HCL.HR

Što sada čitate?

  • 2302 Odgovora
  • 223965 Hitova
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2250 : 25. Studeni, 2016., 00:14 »
Kad vec spominjete Dicka, evo jucer bas dovrsio Ubika, jako dobra knjiga ;)
Bas bi volio vidit film po ovoj knjizi, ali da ga režira Terry gilliam!


Ja vidim sunčan gaj
zelene boje stan
Ubrzo ćemo svi tamo,
pred nama ljetni dan

Da, Ubik. Poslije njega sam odlučio pročitati čitav Dickov opus iako nisam neki ljubitelj ZF.

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2251 : 27. Studeni, 2016., 09:13 »
"Doba apsurdnosti ili zašto nam moderan život ne dopušta da budemo sretni" od M. Foleya. Ništa nepoznato ljubiteljima filozofije ali pametno i duhovito djelo.

Da, i "Smrt zapada" od Pat Buchanana, puno bolja analiza zapadnih društava od Fukuyaminih i Huntingtonovih deluzija.
« Zadnja izmjena: 27. Studeni, 2016., 09:21 perisimus »

*

Freddy

  • ******
  • 5994
  • Briljantin.
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2252 : 27. Studeni, 2016., 12:50 »
Ja sam veliki ljubitelj filozofije i nikada nisam čuo za tu self-help knjigu, niti vidim zašto bih trebao.  :geek:

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2253 : 27. Studeni, 2016., 13:03 »
Misliš na " Doba apsurdnosti"? Zašto misilš da je to self-help, tj. knjiga za samopomoć? Zvuci li naslov kao da je rijec o knjizi samopomoći? Nisi cuo za nju? Pa zašto bi i trebao.
« Zadnja izmjena: 27. Studeni, 2016., 13:14 perisimus »

*

Freddy

  • ******
  • 5994
  • Briljantin.
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2254 : 27. Studeni, 2016., 13:13 »
Dada, pa zato jer filozofija sigurno nije, a po sažecima vidim da je tipična suvremena self-help knjiga.

Samo bih "ljubiteljima filozofije" kojima se sviđa ta knjiga preporučio da radije čitaju Zenona i Epikteta (i ostalr stoike), Epikura definitivno, Camusa ako imaju 13-15 godina (potpuno ozbiljno), Nietzschea, možda čak i Kierkegaarda ako su sposobni apstrahirati anakronizme i razumijeti veću sliku. Općenito takve klasične filozofe ili autore koji se često ubrajaju među filozofe i ustvari su imali originalnih ideja, bili jako napredni za svoje doba i napredovali znanost dovoljno da su i danas relevantni.

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2255 : 27. Studeni, 2016., 13:26 »
Po kojim sažecima? Joj joj što se razbacujemo imenima, da si rekao Schopenhauer ili Wittgenstein (neka njihova djela) ajde de ali Nietzsche ...? Za njega treba imati malo bolju potkovanost, niti mnogi studenti filozofije ga ne razumiju a ti ga preporucaš. Camus možda, kao egzistencijalist je lakši za citanje od Sartra ...ali Epiktet, Epikur i Zenon? Nemoj me zezati.

Sad sam tek vidio - " Camusa ako imate od 13-15 godina"? Al ga prepotentno sereš.
« Zadnja izmjena: 27. Studeni, 2016., 13:39 perisimus »

*

Freddy

  • ******
  • 5994
  • Briljantin.
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2256 : 27. Studeni, 2016., 13:55 »
Ja ne razumijem što se ti ljutiš, Camus je po meni zlatan u doba tinejdžerskog razvoja i vjerujem da netko od 20/30/40+ sigurno neće jednako uživati u njemu i izvući jednako koliko i pubertetlije krajem osnovne i u srednjoj. Lako je čitljiv, ozbiljniji i mračniji od većine tadašnje literature i opetovano pali kod takve publike, zašto je prepotentno to naglasiti? :/

I nije da se razbacujem imenima nego sam naveo filozofe koji su ustvari originalno smilili stvari o kojima Foley piše u toj knjizi, a opet bi bili pristupačni početnicima ili laicima. Zato nisam naveo Schopenhauera i Wittgensteina jer je Schopenhauer sigurno prezahtjevan. Za razliku od Nietzschea jel, kakvo predznanje ti to treba zna Nietzschea? Prilično je samo-sadržan i eventualno ti može pomoći neko površno poznavanje Platona i Aristotela. A Wittgenstein pak nema nikakve veze s tematikom kakvu preporučaš. Istina, nisam imao baš nikakvog dodira s njegovim djelima koja nisu o logici, ali svejedno čisto sumnjam da bi mi bio prvi mislioc za preporučiti za nešto nevezano uz formalnu logiku nekome tko nije filozofski potkovan, pa čak niti onda da je potkovan.

Epikur je predivan filozof i veliki genijalac, filozof koji je mene privukao filozofiji i uvijek ću ga preporučiti svima, a ovdje je pogotovo relevantan. Zenon i Epiktet kao možda najpopularniji stoici su također tu temeljna literatura, ne razumijem što ti je tu smiješno točno. Sažeci Foleyjeve knjige govore da temelji neke poglede na stoičkim principima, zašto je onda smiješno i suludo čitati orignalnu stoičku misao i antičku filozofiju neusporedive vrijednosti?

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2257 : 27. Studeni, 2016., 14:17 »
Pa zapravo Schopenhauer i nije prezahtjevan ( osim " Svijet kao volja i predoðba" ), njegova filozofija spada pod ono što bih ja nazvao "primjenjiva filozofija" - procitati njegovo "O ženama" i " Kako uvijek biti u pravu" , a kod Witgensteina ( koji takoðe nije nešto "pretežak")  je zanimljiva njegova biografija (i njegova brata - jednorukog pijanista koji je izvodio bravure na klaviru nakon što je u ratu izgubio ruku ), maltene zanimljivija nego njegova filozofija. No svatko ima svoje preferencije, za mene je Schopenhauer bog i batina filozofije, treba puno toga procitati pa tek onda naći ono što će korespondirati sa osobnim preferencijama.

Edit - na you tubu ima snimka Witgensteinova brata Paula kako svira. Zanimljivo za pogledati.

« Zadnja izmjena: 27. Studeni, 2016., 14:37 perisimus »

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2258 : 02. Prosinac, 2016., 05:27 »
Commodore Amiga: A Visual Commpendium



Evo, ''procitao'' sam i ovu knjigu, nisam mogao odolit kada sam ju vidio na netu.
Kvaliteta printa i same knjige je vrh vrhova, papir je ''masan'' i debel tako da je malo teza, prosivena je i cak ima i dva bookmarka (koje je hr naziv? oznaka?): crveni i bijeli posto su to boje Amige (Amiga bouncing ball demo), dolazi sa tvrdim koricama (ima i jeftinija verzija sa mekim, al kad je bal...) sa omotom i u ''futroli'', tako da je sveukupan dojam odlican!



Ima i jako puno sitnica i ''uskrsnjih jaja'', uz vec spomenute bookmark-e, i omot ima jednu jako lijepu foru.
Isti naime dolazi sa potpisima svih koji su konstruirali prvu Amigu (Amiga 1000). Tko nezna, ta Amiga je imala desktop kuciste, a nije bila cijela u tastaturi kao kasniji modeli, pa su zapravo (a po uzoru na Apple, koji je to napravio prije njih na prvom Mac-u) otisnuli unutar kucista na poklopcu svoje potpise ukljucujuci i sapu psa Jay Miner-a (glavni dizajner i ''otac'' Amige). Sitnica, ali bas fora ;)



Kao sto i samo ime kaze, u ovoj knjizi i nema bas puno teksta, tu je vise jako kvalitetnih slika, sto hardvera, sto skica istog, kutija igara i najvise samih slika iz igara. Uz svaku sliku iz igre je kratki tekst ili dva. Negdje je citat nekog rivjua iz davnih dana, negjde je citat nekog od dizajnera same igre, a negdje citat fana igre (autori su dali mogucnost da fanovi nesto napisu o najdrazoj igri, pa ih se mozda uvrsti u knjigu).



Posto je knjiga vecinom o izgledu igara, tu su intervjiu sa grafickim dizajnerima i umjetnicima koji su radili grafiku za Amigine igre.
Ima i opis par programa i citata ljudi koji su ga koristili u doba vrhunca Amige.
Jos su napisali i kratke povijesti o par vecih izdavackih i developerskih kuca.



Knjiga ima 426 stranica i stvarno je predivna, opet kao i ostale slicne knjige poprilicno je skupa (zapravo je postarina jako skupa, i dosla mi je za 2 dana iz Uk, ali da sam mogao, stavio bih opciju normalne dostave po nizoj cijeni...medjutim, nema je).
Preporucio bih je samo okorijelim fanovima Amige, a vi ostali koji nemate problema sa nostalgijom kao ja...izbjegnite :)

Inace, ova izdavacka kuca (Bitmap Books) ima istu vrstu knjige i za Commodore 64, ZX spectrum, a u ožujku 2017-e stize i NES (Nintendo Entertainment System) kojeg cu vjerovatno isto uzet, volio bi da naprave i sa DOS igrama...

Sada jos cekam da mi stigne Sensible Software 1986-1999 knjiga, pa cu i za nju napisat kratki osvrt.  :thumbs:

Za kraj evo jedan kratki video o knjizi:

http://youtu.be/naBm71r39Tw
« Zadnja izmjena: 02. Prosinac, 2016., 06:30 disc0 »
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

*

presveti

  • ****
  • 1179
  • sanjam samo pobjede...
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2259 : 02. Prosinac, 2016., 19:43 »
zašto su huntingtonove teze deluzija?

čitam zadnjih dana sukob civilizacija i pri kraju sam,,,,teorije su mu skroz čvrste, a i predvidio je današnje stanje dosta točno,,,

Ali tko može pouzdano znati vjeruje li u nešto ili ne vjeruje?...Koliko puta varljiv osjećaj ili grešku razuma smatramo uvjerenjem! Ja najradije u sve sumnjam - ta sklonost uma ne smeta odlučnosti karaktera; naprotiv, što se mene tiče, uvijek odvažnije idem naprijed kad neznam što me očekuje. Jer ništa me gore od smrti ne može snaći - a smrti ne možeš umaknuti!

*

c0bra123

  • ****
  • 1306
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2260 : 23. Prosinac, 2016., 21:31 »


Čitali/o netko?
ja došao do 140str. mogu reći da mi je fina knjiga. Napeta. Prebacivanje iz glavnog lika u drugog, skrene ti pozornost na radnju da te prebaci u nedaleku prošlost. Doslovno te tjera da čitaš, zbog toji prebacivanja. Za sad sam jako zagrijan za knjigu. Jedva čekam kad ću otić u sobu prije spavanja da pročitam jedno 50str.  :D Pročitao sam iz knjige dojmove od ostalih pisaca, veli jedan da je kraj jako napet i izenanađujuć.  :slini:



I am a gamer. Not because I don't have a life - I choose to have many.

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2261 : 30. Prosinac, 2016., 20:04 »


Filmovi su davno odgledani, a kad sam je ugledala na polici u biblioteci nisam mogla odoljeti da je ne uzmem. Dok čitam osjetim kao da mi raste inteligencija dok se borim sa činjenicom da sam totalni laik za davanje pretpostavki nekog mogućeg rješenja slučaja :mrgreen:
Non temete l'oscurita - accettate il suo abbraccio (Fear not the darkness - but welcome its embrace).
 – Ezio Auditore da Firenze

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2262 : 31. Prosinac, 2016., 07:36 »
Sherlock knjige su meni vrh.
Imam kolekciju koju sam procitao X puta.
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

*

9mlg9

  • Gost
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2263 : 08. Siječanj, 2017., 15:57 »
Nasumično pitanje - znate li možda gdje pronaći online pdf knjige za download. Tražim jednu knjigu, fali mi jedno poglavlje u knjizi koju sam iskopirao, a treba mi za rad na fakultetu. Google ebooks se pokazao beskorisnim, osim ako platim 50€ za knjigu, što ne planiram za jedno poglavlje. Piratebay je također izdao, torrentz.eu ne radi, pa više zbilja ne znam. Naslov knjige je Focus Groups: A Practical Guide for Applied Research.

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2264 : 08. Siječanj, 2017., 16:06 »
A si probao najbanalniju mogucu stvar, da stavis naslov knjige i download u gugl...pa probaj par linkova, upali to koji put ;)
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9