HCL.HR

Pomoć pri slaganju PC konfiguracija

  • 11565 Odgovora
  • 3315651 Hitova
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1275 : 07. Kolovoz, 2013., 13:15 »
gledaj to je sada malo tesko za objasnit, al evo 1. nema to veze sa ramima i jezgrama, sve se vrti oko jačine jezgara(cpu) i chipova(gpu). ugrubo ti je idealan omjer cijene ake neželiš bottleneck procesora i grafe 1:2.5 za grafe npr. amd athlon x4 740-600kn i hd 7850 1gb-1350kn ili i5 3570k-1900kn i gtx 680-4000kn, po ovome se nemožeš baš ravnat al bolje i ovo nego da neznaš ništa.
"Alcohol is not a problem it is a solution to a problem, unfortunately it is not a very good solution." - Randy Blythe

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1276 : 07. Kolovoz, 2013., 13:37 »
to ti je kad procesor nije dovoljno jak da iskoristi maksimum od grafe pa onda on nju koči u performansama, jednostavno rečeno nemože pratit tempo kojeg ta grafa ima. npr, amd athlon x2 270 + gtx 670, intel core 2 duo 3ghz + hd 7950. ima i obrnuta situacija gdje grafa koči procesora kao gt630 + i5 3570k ili hd6570 + fx 8350

Skužio sam, ali koje je pravilo. Kako mogu sam skužit koji proc koja grafa koči. Mislim jer ima to veze sa količinom rama na kartici ili brzinom memorije i grafičkog procesora?

Koji je idealni omjer jezgri na procesoru i rama na kartici (ili čega već), a koji je bottleneck?

Čist konkretno da se znam snaći kad kupujem.

Moraš doć na forume pitat :mrgreen:
Nažalost nema konkretnog pravila, nemožeš znat po brojevima (brzini, memoriji i sl.)- jednostavno se moraš raspitat, čitat po netu- jer svaka je kartica drugačija (a ti brojevi to ne govore kolko je koja grafička jaka). Kad kupiš grafičku- to se može testirat sa programima poput MSI afterburner ili još najbolje PlayClaw 3, 4.... - koji pokazuju postotke iskorištenosti procesora i grafičke

Ovo što webmaster govori- za obrnut slučaj- kad je grafička usko grlo za procesor- to je poželjno i nemoj se time zamarat. Poanta i je da grafička bude max iskorištena a da cpu ima lufta još (znači da možeš nadogradit i na jaču). Znači treba samo gledat da cpu ne ograničava grafičku

Koji konkretno cpu imaš? Recimo uvriježeno je da stariji dual core (al ne baš oni najslabiji)- tipa athlon 64 5000+ - 6000+, athlon II 250 idu radeon HD6670 ddr5...

Ajd recimo nekakva smjernica može biti npr. cijena novog cpu i grafe. Recimo ajd da na cjenu cpu može ići 2x skuplja grafa. Recimo na celerona od 300+ kn HD 7750 ddr5, athlone x4 740, 750K (cca 500- 600+ kn)- grafe do 1200kn - recimo hd 7790, gtx 650Ti boost, HD 7850 (uz OC)

i5 3350p - grafe do max 7950, gtx 760. S tim da je cpu opterećeniji u multiplayer naslovima (naravno novijim, grafički zahtjevnim) nego u singleplayeru. Recimo također fx 6300- na njega 7870 (sa tahiti čipom- tipa sapphire XT, vtx black). Za singleplayer možda i jače ako se pošteno OC cpu. Al nije to striktno pravilo, ima izuzetaka- čisto smjernica neka- jer nemoš na cpu od 300kn stavit grafu od 200 eura- mora bit uravnoteženo. Eto webmaster me prestiagao
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 13:46 Andrash »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1277 : 07. Kolovoz, 2013., 13:54 »
Loša grafa može bottleneckat jak procesor u igrama, igre tipa skyrim, starcraft 2... koje su "cpu heavy" traže jak procesor tipa i5 3570k koji može to vuć bez problema ali kada na to dodaš hd4670 nećeš moć iskoristit svu snagu procesora i sve fps viška koje je mogao nudit da je tu bila bolja grafa
"Alcohol is not a problem it is a solution to a problem, unfortunately it is not a very good solution." - Randy Blythe

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1278 : 07. Kolovoz, 2013., 13:59 »
Loša grafa može bottleneckat jak procesor u igrama, igre tipa skyrim, starcraft 2... koje su "cpu heavy" traže jak procesor tipa i5 3570k koji može to vuć bez problema ali kada na to dodaš hd4670 nećeš moć iskoristit svu snagu procesora i sve fps viška koje je mogao nudit da je tu bila bolja grafa

Istina. Al to nije problem- ko zna šta je uzeo. Recimo možda nekom treba jak cpu za neki rad, renderiranje- a gafička čisto reda radi. Neko igra recimo nezahtjevne igre- tipa DOTA, farmu na fejsu- pa mu netreba jača- a recimo treba mu jak cpu. Netko uopće ne igra igre. I naravno neki to rade za prvu ruku - stave slabu staru grafu- pa kasnije kad nakupe lovu uvjek mogu jaču stavit

BTW- i netreba tako jak cpu za te igre. Bitno je samo da nije krš

Ionako IMO bolje da je grafa usko grlo za cpu nego obrnuto
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 14:05 Andrash »

*

Korisničko Ime

  • **
  • 450
  • Kak ti fino jedeš.
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1279 : 07. Kolovoz, 2013., 14:00 »
Skužio sam.  U mom slučaju znači...

Ja imam intel dual chore od 1.86 ghz i nvidia gainward 9500 512mb?

Možda ne bi bilo loše otvoriti neku sticky temu gdje bi korisnici napisali svoja iskustva sa pojedinim

grafičkama i procesorima?

Na kojim modelim je pojedinac iskusio usko grlo.
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 14:03 Korisničko Ime »
E jesi gledo ti film macaraba?
E jel znate vi gdje se nalazi Bukovac ulica?
Bok.
Ha? Šta je smiješno?
Jakove oćeš sladoleda? No reci.
Jel to za mene? Stvarno? <3.
Ljubavi dobit ćeš šamarelicu
Pazi auto.
Jesi ti završio studij?
hopa cupa
ZATO jer ja tako kažem.
Pikachu jesi ok?
Koga kopiraš?
Hvaljen Isus I Marija.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1280 : 07. Kolovoz, 2013., 14:13 »
Skužio sam.  U mom slučaju znači...

Ja imam intel dual chore od 1.86 ghz i nvidia gainward 9500 512mb?

Možda ne bi bilo loše otvoriti neku sticky temu gdje bi korisnici napisali svoja iskustva sa pojedinim

grafičkama i procesorima?

Na kojim modelim je pojedinac iskusio usko grlo.

Mislim da ti je cpu preslab i za 6670 ddr5. Vjerojatno HD 6570, GT 630 ddr3 i tako. Al to su neisplative kartice jer su cijenom jako blizu 6670 ddr5- pa je možda i bolje nju uzet- jer ćeš kasnije možda stavljat jači cpu pa ti dobro dođe. Nije to ništa extra za današnje pojmove i nemožeš očekivat neke detalje u novim igrama...

Imaš ovu temu na BUG pa pitaj
http://www.bug.hr/forum/topic/graficke-kartice/kako-prepoznati-cpu-bottlenecka-gpu/148619.aspx?page=86&jumpto=3773116&sort=asc&view=flat

samo ima gro kretena koji pretjeruju- jer likovi uglavnom forsiraju podatke za BF3 multi- jer je cpu najzahtjevnji- a za singleplayere bi se i jače kartice mogle stavit na određene cpu nego što oni kažu. Recimo ima kretena koji tvrde da i5 3350p bottlenecka HD7850 i sl.

Znači ovisi od igre do igre (i kako je kvalitetno napravljena). Ti ionako na tom cpu te perverzije i nebi igrao. Starije i nezahtjevnije igre bi ti dobro radile. Ništa ne znači ako neku grafu ne bottleneckaju npr. štrumfovi- zato se to testira na najzahtjevnijim igrama koje ti pc može pokrenit.
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 14:24 Andrash »

*

Korisničko Ime

  • **
  • 450
  • Kak ti fino jedeš.
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1281 : 07. Kolovoz, 2013., 14:17 »
Skinut ću sa ovog linka sa prve stranice MSI Afterburner pa ću vidjet za sebe.

Stavit ću tu rezultate.

Izgleda da ovi likovi pod kategoriju uskog grla tretiraju sve ispod 90 posto.

Vidio primjer sa 80 %(tretiran kao bottleneck) što je smiješno s obzirom da će grafička drugačije reagirati zavisno od kompleksnosti grafike u naslovu.

Znači lol samo 99 % iskorištene grafe nije bottleneck. Jerbo se onda ne čudim za hd 7850 i i5.
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 14:26 Korisničko Ime »
E jesi gledo ti film macaraba?
E jel znate vi gdje se nalazi Bukovac ulica?
Bok.
Ha? Šta je smiješno?
Jakove oćeš sladoleda? No reci.
Jel to za mene? Stvarno? <3.
Ljubavi dobit ćeš šamarelicu
Pazi auto.
Jesi ti završio studij?
hopa cupa
ZATO jer ja tako kažem.
Pikachu jesi ok?
Koga kopiraš?
Hvaljen Isus I Marija.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1282 : 07. Kolovoz, 2013., 14:19 »
Skinut ću sa ovog linka sa prve stranice MSI Afterburner pa ću vidjet za sebe.

Stavit ću tu rezultate.

radije playclaw 3 skini. I pokreneš prije igre i uđeš. I unutar igre ti pokazuje.

*

Korisničko Ime

  • **
  • 450
  • Kak ti fino jedeš.
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1283 : 07. Kolovoz, 2013., 14:26 »
Skinut ću to rađe. Uredio sam post.
E jesi gledo ti film macaraba?
E jel znate vi gdje se nalazi Bukovac ulica?
Bok.
Ha? Šta je smiješno?
Jakove oćeš sladoleda? No reci.
Jel to za mene? Stvarno? <3.
Ljubavi dobit ćeš šamarelicu
Pazi auto.
Jesi ti završio studij?
hopa cupa
ZATO jer ja tako kažem.
Pikachu jesi ok?
Koga kopiraš?
Hvaljen Isus I Marija.

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1284 : 07. Kolovoz, 2013., 14:32 »

Izgleda da ovi likovi pod kategoriju uskog grla tretiraju sve ispod 90 posto.


LOL - ma tretiraju neki kao bottleneck čim nije stalno na max- znači čim nekad opadne 1-2%. A što je fora - neki su još igrali i na monitorima sa nižom rezom- kad je cpu pod većim opterećenjem od gpu

Ako ti uglavnom radi na 80% - bottleneck je to solidan
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 14:34 Andrash »

*

Korisničko Ime

  • **
  • 450
  • Kak ti fino jedeš.
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1285 : 07. Kolovoz, 2013., 14:48 »
U slučaju da imam bottleneck pomogla bi kupnja jačeg procesora?

Izgleda da je bottleneck jer mi je zauzetost grafičke kartice u Assasins Creedu 2 većinom 60-65 posto , sa rijetkim maksimumom od 85 %.

Zauzetost jedne jezgre procesora je 100% druge 50%. Konstantno.
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2013., 14:53 Korisničko Ime »
E jesi gledo ti film macaraba?
E jel znate vi gdje se nalazi Bukovac ulica?
Bok.
Ha? Šta je smiješno?
Jakove oćeš sladoleda? No reci.
Jel to za mene? Stvarno? <3.
Ljubavi dobit ćeš šamarelicu
Pazi auto.
Jesi ti završio studij?
hopa cupa
ZATO jer ja tako kažem.
Pikachu jesi ok?
Koga kopiraš?
Hvaljen Isus I Marija.

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1286 : 07. Kolovoz, 2013., 15:03 »
OC-anje procesora je najčešće rješenje za bottleneck, naravno ako imaš aftermarket cooler. i btw AC 2 je previ še za tvoj komp
"Alcohol is not a problem it is a solution to a problem, unfortunately it is not a very good solution." - Randy Blythe

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1287 : 07. Kolovoz, 2013., 15:04 »
OC-anje procesora je najčešće rješenje za bottleneck, naravno ako imaš aftermarket cooler. i btw AC 2 je previše za tvoj komp
"Alcohol is not a problem it is a solution to a problem, unfortunately it is not a very good solution." - Randy Blythe

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1288 : 07. Kolovoz, 2013., 15:09 »
BTW- i netreba tako jak cpu za te igre. Bitno je samo da nije krš


Skyrim na ultra 1080p ima razliku između 965 be i i5 2500k 12fps na gtx 570
"Alcohol is not a problem it is a solution to a problem, unfortunately it is not a very good solution." - Randy Blythe

*

Korisničko Ime

  • **
  • 450
  • Kak ti fino jedeš.
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #1289 : 07. Kolovoz, 2013., 15:13 »
OC-anje procesora je najčešće rješenje za bottleneck, naravno ako imaš aftermarket cooler. i btw AC 2 je previ še za tvoj komp




Dobro... u pravu si, ali u igrama tipa Mark Of The Ninja koje karakterizira slabija grafika svejedno

imam zastajkivanja.

 Far Cry mi trza, a u najmnju ruku treba ići 90% glatko.

Jednostavno se pitam koliko bi mi se performanse popravile sa jačim procesorom.

Imam stock cooler tako da overclocking otpada, ali mislim da ću u dogledno vrijeme kupiti jači

procesor i riješiti sve probleme s tim.



E jesi gledo ti film macaraba?
E jel znate vi gdje se nalazi Bukovac ulica?
Bok.
Ha? Šta je smiješno?
Jakove oćeš sladoleda? No reci.
Jel to za mene? Stvarno? <3.
Ljubavi dobit ćeš šamarelicu
Pazi auto.
Jesi ti završio studij?
hopa cupa
ZATO jer ja tako kažem.
Pikachu jesi ok?
Koga kopiraš?
Hvaljen Isus I Marija.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9