HCL.HR

Pomoć pri slaganju PC konfiguracija

  • 11567 Odgovora
  • 3307652 Hitova
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3420 : 21. Prosinac, 2014., 10:13 »
Što se same konfiguracije tiče nisi napravio neku grešku s odabirom, ali se dalo složiti malo bolje. Uz AMD procesore preporuka je aftermarket cooler, te nakon toga možeš lijepo nabaciti OC, jer imaju otključan množitelj, te se odlično OC-iraju.
Također puno je isplativije uzeti FX8320 i dobar aftermarket cooler. Matična je dobra, ali također malo preskupa, bolje bi bilo da si išao na Gigabyte 970A DS3P ili Asus M5A97 R2.0. Zamjenom ove dvije komponente si mogao uštedjeti 500ak kn i uzeti dobar aftermarket cooler, te još bolju grafičku. Ali dobro, šta je tu je. Preporuka coolera od jefitinijih LC POWER LC-CC-120, a od skupljih Raijintek Themis ili Coolermaster Hyper 212.
Monitor je odličan. Kućište odaberi po svom izboru, a preporuka je Zalman Z3 ili Zalman R1.




Hvala puno. Pametno kazes sto je je. Ali racunam graficku mijenjat prije kupnje novog kompa, pa sam radije na njoj ustedio. Ako npr komp imam 4 god novu grafu uzmem za 1-2 godine ;) :thumbs:
Live your life the way YOU want. Don't let others tell you what to do!

*

des3iny

  • ****
  • 1506
  • xD xD xD
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3421 : 21. Prosinac, 2014., 15:03 »
@Andrash i Disc0

Zahvaljujem na odgovorima ^^
Nije kritično pa ću pričekati da izađe 960 i onda vidjeti isplativost uzimanja nvidia kartice (tko zna, možda budem imao i veći budžet).

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3422 : 23. Prosinac, 2014., 12:35 »
Pozdrav, postoji li mogućnost poboljšanja ove konfiguracije i ako da, preporuku bih molio? :mrgreen:
Uglavnom roditelji mi ovakav koriste za pretraživanje na internetu i eventualno office alati, pa im brzina toga svega najbolje treba.

CPU: Dual Core CPU E6600 , 3.06GHz
MBO: ASRock G41M-VS3
GPU: ATI RADEON HD 5450, 512 MB
RAM: 2GB DDR3 1333 (667 MHz) DIMM
HDD: SEAGATE ST3500413AS, 500GB, 3.5¨
napajanje:  ATX - 450 W

Napajanje će se sigurno morati mijenjati jer zuji kada ga se prvi put ujutro upali, nakon nekog trenutka prestane.

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3423 : 23. Prosinac, 2014., 13:46 »
Prvenstveno bi bilo dobro kompletno ga ocistiti (to bi moglo rijesiti problem napajanja ili jednostavno podmazivanje lezaja ventilatora), promijeniti termalnu pastu, pocistit stari sistem, testirati trenutni ram (memtest, 5-6 "passova").

Nakon toga je pozeljan samo upgrade rama jer je konfiguracija solidna za takvu namjenu i to je najslabija tocka:
- ako se ispostavi da je trenutni ispravan ovisno o modelu uzmes isti takav.
- ako ce biti drugacije gledaj neki single channel tipa Kingston, Kingmax, Crucial 4Gb 1333 Mhz.

Ako bi bas htjeli dobiti na brzini moze se piknuti i neki mali 60Gb ssd.
Nije losa ideja ni uzeti 8Gb rama pa si napraviti ram disk sto je pogodno ako zele brzo surfanje i ucitavanje.

Osim svega ovoga mora ici novi 64 Bit os zbog viska rama, recimo Windows 7 64Bit SP1. Eto pa razmisli ...

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3424 : 23. Prosinac, 2014., 14:51 »
Prvenstveno bi bilo dobro kompletno ga ocistiti (to bi moglo rijesiti problem napajanja ili jednostavno podmazivanje lezaja ventilatora), promijeniti termalnu pastu, pocistit stari sistem, testirati trenutni ram (memtest, 5-6 "passova").

Nakon toga je pozeljan samo upgrade rama jer je konfiguracija solidna za takvu namjenu i to je najslabija tocka:
- ako se ispostavi da je trenutni ispravan ovisno o modelu uzmes isti takav.
- ako ce biti drugacije gledaj neki single channel tipa Kingston, Kingmax, Crucial 4Gb 1333 Mhz.

Ako bi bas htjeli dobiti na brzini moze se piknuti i neki mali 60Gb ssd.
Nije losa ideja ni uzeti 8Gb rama pa si napraviti ram disk sto je pogodno ako zele brzo surfanje i ucitavanje.

Osim svega ovoga mora ici novi 64 Bit os zbog viska rama, recimo Windows 7 64Bit SP1. Eto pa razmisli ...


Zahvaljujem! :)

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3425 : 23. Prosinac, 2014., 16:25 »
Dakle, slažem si konfiguraciju za gamerski PC i trebala bi mi stručna pomoć pri odabiru komponenti koje su najbolje za određenu cijenu, naravno :D . Budžet bez periferije bi bio cca. 10 000kn i volio bih kupiti PC koji je otvoren za buduću nadogradnju jer sam svjestan da svakih 1-2g izlaze novi modeli procesora, grafičkih kartica, itd. Kako sam laik za računala, ovo je konfiguracija koju sam složio uz pomoć nekih reviewova koje sam našao na netu:

-Motherboard: Asus Z97-A
-CPU: Intel Core i5 4690K
-GPU: Gigabyte GeForce GTX970 G1 Gaming 4gb GDDR5
-RAM: Kingston DDR3 HyperX Fury 1866MHz 16gb (2xgb)
-HDD: WD Green 2tb SATA 3
-SSD: Intel 120gb 530
-PSU: Corsair Enthusiast Series RM650
-ODD: Asus DRW-24F1ST
-Case: Corsair Graphite Series 730T

Naravno, ovo nije konačna odluka (zato sam i postao ovdje da čujem Vaše mišljenje :solidus: :D )... Bitno mi je da su sve komponente kompatibilne i da je power supply odgovarajuće snage (volio bih ostaviti mjesta eventualno za dodavanje još jedne grafičke kartice). Također, zanima me da li je potrebno odmah kupovati dodatne hladnjake za procesor (watercooling ili obične), ventilatore za kućište itd. ako ne mislim overclockati? I da li se isplati kupovati 60hz monitor tipa Asus VS278Q uz ovakvu malo jaču grafičku ili je bolje otići na 120 ili 144hz da bi se ostvario puni potencijal.
To je valjda sve za sad što imam na umu :mrgreen: .

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3426 : 23. Prosinac, 2014., 16:53 »
Kad ti je u planu kupovina? Ako ne mislis odmah oc-at nije potrebno, ali posto uzimas vec takav pc i imas lufta zasto ne ubaciti odmah ...

Neke kritike:
- 16Gb rama ti je za gaming overkill, 8Gb ce biti dovoljno jos dugi period te je lako nadogradiv po potrebi.
- moze se proci jeftinije, a jednako dobro s recimo MSI Gaming modelom GTX 970.
- svakako je pozeljan veci ssd u ovakvom budjetu.
- RM serija ima jeftinjak kineske kondice sto nije bas lijepo s obzirom na cijenu.

Ukratko moj prijedlog bi ti ovako izgledao za kompletnu konfiguraciju:

Cpu: i5 4690K
Cooler: PROLIMATECH BASIC 68
Mbo: ASUS Z97A
Ram: 2X KINGSTON H-X FURY 4GB 1866 MHZ (8GB)
Ssd: SAMSUNG EVO 840 250 GB SSD SATA 3
Hdd: TOSHIBA 3,5 2TB SATA 3
Gpu: MSI GTX 970 4GB DDR5 TF IV GAMING OC
Psu: FRACTAL INTEGRA M 750W 80+ BRONZE
Dvd: SAMSUNG EX. DVD
Case: NZXT S340 USB 3.0, ATX, PLEXY

= 10k s ukljucenim slaganjem i dostavom.

Sto se tice monitora ovisi o tome sto igras. Ako ti je u planu dodavanje jos jedne GTX 970 onda bi bio pozeljan 120/144 Hz monitor kako bi dosao do izrazaja visi fps. Ukoliko racunas na nadogradnju tek za nekoliko godina onda ti je bolje ici na neki 60Hz i kvalitetniju sliku (ips matrica u odnosu na tn koja se nalazi u 120/144Hz monitorima).

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3427 : 23. Prosinac, 2014., 18:10 »
Pa negdje oko Nove godine sam planirao kupnju jer sam još uvijek u fazi proučavanja i nisam donio konačnu odluku :D .  Ne mislim odmah OC-at, u budućnosti vjerojatno. Imam još periferije za kupovat, pa bih ipak za sad pričekao sa dodatnim hladnjacima...
Da li je MSI-jev  GTX 970 jednako dobar kao i Gigabyteov jer je skroz mala razlika u cijeni, pa mi nije bitno dati koju kunu više ako je ovaj drugi pouzdaniji.
Konfiguracija mi se uglavnom sviđa, ali sam malo skeptičan oko case-a i eksternog ODD-a...  Lijepo izgleda, ali nisam siguran u kvalitetu. I hoće li 750w biti previše jer sam negdje pročitao da PSU radi najbolje na 50-70% snage. Također, šta nije Corsair pouzdanija firma za power supply jer mi je bitno da PC ima bazu za nadogradnju koja će trajati godinama?

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3428 : 23. Prosinac, 2014., 19:34 »
Nemoj uzimat wd green, umiru masovno, uzmi neki drugi HDD, po mogucnosti neku drugu marku, a i SSD ti preporucam od 240/256gb to ti je najisplativije, pa mozes instalirat i koju igru na njega da ti se brze igre ucitavaju :thumbs:
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3429 : 23. Prosinac, 2014., 19:59 »
Etoxicmast

Tu su negdje, malo vise o njima.

NZXT je odlican, a predlozeni S340 je manji brat od H440 koji je trenutno jedno od najboljih kucista na trzistu. NZXT je uvijek imao kvalitetu na visokom nivou, posebice kod skupljih modela tako da oko toga ne vidim brigu, osim toga ima cvrstu celicnu kontrukciju ... za detalje oko opreme i sl. baci oko na njihovu stranicu da ne nabrajam bezveze. Eksterni odd je tu zbog nedostatka 5.25 baya, a nedostatak ti to nikako ne moze biti kad ju lako mozes prenositi, spojiti na drugi pc, a u ovakvom budjetu je neosjetno skuplja od klasicne.

W nije prevelika s obzirom da kasnije ciljas na SLI. Corsair nije firma koja se bavi izradom napajanja vec to za njih rade partneri (CWT, Seasonic). Kvaliteta se ne bazira na samom brendu, jer danas ima toliko proizvoda da ti pamet stane i sve ovisi od modela do modela. Za oc-anje cpu-a ti je samo potrebam posten aftermarket hladnjak kao preporuceni Prolimatech (300 kn), tako da s izbacivanjem toga nisi nesto previse ustedio no to tebi ide na izbor s obzirom da spominjes dodatne troskove oko periferije.


Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3430 : 23. Prosinac, 2014., 20:08 »
Zašto platit 100-150 kn više za 4690k koji je isti kao 4670k, jedina razlika je 100 MHz?
Svakodnevno palim bojler i izmišljam toplu vodu.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3431 : 23. Prosinac, 2014., 20:35 »
Pa u futuri je 4670K skuplji 30kn...

Inače su isti vrag - 4690K je refresh tog haswella - ima bolju termalnu pastu - pa bi mu trebale biti nešto bolje temperature mada su u praksi manje više isti vrag (i dalje su visoke)

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3432 : 23. Prosinac, 2014., 20:36 »
Sada sam tek pogledao u HR shopovima, stvarno mi nema nikakog smisla.
Kako mislis da ima bolju termalnu pastu? Ja mogu staviti pastu koju god ja zelim? Ili govoris o necem drugom.
« Zadnja izmjena: 23. Prosinac, 2014., 20:39 MrSmolaCar »
Svakodnevno palim bojler i izmišljam toplu vodu.

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3433 : 23. Prosinac, 2014., 20:41 »
Jedan primjer razlike sto ti je Andrash spomenuo.

Ako te vise zanima o tome citaj.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3434 : 23. Prosinac, 2014., 20:45 »
Mislio sam na pastu - TIM (thermal integrated material) ispod poklopca procesora (heath spreadera). Sandy bridge je ispod imao lem između jezgara i poklopca pa je zato bio hladniji i bolji za oc. Neki ljudi naprave tzv. delid da stave bolju pastu...

Ti si mislio na pastu koja ide između procesora (točnije heat spreader) i coolera

edit mmuscolo me pretekao
« Zadnja izmjena: 23. Prosinac, 2014., 20:53 Andrash »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9