imaju napade gdje je prozor za izmicanje iznimno uzak, a često će vas neprijatelji dočekati u zasjedi.

Kada se želite fokusirati na neprijatelja, postoji sustav zaključavanja kamere na tog neprijatelja, slično kao u FromSoftware igrama. Međutim, u Flintlocku je vrlo teško odabrati na kojeg se neprijatelja želite fokusirati, a katkad zna biti desetak neprijatelja u jednoj situaciji. Često su stavljene eksplozivne bačve među te neprijatelje, ali ih je vrlo teško pogoditi zbog ovih problema sa sustavom zaključavanja kamere.

Osim borbe, postoje u igri i lagani elementi skakanja po platformama. Nor može napraviti dvostruki skok te se izmaknuti u zraku. Tu je još i sustav procjepa, gdje možete letjeti zrakom od procjepa do procjepa i ovo je najbrži i najzabavniji način kretanja po mapi. U nekim situacijama je vrlo teško dohvatiti platformu, i to bez ikakvog razloga. Skočit ćete i bit ćete u dosegu platforme ali Nor jednostavno neće zgrabiti platformu.

Broj unikatnih boss neprijatelja može prebrojiti na prste jedne ruke.

Naravno, tu su i velike borbe protiv bosseva, ali ovdje se broj unikatnih boss neprijatelja može prebrojiti na prste jedne ruke. Ostatak su jači normalni neprijatelji ili horde nemrtvih. Unatoč tomu, borbe protiv njih su i dalje zabavne. Prostori su raznoliki i sjajno dizajnirani. Prolazit ćete kroz planine, rudnike, gradove, pustinje, oaze i sve su lokacije vertikalne i prepune prečaca i procjepa kako biste se brzo mogli navigirati kroz njih. Istraživanje je zato vrlo zabavno, a skoro svaka skrivena škrinja s blagom mi je dala nešto korisno, bilo to novo oružje, novi komad oklopa, ili nešto posve novo.

Kako napredujete kroz igru tako otključavate novu opremu i kupujete nove vještine. “Stablo vještina” je raznoliko i vještine uglavnom otključavaju novi pristup određenim neprijateljima. U nekim igrama su vještine poput “5% više štete sa sjekirama”, ali ovdje zaista dobivate nove opcije u borbi. Postoji čak i vještina gdje se možete podići jednom prije konačne smrti, kao u Sekiru. Zato je borba puno zabavnija pred kraj igre nego na početku. Nećete moći otključati sve vještine  i poboljšati sva oružja tako da ćete morati birati jedno ili drugo.

Kako napredujete kroz svijet, Nor će naći svoje prijatelje iz vojske i oni će vam se pridružiti kampu kako bi vam dali sporedne zadatke i unaprijedili opremu. Iako ovi likovi nisu pretežito interesantni, i dalje je lijepo vidjeti vaš kamp kako raste tijekom igre. Sporedni zadaci nisu ništa posebno. Nagrade su dobre, ali je većina njih jako zaboravljiva.

Nažalost, za sada ne postoji opcija New Game+ moda, gdje počnete ispočetka s dobrom opremom i razvijenim vještinama, što znači da nema ni nekog razloga za ponovni prelazak igre. Postoje tri različite opcije težine. Igrao sam na srednjoj i tako svima preporučujem. Težina je bila uravnotežena i mučio sam se tamo gdje sam se trebao mučiti. Najteža opcija samo pojačava količinu štete koju primate, a najlakša opcija je toliko lagana da vam igra neće dati postignuća ako igrate na njoj. Tu je i opcija beskonačne količine zdravlja za pristupačnost.

Priča je nažalost, prilično nezanimljiva. Početak je jak, no ostatak igre plan vam je samo ubiti bogove i to uglavnom uspijevate bez ikakvih pravih problema i prepreka. Krećete se kroz mapu i na kraju mape je boss protiv kojeg se borite. To je uglavnom to. Nor i Enki tijekom avanture često pričaju te ako vas iritiraju igre gdje protagonist često priča, Flintlock će vam i time podići tlak. Očekujte često ponavljanje replika kada ubijete neprijatelja ili skupite materijale za poboljšavanje opreme. Razgovori koji se ne ponavljaju uglavnom daju uvid u povijest svijeta, a rijetko kada se Nor dovoljno otvori da kaže nešto o svojoj prošlosti. Enki ima puno zanimljiviju karakternu evoluciju i mora se suočiti sa svojom neugodnom prošlošću, ali Nor se uglavnom samo duri i ne doživi zadovoljavajući karakterni luk.

Njihov odnos trebao bi biti fokus radnje, a pošto se razgovori događaju uglavnom tijekom istraživanja, tu zaista ima dovoljno prostora da ga se razvije. Međutim, odnos im ostaje isti sve do zadnja dva sata igre. Tek na kraju drugog područja se dogodi značajan napredak, ali tada već prekasno. Možda bi zanimljivi kraj spasio cijelu stvar, no kraj je vrlo nagao i nije nešto što u potpunosti zadovoljava.

Kako HCL ocjenjuje igre?

Flintlock vuče razne elemente iz popularnijih igara, ali ste sve te mehanike vjerojatno već negdje drugdje iskusili, i to u boljim izdanjima. Ti se elementi ipak u konačnici sklapaju u smislenu cjelinu te gameplay apsolutno spašava cijelu igru. Borba je sjajno dizajnirana i igra vam vrlo rijetko oduzima kontrolu. Priču i likove ćete brzo zaboraviti, a razloga za ponovni prelazak nema. Unatoč lijepom izgledu, igra pati od raznih tehničkih problema koji narušavaju iskustvo.
Igra ne traje ni predugo, ni prekratko, te mi je trebalo 13 sati da pređem glavnu priču i riješim sve sporedne aktivnosti.

Čak i da za igru ne plaćate nego ju želite zaigrati preko Game Passa, Flintlock ne mogu bez zadrške preporučiti u sadašnjem stanju. Pričekajte da se riješe tehnički problemi pa joj onda dajte šansu ako vas zanima. Često nam se čini da igre moraju biti izvrsne da im pružimo tu šansu, ali mislim da u današnjem gaming okolišu treba postojati mjesto za igre koje su kao Flintlock – ne izvrsne, nego samo dobre.

Flintlock: The Siege of Dawn neće nikoga oduševiti, ali i dalje je riječ o solidnoj akcijskoj igri sa zadovoljavajućom borbom i sjajnim sustavima napredovanja.

68 Naša ocjena
  • izvrsna borba
  • artistički smjer
  • tehnički problemi
  • nezanimljiva priča
  • dosadni likovi

David Šesto

Obožavatelj svih vrsta narativnih igara. Najzanimljiviji su mu realistični SF svjetovi ili čudne alternativne prošlosti. Ne shvaća se preozbiljno.

Komentari (15)

  • Nemanjazzz

    25.07.2024 - 18:36

    To je problem sa ovim likovima. Ne boja koze ili to sto je zena, vec sto joj nametnu da bude jaka i nezavisna pa bude dosadna i na momente iritantna. Sta se desilo sa harizmaticnim zenskim likovima u igrama

    • Demon90

      @Nemanjazzz, 25.07.2024 - 21:28

      Čekaj jel žena ne može biti jaka i nezavisna?

    • Nemanjazzz

      @Demon90, 25.07.2024 - 23:13

      Moze al da ne bude razvijen lik kao Claude Speed, vec da ima malo dubine

    • Demon90

      @Nemanjazzz, 26.07.2024 - 00:08

      A mislim što se tiče ove igre istina da protagonistica nema karakter, Al Ono ni prva ni zadnja koliko muških glavnih protagonista ima isti problem

    • Hadvar

      @Demon90, 29.07.2024 - 12:40

      moze, ali ovi danasnji aktivisti-developeri nisu u stanju to napraviti i zato dobivamo ovo, captain marvelicu, rey i slicne kreature

    • Stringer Bell

      @Nemanjazzz, 26.07.2024 - 10:58

      Ada Wong je primjerice jaka i nezavisna pa nije niti malo dosadna. 😅

  • Demon90

    25.07.2024 - 19:12

    Slažem se s većim djelom recenzije što se tiče trzanja ja sam isto uzeo kroz game pass I na mojoj sad već staroj 3060 grafickoj trzanje sam imao samo prilikom pećina gdje upoznamo enkija. Osim toga drugih problema ja nisam imao. Platformiranje je na trenutke nespretno, kao i kontrole prilikom borbe posebno za izmicanje nekada kasni, za zvuk se slažem u potpunosti. Sve u svemu meni je nekih 70

  • Apocalypse4987

    25.07.2024 - 20:15

    Ako naziv igre prevedeš na hrvatski zvuči ka neka igra o Petru Kružiću ili Nikoli Šubiću Zrinskom.

  • LetMeBeFrank

    25.07.2024 - 20:25

    Jos jedno DEI inficirano smece.

    • Garl Vinland

      @LetMeBeFrank, 26.07.2024 - 12:50

      Vidio sam da je sweet baby inc detected 🤣

  • Brle9

    25.07.2024 - 22:02

    Meni iskreno baš zanimljiva. Solidna 7/10, trenutno ju prelazim i ne mogu se požaliti.

  • Vegeta123

    25.07.2024 - 23:33

    Prova sam,igra sam satima al na kraju odusta, borba je nezgrapna al probavljiva problem je što je priča nezanimljiva i likovi su uglavnom bezvezni

  • Wildchild

    26.07.2024 - 08:46

    Probao preko Gamepassa, dosadno i nezanimljivo.

  • darijoman

    26.07.2024 - 10:01

    Još jedna igra koja je u startu podcjenjena

  • vragec25cro

    27.07.2024 - 07:05

    Probao prekk gamepassa i na parirarnju odustao.ako im sam pocetni gameplay ne radi kako treba kako je tek u nastavaku,a to samo za ucenje bilo prvi onaj mrtvi kaj mu prekidas napad s pistoljem uspuo tek iz desetog puta iako radio točnko kako pisalo,onaj s pariranjem nakon nekih 15-20 puta odustao i obrisao igru

Komentirati mogu samo prijavljeni korisnici
PRIJAVI SE ili REGISTRIRAJ i ostavi svoj komentar!

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?