HCL.HR

Pomoć pri slaganju PC konfiguracija

  • 11567 Odgovora
  • 3310081 Hitova
*

HighEnd

  • ****
  • 1329
  • To the limits!
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6030 : 13. Rujan, 2015., 23:16 »
HackerMag
Jos sam zaboravio napomenuti u svemu ovome, da mi nije jasno kako ce covjek kojem si predlozio konfu od preko 13 000kn hladiti proc, posto ti procesori ne dolaze sa hladnjakom, a ti mu ga nisi preporucio, ali glavno je da si naturio 16GB rama od skoro 2000kn koje nikad nece iskoristiti.
Kazem, stani malo na loptu i pazi sta radis, jer sa ovakvim nacinom ce se nekao samo zajebati sa tvojim savjetima i preporukama!

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6031 : 14. Rujan, 2015., 00:02 »
HighEnd,

Uostalom, pogledaj koliko se ljudi zali na performanse i neobjasnjivi stuttering s radeon r290, 390 karticama. Uostalom vidis to i u HCL gameplay videima.
Dok su imali stari GTX 670 i i5 proc, sve im je radilo puno bolje i bez stekanja. Koliko puta su spomenuli u svojim gameplay videima, igra je bolje optimizirana za nvidiu, nebrojeno puta... Koliko put smo culi da je neka igra neigriva na nvidiji a radi super na radeonima? Nijednom.

Jednostavno momak lupetas gluposti, a nit si vidio a nit imas pc novije generacije, a kamoli da si usporedjivao komponente.
Jednako kao i sto kazes da niti jedna igra nije optimizirana za nvidiju i da su sve optimizirane za Radeon kartice i na njima bolje rade su nakaradne gluposti i neistine. Uostalom postoje specijalne stranice za takve stvari.

Ovo za ekstremnu sporost SSD diska koji ima r/w preko 400 mb/s i s kojim se ne moze ugodno raditi i koji je po tebi ocito sporiji i od mehanickog diska su takodjer retardirane gluposti kakve ne mozes cesto cuti. Taj SSD nudi najbolji omjer GB/cijena/performanse.

Ovo glede hladjenja procesora ti je stvarno vrh. Pa ljepo ti pise da kod sklapanja konfiguracije u Centru, dobivas BOX hladnjak uz procesor.

Fortron i Corsair su sasvim solidna napajanja i ne treba ti Seasonic od 1200 watta od 2000 kn da bi pokretalo komp sa 16 gb rama i 2 hdd.

Kad dajes 13 ooo kn za komp, ocito da nisi sirotinja i ako zelis mozes si priustiti Oculus, ili cak Cyberith, cim izadju...

Zasto taj i7, pa zbog oc-a jer prema testovima moze ici i na preko 5 GHz s malo boljim hladnjakom, s box hladnjakom ide i do 4,5. Ovo daje jako dobar boost u igrama, zato sam preporucio.

Ne znam odakle ti pravo zvati me 15 godisnjakom, ali samo cu ti reci ovo, prvi kontakt s racunalima bio s 286-icom, nisi bio svome tati u testisu dok sam ja sebi sastavljao svoj prvi komp Pentium MMX 166 MHz, sam narucio, montirao komponente, nanosio termalnu pastu, spajao napajanje...

Uostalom, tkogod misli da sam ja u krivu i nemam blage veze o racunalima i njihovom radu, kao i to da sam 15godisnjak, neka slobodno ignorira sve moje postove i slusa HighEnd-a jer on zna najbolje.
I da, kupite AMD procesor i Radeon graficku karticu, jer na njima ce vam igre raditi najbolje i GameWorks efekti takodjer, posebno na R9 390, jer HighEnd tako kaze! ;)

I da, moje postove ne citajte i izbjegavajte jer ih pise 15 godisnjak koji se prije 5 dana prvi put susreo s racunalima i sad vec pametuje haha

Necu vise komentirat raspravu ko je bolji GeForce vs Radeon, Intel vs AMD, samo cu nadodati jos ovo:
Kao dugogodisnji poznavatelj racunalnog hardwarea i trzista, znam da svako malo postoje ''periodi'' kada netko ''vlada'' trzistem, nekad je to bio 3Dfix, nakon kuplje od strane nVidie, to postaje nVidia, pa onda ATI, pa opet nVidia, stalno se izmjenjuju, bas kao i intel i AMD. Samo jedno ostaje konstanta a to je Microsoft (za sada), no sudeci po uspjehu Windows 10 tako ce i ostati jos dugo.
Pazite sto cu vam sada reci:
Kada AMD-u dovoljno padne cijena (a u padu je konstantno), tu ce uskociti Microsoft koji ima nepresusnu blagajnu novaca, kupuje AMD odjel za CPU i GPU, te s njima radi dar mar na trzistu DX12 igara i pomrsuje racune Sony konzolama ciji je dobavljac grafičkih cipova upravo AMD tj ATI. SONY ce ici prema nVidiji, ali tu onda gube jer nVidija je hardwerski slaba u odnosu cijna/performanse, pogotovo kad krenu gubit PC trziste i to je WIN-WIN situacija za Microsoft, kako u sferi iduceg XBOX-a tako i u sveri sirenja na novo trziste hardwarea i uzimanja zarade s tog dijela...

Nadam se da ce tada AMD tj. Radeon fanboyi tipa HighEnd doci na svoje :)
« Zadnja izmjena: 14. Rujan, 2015., 00:47 HackerMAG »

*

HighEnd

  • ****
  • 1329
  • To the limits!
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6032 : 14. Rujan, 2015., 03:03 »
Naveo si dosta budalastina i iskreno nemam ni volje tebi ista objasnjavati, jer ti jednistavno ne kuzis neke stvari i to je to.

Ovo sta pises za stuttering sa r9 290, za r9 390 to jos nisam ni vidio ni cuo, dolazi na grafama sa referentnim hladnjacima koje rade na velikim temperaturama i zbog toga se pojavljuje stuttering, a bas jednu takvu i imaju ovi s HCL-a. Kazes r9 390 je losija a gotovo svi recenzenti su je odabrali kao bolji izbor od gtx 970, evo jedan odlican review
Ovo sta pises da je neka igra bolje optimizirana za Nvidiu, je od igre do igre, ali u sustini AMD grafe dobro stoje na svim poljima, to pokazuje i kako jedan gtx 660ti koja je bila konkurent HD 7950 danas nema sta traziti pored nje, tj vise uopce nisu u istom rangu, tome dosta pridonosi i onaj poznati "feature" od Nvidije kada zadnjih 500GB memorije naprave sporijim, pa je to kartica sa 1.5gb pravih i 0.5GB sporih vrama, isto tako HD 7970 naspram gtx 680, r9 290x naspram gtx 780ti koja je tada bila skuplja koju tisucicu.

Ja imam komp od 10000kn i r9 390 je također dio njega pa dobro znam o cemu pricam i zasto pricam, gledaj malo testove i recenzije pa donesi zakljucke, a ne ovako da bubas da je Nvidia u svemu bog i batina, i da AMD nema sta traziti pored nje. A ovo za optimiziranost igri ja uopce nisam komentirao ni rekao da su igre masovno rađene za AMD grafe, nego sam rekao da ih ima masa koja nisu za Nvidiu. Ako te zanima tocnost mojih tvrdnji, kucaj na youtubu grafe koje su konkurenti u par naslova pa mi reci gdje je to na 10 naslova Nvidia jaca od AMD-a, ali da budu na istoj platformi.

Za taj SSD i vrapci na grani pjevaju da nevalja, samo ti tu glumis toplu vodu, i bacas svoje izmisljene cinjenice, kako je dobar i best buy, a vjerojatno je najlosija moguca kupnja, ako ne to barem u 3 najlosije.

Za proc nisam provjeravao u kakvom pairanju dolazi, a posto je u vecini trgovina do sad bio tray mislio sam da je i ovdje, ali svejedno slozis mu OC konfu i onda jos ne stavis neki posteni hladnjak, nego stock koji sam po sebi nije dovoljan za procesor tih gabarita.

Za napajanje ocito nisi ubrao poantu, nije bit u tome oce drzat il ne, drzao bi to i neki Zalman nizeg srednjag ranga od 700w, stvar je u kvaliteti jedinice i mogucnostima, zastitama, oscilacijama napona i slicno za konfu tog ranga, taj fortron nije bas preporucljiv za neke overkloke jer nam bas stabilne napone.

I za kraj, tu glumis i govoris kao si neki rasni poznavaoc komponenata i svega, kao znanje ti isparava iz usiju, a imao si vec par amaterskih bisera, kad si covjeku stavio i5 3570 na maticnu sa socketom 1150, kad si stavio WD Green kao sistemski disk, sada stavljas 16GB rama za 2000kn, a ne stavis propisni hladnjak, guras los SSD u konfu, i pritom tvrdis da je bes buy, također si i jednom decku preporucavao GTX 970 G1 GAMING a ta grafa nije mogla stati u to kuciste, za sta sam te upozorio, a ti si mu onda govorio da reze HDD kavez, umjesto da uzme manju graficku.  Svojim pisanjem i znajanjem nisi nikom ozbiljnijem ovdje ulio povjerenje da zaista razumijes neke stvari, umjesto da poslusas dobrocudne opaske i savjete, ti si bahat i ne zelis da ti se ista kaze, vec tjeras po svom na silu i ides glavom kroz zid. Takvim stavom sec tesko dobiti kredibilitet kod bilo koga bitnijeg na ovom forumu.
« Zadnja izmjena: 14. Rujan, 2015., 03:21 HighEnd »

*

Chux

  • Global Moderator
  • ***
  • 622
  • živi bili pa umrli
    • Guru Gaming
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6033 : 14. Rujan, 2015., 08:37 »
al ga baljezgate jedan i drugi

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6034 : 14. Rujan, 2015., 14:21 »
moze mi netko pomoc oko nadogradnje da imam stabilnih 60 fps u igrama tipa FC4,BF4,Witcher 3 itd itd. Cesto mi fps padne na 40 pa se digne iznad 60 i tako stalno. Gledao sam na stranici Can You RUN it i pise mi da zadovoljava minimalne zahtjeve ali ne i preporucene, i pise da mi valjda procersor ne valja pa ako mi netko moze preporuciti nesto, Hvalaa :thumbs:

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6035 : 14. Rujan, 2015., 14:51 »
Ne isplati ti se ništa tu mijenjati, sa novim procesorom u toj igri nećeš dobiti ništa. Jednostavno smanji postavke (anti-aliasing, hairworks ako imaš uključeno, v-sync naravo off i sl.). Zapravo najbolje si ovdje prouči što se najviše isplati ugasiti. Jednostavno ni sa jačim grafičkama ne možeš imati min. 60 fps (barem ne na višim detaljima klik), jednostavno je igra perezahtjevna za neko nabijanje fps-a.

Također patchiraj igru na najnovije

Što se tiče BF4, u singleplayeru je cpu praktično nebitan, skoro svi iole relevantniji se isto ponašaju, a što se tiče MP (pogotovo ako je najveća mapa i 64 igrača), tu je octa fx jako dobar kako je load što veći.

U Far Cry 4 bi mogao dobiti nešto sitno na fps-u kad bi bio na i5 recimo (sa gtx 980 average fps bude nešto ispod 15% veći, sa gtx 970 vjerojatno manje ili ništa), ali opet to neće biti da 40 fps postane 60, jednostavno moraš smanjivati detalje i patchirati igre na najnovije
« Zadnja izmjena: 14. Rujan, 2015., 15:13 Andrash »

*

Cvite

  • n00b
  • 2
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6036 : 14. Rujan, 2015., 19:20 »
 Evo pitanje za poznavaoce, gamere koja od ove dvije konfe?
1. Matična ploča: Intel H81 chipset, socket 1150, DDR3, zvuk, SATA, Gigabit LAN, PCI-E
Procesor: Intel i3 4170 (3.7 GHz)
Memorija: 8 GB DDR3, 1600MHz
Grafička kartica: nVidia GeForce GTX 960
SSD: Intel 535 series, 120GB
Tvrdi disk: 1000.0 GB, SATA 7200 o/min
Optički uređaj: DVD±RW
Kućište: Antec, Midi Tower Napajanje: 500W

 =5699 kn
ili
Procesor Intel Core i5-4460, 3.2GHz, socket 1150 Matična ploča socket 1150 Asrock Z97-PC Mate
Memorija PC DDR3 8GB, PC1600 MHz, Entertainment series, AMD Radeon Shielded Retail
KUĆIŠTE Cooler Master, K380, bez napajanja
Tvrdi disk 3.5" - 1TB TOSHIBA DT01ACA100, 7200/32MB, SATA 3
Grafička kartica nVidia GeForce GTX 950,2GB-GDDR5
Napajanje Real Power, RP600 ECO 80+ 600W
DVD RW LG GH24NSD1, SATA Bulk 24x, crni
 = 5499 kn

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6037 : 14. Rujan, 2015., 20:15 »
Ni jedna ni druga. U taj budjet mora ici svakako i5 i jaca graficka poput GTX 960 / R9 280 (X). Osim toga komotno ti stane bolje opremljeno kuciste, jace i kvalitetnije napajanje s duzim jamstvom, brzi hdd, a s maticnom komotno mozes ustediti jer do 500 kn ima dobrih izbora i nema potrebe trositi vise na plocu kod non K procesora osim ako ti trebaju neke posebne dodatne opcije i recimo podrska za Broadwell koji samo donosi veliki pomak u performansama integrirane graficke (tebi nebitno). Ssd iskljuci iz ove price zasada jer ne doprinosi toliko gamingu osim brzeg ucitavanja. Kasnije dodaj ssd veceg kapacitete jer se 120Gb moze veoma brzo i lako popuniti, a onda dolazi do pada performansi. Optika ti nije potrebna jer se rijetko koristi, a windowse mozes dici s usb-a.

Znaci za gaming u okviru cijene ovih konfiguracija najjaca opcija bila bi ovo:

Cpu: i5 4460
Mbo: AS ROCK H81M HDS R2.0
Ram: KINGSTON 8GB 1600 MHZ
Hdd: SEAGATE 3,5 1TB SATA 3 BARRACUDA
Gpu: XFX R9 280X 3GB GDDR5
Psu: FORTRON HYPER 600W 80+
Case: ZALMAN R1 PLEXY MIDI ATX USB 3.0

= 5685 kn.

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6038 : 15. Rujan, 2015., 13:55 »
Malo mi tu nema logike da moze komodno stedit na maticnoj. Sve je spojeno na nju, sve ide preko nje, pa zar radi toga ona uz procesor nebi trebala biti najjaci dio, a ne da ima po 4 puta manju vrijednost od graficke. Ne kazem da mbo od 500kn je losa, al nekako mislim da ako se kupuje i5 i gpu od 2000kn treba imati odlicnu maticnu (ako uopce ima razlike u maticnama od 500 i mozda 1000, a mora ih imat. Ne razumijrm bas sve pa ako bi mi se moglo objasniti).

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6039 : 15. Rujan, 2015., 14:08 »
u cijeni maticne nema razlike u preformansama samo mogućnostima i prikljucima, nevalja kupovat najeftinije ali ne treba sad nesto pretjerivat pogotovo ako neces upgrade

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6040 : 15. Rujan, 2015., 14:21 »
Upgrade cega?

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6041 : 15. Rujan, 2015., 15:35 »
upgrade procesora da ga mos overclockat ili ako oces sli ili crossfire

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6042 : 15. Rujan, 2015., 16:17 »
Malo mi tu nema logike da moze komodno stedit na maticnoj. Sve je spojeno na nju, sve ide preko nje, pa zar radi toga ona uz procesor nebi trebala biti najjaci dio, a ne da ima po 4 puta manju vrijednost od graficke. Ne kazem da mbo od 500kn je losa, al nekako mislim da ako se kupuje i5 i gpu od 2000kn treba imati odlicnu maticnu (ako uopce ima razlike u maticnama od 500 i mozda 1000, a mora ih imat. Ne razumijrm bas sve pa ako bi mi se moglo objasniti).

Nema tu nekih pravila glede omjera cijene procesora i grafičke i prema tome odabrati mbo. Radi se o naprednim procesorima koji malo troše, skoro pa isto kao oni od 300kn tako da za matičnu tu nema neke razlike glede opterećenja, ostalo se prema budžetu slaže.

Što se tiče h81m-hds radi se vjerojatno o najboljoj i najisplativijoj h81 ploči (ok ima i od asusa, al se nikako ne isplate). Ima jaču regulaciju napona od ostalih H81 (a i mnogih jeftinih B85 ili čak jeftinih H87 mATX mbo), ima usb 3.0 header (što iz nekog glupog razloga većina ostalih H81 nema), zatim ima 3 god. garancije što je praktično max garancija za mbo.

Sljedeći skuplji pick bi bila ova
« Zadnja izmjena: 15. Rujan, 2015., 16:24 Andrash »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6043 : 15. Rujan, 2015., 20:18 »
Pozz ekipa, 1.post ovdje.Trebam savjet.Slažem PC,od nule,sve.
Otiso sam u futuru i ovo su mi sližili,došo sam sa odabranom grafickom i procesorom ostalo su oni popunili:
Kucište Zalman Z3+
Intel Core i5-4460 s1150
XFX R9 280 3GB DDR5
Kingston DDR3 1600MhZ 1x8GB
Toshiba 500GB 32MB SataIII  (ovo možda da zamjenim za SSD? imam 500gb hard na starom PC)
LG GH24NSC0 SATA bulk
Asrock H81M-HDS R2.0 s.1150
XFX TS Series 550W 80+
cijena 5.423,00
http://imgur.com/FJ1907Y

imam par pitanja:
1. ovo napajanje,da li je to dosta ili da uzmem Zalman ZM700-GV 700W  (kazu mi da je dobro,tier2 napajanje,ali dali je potrebno? )

2.dvoumio sam se između AMD FX X8 8350 i i5 4460 cijena je tu negdje ali SVI  preporuuju i5 (koristim pc za gaming vecinom)

3.u vezi graficke,da li se isplati uzimat r9 280x ili da ostanem pri r9 280 (razlika je 300 kuna) mislio sam dati 5.5-5.700 kuna max za pc
Da li bi vi nešto mjenali ili je ovaj build ok?
Puno hvala!
« Zadnja izmjena: 15. Rujan, 2015., 20:22 Metalwrath »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #6044 : 15. Rujan, 2015., 20:55 »
Skitnica

Decki su ti objasnili sve, Andrash najtocnije. Osim svega navedenog dosta pouzdana, a R2.0 je nekim neobjasnjivim razlogom skresana na 3+1 sto se tice fazne regulacije, medjutim malo je poboljsan layout ploce (premjesteni konektori za front audio, kuciste, usb, ventilatore - pametnije odradjeno da se ne provlaci preko ploce ... ). Sve u svemu jos uvijek dobra ploca i sweetspot sto se tice konfiguracija za gaming i non K i5. Ako zeli nesto bolje nek se slobodno izjasni pa ce mu se predloziti drugacije ;)

Metalwrath

1. Ostani na XFX-u, nema potrebe za boljim. Osim njih razmisli o Fortron Hyper / Raider seriji posto veliki dio Core / TS serije ima problema s cvrcanjem.

2. Ostani na i5-ici, za FX 8350 je potreban dodatan hladnjak, malo bolja mbo. Inace bio bi isplativiji izbor FX 8300 / 8320. i5 je ipak arhitekturno napredniji, ima bolje performanse po jezgri  te kasnije imas mogucnost nadogradnje na i7, dok kod Amd-a nema nista pametnog.

3. Ostani na obicnoj 280-tki pa se pozabavi oc-anjem i lako dodjes u rang 280X tako da ces ustediti ili ti ostane lufta za ssd.  U suprotnom racunaj na nekih 5-10 fps-a napredka sa 280X ovisno od igre do igre pa vidi jel ti se isplati ili ne.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9