HCL.HR

Što sada čitate?

  • 2302 Odgovora
  • 224044 Hitova
*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2265 : 08. Siječanj, 2017., 16:18 »

*

presveti

  • ****
  • 1179
  • sanjam samo pobjede...
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2266 : 08. Siječanj, 2017., 18:46 »
Ali tko može pouzdano znati vjeruje li u nešto ili ne vjeruje?...Koliko puta varljiv osjećaj ili grešku razuma smatramo uvjerenjem! Ja najradije u sve sumnjam - ta sklonost uma ne smeta odlučnosti karaktera; naprotiv, što se mene tiče, uvijek odvažnije idem naprijed kad neznam što me očekuje. Jer ništa me gore od smrti ne može snaći - a smrti ne možeš umaknuti!

*

Seengeer

  • ******
  • 4945
  • ︻デ═一 not srs
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2267 : 08. Siječanj, 2017., 20:16 »
gg je ta stranica, ali nema na njoj :hiha2:

*

9mlg9

  • Gost
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2268 : 08. Siječanj, 2017., 22:03 »
Probao, nisam naišao. Problemčić je u izdanjima, naša knjižnica na faksu ima samo neko prastaro izdanje (šokantno za hrvatski obrazovni sustav, jelda :D ). Hvala puno na ovome sa scribda, usporedit ću to peto izadnje s ovim koje smo mi imali, valjda nema previše razlika.

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2269 : 27. Travanj, 2017., 15:22 »
Čitam na HCl članak o COD WW 2 :D i divim se :)

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2270 : 30. Travanj, 2017., 07:32 »
Nakon dosta vremena evo mene opet sa kratkim osvrtom jos jedne gaming knjige koju sam kupio jos pred par mjeseci, ali me uzela stripomanija (procitao sam malu hrpicu stripova :D) pa je nisam procitao sve do pred neki dan.

Sensible Software 1986-1999



SS su bili gotovo pa ikone prve polovice 90-ih, tko u ono doba nije cuo sto je Sensible Soccer ili Cannon Fodder?!

Knjiga medjutim krece od samih pocetaka i nastanka ovog vrlo kreativnog malog studija iz UK.
Osnovali su ga 2 clana, John Hare i Chris Yates koji su bili prijatelji od svoje 15-e godine.
Krenulo je tako sto su svirali zajedno, a igre su dosle...onako, usput, da se nesto zaradi.
Poceli su radeci konverzije igara za ZX Spectrum i Commodore 64 radeci za druge firme.
Nakon toga se odlucuju udruzit i osnovat vlastiti studio, tu im upomoc uskace tadasnja vlada Margaret Tatcher koja je davala 1000 funti poticaja malim poduzetnicima...
U pocetku su bili orijentirani na C64 igre, a dosta kasnije su se prebacili na Amigu (skoro pa i prekasno).
Dalje vise nebih o sadrzaju knjige jer bi bio prevelik spojler.

Knjiga je vrlo slicna knjizi o kojoj sam vec pisao ''The Bitmap Brother Universe''. Zapravo je obrnuto jer je Sensible knjiga dosta starija.
Pisana je u obliku intervjua, Garry Pen je novinar/recenzent koji je pisao za Britanske gameing casopise,; on je taj koji provodi intervju sa mnogim ljudima koji su radili sa Sensible Software ekipom, ili im se divli u doba dok su zarili i palili Amiga scenom.
Ogromna steta je sto Chris Yates nije zelio sudjelovat, ali je John Hare vise puta kroz knjigu naglasio da su njih dva u dobrim odnosima i da nema tu nikakvih svadja i da nikad nikom nisu ostali duzni ni penija....ugl prica se zavrsila tuzno, ali realno, i bez ''zrtava''.

U knjizi ima jako puno zanimljivih cinjenica koje ni sam nisam znao, izmedju ostalog: Sensible Soccer ili Sensi kako su ga od milja svi zvali je bio prva nogometna igra sa licenciranim timovima i igracima, prva u kojoj je svaki igrac imao statistike koje su nesto znacile u samoj igri a istrazivali su ih za njih tadasnji sportski novinari (rijec je pocetku 90-ih kada je internet bio znastsvena fantastika i nije se sve moglo doznat jednim klikom), prva sa igracima pripadnicima drugih rasa osim bijelacke, prva sa detaljnim bojama dresova, stucni...i tako prokleto igriva, debelo iznad svake prijasnje simulacije nogometa (dobro, Kick Off 2 je bi blizu, nesto kao PES i FIFA u danasnje dobe, kad su obje odlicne, a mi sami biramo koja nam je draza). I to im je bila igra koja ih je lansirala u orbitu ultra popularnih developera i poceli su zaradjivat ozbiljan novac.

Uf, nesmijem vise spojlat... Sve u svemu, knjiga kao knjiga, tj sadrzaj je vrhunski, odlicno napisan, citljiva, zanimljiva, napeta.

E sad malo o samom izdanju....ajoj, za razliku od vrhunskog, vec prije psomenutog The Bitmap Brothers Universe-a, ova knjiga je lose kvalitete. Dok su tamo bile tvrde korice, deblji, kvalitetniji papir, ova je sa mekim koricama i pocela se raspadat nakon samo 1 citanja. Ok popravit cu ja to, malo lijepila sve rijesava, ali sta je potrebno da ja knjigu koja kosta preko 300kn moram sam popravljat?! Steta, velika steta. Dolazi sa mekim koricama koje su u bas fora papirnatoj kosuljici koja kad se skine i razmota sa druge strane ima sliku iz njihovog ureda. Ima cca 350 strana od kojih je 190 strana teksta, a ostatak su razne slike i skice iz igara, boxartovi njihovih igara i slicno. Cak i taj tekst ne zauzima cijelu stranu nego mozda 2/3, a i tu ima slika i skica tako da efektivno knjiga nema ni tih 190 stranica.

Dakle da zakljucim, dok sam sa samim izdanjem jako razocaran, sadrzaj knjige je vrhunski i tu sam odusevljen.
Napokon su se odlucili napravit reprint svoje knjige ''Sega Mega Drive/Genesis: Collected Works'' i nju cu isto kupit (cekam ju kao ozebli sunce  :slini:), pa napisem nesto i o njoj kad kupim i procitam.
A sada evo par slika mojeg primjerka gdje se vidi u kakvom je stanju knjiga nakon sto sam je procitao, a i kako opcenito izgleda knjiga i papiranta kosuljica u kojoj dolazi:

Na ovoj slici se vidi da stranice uopce nisu zalijepljene za korice na kicmi, sto je inace normalno kod knjiga sa mekim koricama:



I onda se desi ovo kad se knjiga pocne citat:



Par slika samog sadrzaja:











I za kraj, papirnata koslujica:





3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

*

metalni

  • ****
  • 1762
  • Seoski mudrac
    • My Art Gallery
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2271 : 30. Travanj, 2017., 07:42 »
 :kava:


Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2272 : 30. Travanj, 2017., 19:30 »
Derviš i smrt, verovatno jedna od najboljih knjiga koje sam ikada citao, sve tecno ide i lako se moze razumeti a poniranje u dubinu i psihu glavnog lika je maestralno napravljeno stavljajuci pritom glavne teme svoga vremena, smisao zivota, je li ovaj svet pravedan i slicno

*

c0bra123

  • ****
  • 1306
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2273 : 09. Svibanj, 2017., 16:17 »
Ivo Andrić- Na Drini ćuprija

Čisto da pročitam, zbog čega je dobio Nobelovu nagradu za ovu knjigu.  :kava:



I am a gamer. Not because I don't have a life - I choose to have many.

*

The one

  • ***
  • 563
  • BMW<3
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2274 : 01. Lipanj, 2017., 00:08 »
Jeli itko mozda od vas citao Zodiac od Roberta Graysmitha ?
Ako je neka mi da neki utisak o istoj,te gdje je nabavio knjigu.Zbilja je tesko naci.

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2275 : 07. Lipanj, 2017., 11:43 »
Trenutno citam knjigu od Davida Ickea, obozavam takve stvari pa mi odlicno pase njegovo stivo, ima stvarno jako zanimljivih teorija, ne kazem da je svaka tocna, al da nije zanimljivo, je.

Sljedece planiram kupit Dark Tower serijal al nigdje nemogu nac konpletan serijal na Hrvatskom, stvarno sramota.

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2276 : 17. Lipanj, 2017., 13:44 »
Nedavno pročitao "Babilonska misterijska religija" i "Kako je nastao novac" pa sada planiram uzet pročitat Orwellovu "1984" i "Total Resistance" od Hans von Dacha.  :thumbs:

*

disc0

  • *****
  • 3274
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2277 : 07. Kolovoz, 2017., 05:24 »
Sega Mega Drive/Genesis: Collected Works



Jos jedna gaming knjiga, ovaj puta o Segi Mega Drive ili Genesis kako se zvala u USA.
Knjiga je mrvu starija i bila je rasproadana, pa sam ju ''ugrabio'' cim je ponovo tiskana.
Prvo sto upada u oci su fantasticno dizajnirane korice na kojima je silueta Mega Drive-a i izgleda jako efektno!

Knjiga zapocinje odlicnim predgovorom Dave Perry-a koji je radio igre za Mega Drive (mnoge poznate igre, ukljucujuci i odlicnog Aladdina).
Nakon toga slijedi kratka povijest o nastanku same konzole, probijanju na Americko i Europsko trziste (u Japanu nije bila bas uspijesna kao u US i EUR), nastavlja se sa razno raznim dodatcima za konzolu (Mega CD, 32X...) i nekim poznatijim igrama.

Nakon toga slijede slike....puno slika ! Prvo su tu dizajnerski dokumenti o samom hardveru, zatim naslovnice igara i promotivnih postera, zatim konceptualni dizajn likova, nivoa samih igara, logotipa... Dio sa slikama se zavrsava sa pixel artom likova i nivoa iz igara.





I za kraj je tu puno intervjua sa poznatim ljudima iz same Sege, a i ostalih nezavisnih developera koji su radili igre za istu.
Ovaj dio je zapravo najbolji, tu se moze procitati kako je ko stvarao igre, sam hardver, iskoristavao skrivene potencijale konzole (iskoristavao hardverske bugove u korist razno raznih grafickih efekata)... Tu su intervjui sa legendama kao sto su Yuji Naka, Yu Suzuki, Yuzo Koshiro...

 Sve u svemu, odlicno stivo za ljubitelje Mega Drive-a i retro gaming-a opcenito!


Knjiga ima cca 350 stranica i teska je cca 1,5kg sto je poprilicno, pa je mozda mrvicu nezgodna za citanje u lezecem polozaju.
Stranice su od masnog debelog papira, neke stranice su preklopljene pa se mogu rastvorit da se dobije veca slika.



Stranice sa intervjuima su puno tanje i od nemasnog papira.
Knjiga je malo veceg formata, cca 21x26cm.
Cijena je kao i uvijek dosta parena (oko 350kn), ali eto to su cijene gamerskih knjiga  :(

I za kraj samo da spomenem kako je glavni urednik Darren Wall jako susretljiv i odlucio mi je poslat novi primjerak knjige o Sensible Sofware-u, kao i ove knjige o Mega Drive-u jer su obje dosle sa greskama, inace zapakirane su vrhunski prije slanja postom, ali su jednostavne dosle sa greskama, knjigu o Sensible-u sam vec poslikao i pokazao uz opis problema, a kod ove mi se desila slicna stvar, editirat cu postove kad mi stignu nove knjige cisto da javim da li je sve u redu.

Slike u tekstu nisu moje nego sa interneta.

Za kraj evo review knjige Gaming Historiana :

! No longer available
« Zadnja izmjena: 07. Kolovoz, 2017., 05:26 disc0 »
3DS FC: 4768-7805-4966
PSN: DiSkAcH

Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2278 : 08. Kolovoz, 2017., 21:09 »
Metro 2034
Dosta je drugacije od zadnje knjige, dosta je kompleksna i dublja i time teza za citati
Pisac dosta toga opisuje do najsitnijega detalja sto malo povecava atmosferu, ali na nekako cudan nacin prebacuje radnju s jednog mesta na drugo
Ko da se nije ni dogodilo pa ni ne skontam da je to zapravo neko drugo mesto, drugi likovi koji pricaju

*

bartul_9

  • ******
  • 3854
  • Welcome to the matrix.
Odg: Što sada čitate?
« Odgovori #2279 : 08. Kolovoz, 2017., 21:32 »
Jos nisam nabavio knjige u pm, nema ih nigdje.

Inace sam poceo citat Gospodara Prstenova po drugi put, stigao sam do cetvrtog poglavlja prve knjige, a citam je preko laptopa, skinuo sa neta u pdf formatu.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9