HCL.HR

Pomoć pri slaganju PC konfiguracija

  • 11567 Odgovora
  • 3297857 Hitova
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3705 : 19. Siječanj, 2015., 19:57 »
Dali je asus z97-k dobra mbo
frend dobio od bratica proc, neki i3 al mu nije dao maticnu jer mu treba , sad bi kupio ovu mbo pa da danas sutra moze ici na i5,i7, a i da moze clockat
ak imate kakav drugi prijedlog do te cijene
« Zadnja izmjena: 19. Siječanj, 2015., 21:49 doktordoc »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3706 : 19. Siječanj, 2015., 21:43 »
Dali je asus z97-k dobra mbo

Da bi ti ekipa odgovorila na to, mislim da im moras dati malo vise podataka. Definiraj ''dobra'' . Za sto ti treba i slicno.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3707 : 19. Siječanj, 2015., 22:49 »
Dali je asus z97-k dobra mbo
frend dobio od bratica proc, neki i3 al mu nije dao maticnu jer mu treba , sad bi kupio ovu mbo pa da danas sutra moze ici na i5,i7, a i da moze clockat
ak imate kakav drugi prijedlog do te cijene

a ono - normalno da je dobra. Za i3 je overkill, ali ako kasnije misli stavljat K procesore može uzet
Ne znam u kojem shopu si tu gledao - do koje cijene? Ako gledam nabavu.net - 880kn je u adm-u - OK je. Za sličnu lovu (50ak kn više u adm-u) ima extreme 3 koja podržava crossfire i SLI (ako mu to išta znači), Nichicon 12K Platinum Caps, bolji Power Phase design...
« Zadnja izmjena: 19. Siječanj, 2015., 22:50 Andrash »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3708 : 19. Siječanj, 2015., 22:59 »
Jel bolja MSI Z97 Gaming 3 ili extreme 3? I jel MSI Z97 G3 valja icemu uopce?
Svakodnevno palim bojler i izmišljam toplu vodu.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3709 : 19. Siječanj, 2015., 23:13 »
A valja samo je extreme 3 iz istih razloga (CF/SLI i sl.) malo bolja. Pazi mbo tog cjenovnog ranga ne može biti smeće - mora valjat, može samo biti malo bolja ili lošija od neke druge

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3710 : 20. Siječanj, 2015., 11:40 »
Hvala
budem onda frendu rade preporucio ex 3

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3711 : 21. Siječanj, 2015., 15:26 »
Ekipo pozdrav
koji mi programi trebaju kad clockam g3258 i za  sta sluze

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3712 : 21. Siječanj, 2015., 16:27 »
programi za stress test tipa prime95 ili OCCT, te neki za monitoring temperatura tipa aida64 ili hwmonitor i sl. (iako i occt prikazuje temp) itd. Najbolje da si pogledaš na YT odnosno pročitaš neki tutorial



Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3713 : 21. Siječanj, 2015., 16:41 »
Hvala care
a koji program pokazuje fps na ekranu dok igras

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3714 : 21. Siječanj, 2015., 16:42 »
Imaš ih masu

msi afterburner, playclaw, fraps i sl. Fraps najmanje statistike pokazuje - samo fps

*

Hrv4tin4

  • Gost
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3715 : 21. Siječanj, 2015., 19:06 »
S novim updateom i Steam ti pokazuje. Samo si podesi na Steam > Settings > in game i tamo imaš fps conter. Izaberi kut ekrana koji ti paše i ako želiš da ti je stalno dobro vidljiv, a ne da moraš se zagledati u njega izaberi High konrast color.

Što će ti više programa, ako imaš sve na jednom... Eventualno ako igraš neštos Origina ili Uplaya

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3716 : 22. Siječanj, 2015., 00:15 »
Molim za pomoc kod clockanja g 3258
Clocko sam automatski ( na 4.4 al mi je temp bila 95 pod primom95, opet automatski na 4.2,   v 1.230  ,  pa sam rucno spustio core v na 1.95   temp 80, sad sam automatski opet stavio na 4.0 temp opet 80
stock cpu cooler, kuciste verso II termaltake, 1x upuh,1x ispuh ventilatori
nikad u zivotu nisam tto radio pa neznam sta gdje da riktam, al mi se temp cine visoke, prime mi je radio po pola sata i uvijek passed
temp na 3.2 znaci stock, v 1.101 , pod primom je 65 stupnjeva nakon 5 minuta
na primu sam uvijek vrtio onaj small test
Real temp za remperaturu
cpuz
hvala ako mozete pomoci
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj, 2015., 15:18 doktordoc »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3717 : 22. Siječanj, 2015., 22:42 »
Koju matičnu imaš?

Inače poželjno je za njih da temperature budu do 80C, ali navodno nije strašno ako u stress testu budu unutar 80-ih, ali svakako ne želiš 90C i preko - tada prekini stress test.

Inače je to OK rezultat sa stock coolerom, ne možeš očekivati neka čuda (inače se ni ne može ocati sa stock coolerom, ali ovaj pentium je izuzetak). Small fft test je OK (kao i blend test koji stressa i rame), također možda ti program OCCT izgleda jednostavnije i više user friendly (imaš u njemu napisane i temperature i voltaže cpu-a pod loadom), ali vidim da si se snašao i sa prime95.
BTW negdje sam jednom pročitao da je navodno do 4.2 max sa stock coolerom (vjerujem i sa temp preko 80), al takve stvari ovise i od primjerka procesora.
Evo iz recenzije pceksperta koji su dobili 2 poprilično loša primjerka (i to oc sa aftermaket coolerom)

Citat:
S druge strane  pentium G3258 je skroz podbacio i od dva primjerka koja su nam se našla u labu nekako u isto vrijeme “najbolji” je išao samo na 4.2 GHz, dok je drugi jedva dogurao do 3.9 GHz. Slabi su to rezultati i daleko od onoga što je i sam proizvođač nagovijestio – 4.5GHz.

Citat:
pa sam rucno spustio core v na 1.95   temp 80, sad sam automatski opet stavio na 4.0 temp opet 80

Vjerojatno hoćeš reć da si spustio na 1.195v. Znači što niža voltaža = manja je temperatura (i nešto mrvicu potrošnja struje), automatski OC je često neprecizan, iako je sve bolji i bolji na high end pločama (pogotovo asusovim)

Uglavnom cilj je da nađeš što nižu voltažu na kojoj cpu radi skroz stabilno na određenom taktu (4.0 - 4.2 - nemoj više), stress test cca 15min - ako prolazi i temp su unutra, onda ili diži takt (tj. multipler u biosu) - ili snižavaj za taj postojeći takt voltažu po jedan stupanj u biosu, sve dok ne prođe stress test (ili dok ne bude htio ući u win). Tada vrati na zadnju stabilnu i testiraj duže. Ako sve bude OK to je onda to.


Evo ti par linkova koji bi ti mogli biti informativni:

http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-guide-with-statistics
http://www.overclock.net/t/1500524/intel-pentium-g3258-performance-and-owners-club-now-with-gtx-970
http://www.anandtech.com/show/8232/overclockable-pentium-anniversary-edition-review-the-intel-pentium-g3258-ae
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=182658.0
http://www.ukgamingcomputers.co.uk/overclocking-pentium-g3258-on-h81-b75-h87-h97-chipsets-a-60.html

Vidim ima i masu nekakvih begginers tutoriala na youtube

Također možeš pogledati i teme sa svojom mbo
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj, 2015., 23:03 Andrash »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3718 : 22. Siječanj, 2015., 23:11 »
Ma car si
mb asrock z97 ex3 sta si preporucio za frenda pa onda uzeo i ja
gledao sam dosta po youtubu i netu al kad ne kuzim sta je sta, razlicite ploce imaju razlicite nazive za riktanje, ali idem jos pogledati ovo sta si linko, ak vec nisam
jel mu moglo sta biti ak je neko vrieme vrtio na 95 stupnjeva
mene ti najvise muci sta u biosu ne kuzim sta je  sta
cpu core ratio-all- to je vjerojatno multiplayer za sve jezgre i to da stavim na 42
a koja bi bila oznaka za voltazu - cpu..... sta
I dali treba dirati jos sta
i koliko  treba prime raditi da bi bio siguran da je stabilno(ak ne ulazi u win i ak se rusi onda je nestabilno)sorry sad sam vidio 15 min
kad sam rucno mjenjao voltazu u tom  asrockovom programu sta mi je na desktopu , spustio sam sa 1.230 na 1.195 al temp mi pala za 1-2 stupnja , ak moze pomoci, to tak mora malo pasti ili
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj, 2015., 23:29 doktordoc »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3719 : 23. Siječanj, 2015., 02:03 »
Citat:
kad sam rucno mjenjao voltazu u tom  asrockovom programu sta mi je na desktopu , spustio sam sa 1.230 na 1.195 al temp mi pala za 1-2 stupnja , ak moze pomoci, to tak mora malo pasti ili

Editirao sam post gore. To je normalno. Što se tiče temp nebi mu trebalo ništa biti, izdržljivi su to procesori, samo ubuduće pazi na temperature

Ovo što si OC-au u win sa nekim oc sofverom sve poništi, odi u bios i vrati na tvorničke postavke.

Evo pogledao manual tvoje mbo i jedan video jako loše snimljen na YT da vidim kako izgleda bios, stavi sljedeće:

OC Tweaker Screen

Multi Core Enhancement - on
CPU Ratio - all cores
all cores - to ti je množitelj 42 (42x100=4200mhz)
CPU Cache Ratio (to bi trebao biti uncore ili ring ratio na drugim pločama) - ima tu više mišljenja - stavit kao množitelj gore ili bolje koju stotinu manje, ili manualno unijeti stock postavku (možeš isprobavat razne kombinacije ako ne bude stabilno)
bclk je na 100 i ne diraj
spread spectrum - disabled
cpu oc fixed mod - može on (ili auto)
Intel SpeedStep Technology - off (nakon oc možeš on)
Filter PLL Frequency - 1.6
Internal PLL Overvoltage - on
PCIE PLL Selection - SB PLL

CPU Vcore Voltage Mode - override
vcore override voltage - voltaža procesora
cpu cache voltage mode - override

CPU Integrated VR Faults - off
CPU Integrated VR Eiciency Mode - off

Power Saving Mode - fixed
CPU Input Voltage - 1.8v (to je cpu vrin na drugim pločama)
CPU Load-Line Calibration - uključi ako ti cpu voltaža pod stressom (piše u cpu-z i occt) odstupa od one postavljene u biosu. Tu možeš eksperimentirat sa stadijima

Advanced Screen
CPU Coniguration

Active Processor Cores - all
c1e - off (nakon oc možeš uključit)
CPU Thermal Throttling - off (nakon oc možeš uključit)
Package C State Support - off

Bio sam ti pisao i masniji, detaljniji post, al sam slučajno sve pobrisao i sve pisao ponovo :wildboy:

integriranu grafičku možeš ugasit ako ju ne koristiš radi potencijalno boljih temperatura - save and exit. Još se tu par stvari može tweakat, al OK, sad samo traži idealanu kombinaciju cpu voltaže i množitelja i pazi na temp (do 80 idealno, i 80+ nije strašno ako nećeš satima, ne 90+)

Imaš dosta objašnjeno u prvom linku što je što, samo nekad je nezgodno jer svaka mbo ima drugačiji bios i raspored, i nekad iste stvari kod različitih proizvođača imaju različita imena

Znači ovo kad kombinacije isprobavaš dal ugrubo prolazi - cca 15min stress testa (jer se jako loša kombinacija brzo otkrije, ili čak ni ne uđeš u win), a finalni (kad baš želiš potvrdit da je stabilno) - po pravilima bi trebalo kao od 6-24h, al nema potrebe u tvom slučaju, barem 1h, 2,3,4 još bolje, ne moraš više
« Zadnja izmjena: 23. Siječanj, 2015., 02:39 Andrash »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9