HCL.HR

Pomoć pri slaganju PC konfiguracija

  • 11567 Odgovora
  • 3310461 Hitova
*

PhSxX!

  • ***
  • 871
  • You see
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3255 : 15. Studeni, 2014., 11:14 »
Poz, koliko bi otprilike kostala neka srednje-budzetna konfa koja ce runnat igre novije generacije (citaj: BF4, Hardline uskoro, BFBC3 ako bog da) i ove generacije na medium postavkama na u 1080p? Ne mora biti nikakav overkill, samo da bude playable u vise od 60 fpsa na med jos barem 2 godine, i da je po mogucnosti nabavljiva u lijepoj nasoj, odnosno da stranica sa koje bih narucivao ili komponente ili gotov PC (sto big izbjegao jer uvijek ukradu bar 500 kuna) i da dostavljaju u Bjelovar? Kad god sam sastavljam konfu nikad si ne mogu pomoci i slozim masinu od 1000+ eura :(

tldr PC koji ce runnat nove igre na 60+ fps na 1920x1080 rezoluciji jos neko vrijeme, po mogucnosti ne bas neki overkill, detalji nebitni ali ciljam na medium. Hvala ako se nekome da i sastaviti to <3 <3 <3 xoxo
If the brain were so simple we could understand it, we would be so simple we couldn't.

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3256 : 15. Studeni, 2014., 11:39 »
Za oko 4000kn možeš složiti sasvim dobru konfiguraciju s kojom ćeš bez problema igrati novije igre. Budući da cifra prelazi 2000kn skoro svaka trgovina ima besplatno sastvaljanje i besplatnu dostavu u Hrvatskoj.

FX6300
Gigabyte 970A-DS3P
Crucial 8GB
Fortron Hexa 400W
Spire Kepler Rev 2
HDD Thosiba 1TB
Zalman Z1
Sapphire R7 265

Ukupno:4100kn

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3257 : 15. Studeni, 2014., 16:02 »
Pozz, razmišljao sam o kupovini PC i složio sam sebi konfiguraciju od 1579km ili 6300kn otprilike. E sad mi treba neko mišljenje jer nisam dobar stručnjak sto se tiče ovoga..
Procesor :Intel i5 4460 socket 1155
Maticna:  ASUS B85 Vanguard Socket 1150
RAM : 8gb DDR3 Kingston HyperX Fury 1866 MHz
HDD : Western Digital 1TB
Graficka: ASUS R9 280x 3gb DDR5
Kuciste Thermaltake Versa II
Napajanje Thermaltake 530W Smart Modular
i opticki uređaj.
Da li se isplati i komentar?

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3258 : 15. Studeni, 2014., 16:03 »
Pozdrav!

Vec si neko vrijeme planiram uzeti novi procesor -AMD FX X8 8350. Trenutno imam Phenom II x4 965 i drzao sam ga jer sam mogao sve vrtiti bez problema i na njemu.

E sada, polako izlaze igre s kojima moj procesor vise ne moze drzati korak i vrijeme je da ga zamijenim. Nekoliko zadnjih igara koje su izasle (ili tek trebaju) za preporucenu konfiguraciju zahtjevaju 8350, pa me sada to malo brine jer to znaci da ce kroz koji mjesec zahtjevati i vise. Vidio sam da je izaslo nekoliko novijih AMD-ovih procesora kao sto je 8370E, pa me zanima dali bi bilo bolje uzeti nesto od toga.

Vidim da ovi modeli bez slova E u nazivu imaju jako veliku potrosnju pa to necu uzimati ali me zanima npr za taj 8370E, ima samo 3.3 GHz pa me zanima dali bi to bio upgrade ili downgrade nasprem 8350?

Zašto te brine potrošnja? Koje napajanje, cooler i mbo imaš?
Ako te brine radi računa - brineš se nepotrebno, razlika ti je možda nekoliko kn godišnje

FX 8370, 8370E, 8320E realno nisu "novi procesori" - to je sve arhitekturom jedno te ista stvar sa različitim taktom, eventualno voltažom za E, te turbo boostom. Takt i voltažu možeš sam podešavat kako god hoćeš s njima. Napravili su ih čisto da popune ponudu i izvuku što više love. To ti je ista stvar kao i sa ovim procesorima između najjeftinijeg i5 i najskupljeg i5 K sa kojom stotinom mhz razlike (i kojom stoticom kn razlike). Samo što je kod intela samo K cpu otključan.
Ja bi ipak uzeo "običan" FX 8320 pa od njega po potrebi "pravio" kojeg god hoćeš. Realno ako ćeš držati na stock postavkama E verzije prema recenzijama daju nekoliko fps manje na high-end grafičkama zbog nižeg takta (ništa bitno)

Dakle:
http://forum.pcekspert.com/showpost.php?p=2655066&postcount=13
http://forum.pcekspert.com/showpost.php?p=2657991&postcount=75
« Zadnja izmjena: 15. Studeni, 2014., 16:12 Andrash »

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3259 : 15. Studeni, 2014., 17:53 »
Pozz, razmišljao sam o kupovini PC i složio sam sebi konfiguraciju od 1579km ili 6300kn otprilike. E sad mi treba neko mišljenje jer nisam dobar stručnjak sto se tiče ovoga..
Procesor :Intel i5 4460 socket 1155
Maticna:  ASUS B85 Vanguard Socket 1150
RAM : 8gb DDR3 Kingston HyperX Fury 1866 MHz
HDD : Western Digital 1TB
Graficka: ASUS R9 280x 3gb DDR5
Kuciste Thermaltake Versa II
Napajanje Thermaltake 530W Smart Modular
i opticki uređaj.
Da li se isplati i komentar?

O tome dali se isplati ovisi o cijenama i ponudi u tom shopu gdje kupuješ. Možeš link staviti. Dali ti paše win-win shop?

Inače konfiuguracija je OK složena tj. nema greške, e sad ovisi o ponudi dal se nešto drugo isplati za slične novce

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3260 : 16. Studeni, 2014., 11:22 »
Zašto te brine potrošnja? Koje napajanje, cooler i mbo imaš?
Ako te brine radi računa - brineš se nepotrebno, razlika ti je možda nekoliko kn godišnje

Mislio sam na potrosnju ovih 8370 i 9370. Ne brine me zbog racuna nego mislim da nema smisla te uzimati jer dobijes minimalno u performansama a kostaju vise i trose vise.

Napajanje je XFX Core Edition 750W, maticna GIGABYTE GA-970A-DS3P, a cooler ARCTIC COOLING Freezer 13 CO. Prilicno sam siguran da ce ipak na kraju biti 8350 :thumbs:

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3261 : 16. Studeni, 2014., 15:43 »
Mislio sam na potrosnju ovih 8370 i 9370. Ne brine me zbog racuna nego mislim da nema smisla te uzimati jer dobijes minimalno u performansama a kostaju vise i trose vise.
Napajanje je XFX Core Edition 750W, maticna GIGABYTE GA-970A-DS3P, a cooler ARCTIC COOLING Freezer 13 CO. Prilicno sam siguran da ce ipak na kraju biti 8350 :thumbs:

Ista ti je potrošnja svih FX83xx, bilo 20, 50, 70, E verzije imaju sniženi takt i undervoltani su pa zato imaju malo manju potrošnju, dok su ovi FX 9xxx overvoltani - pa im je zato zagrijavanje i potrošnja bolesno. To sam možeš namještat, amd je veoma konzervativan kod voltaže tj. tvornički stave mnogo veću voltažu za određeni takt nego što uistinu treba, tako da ti procesori mogu raditi na tom taktu sa mnogo manjom voltažom. Što je manja voltaža to se manje zagrijava i nešto manje struje troši. Kao što je onaj user gore pisao - oni se zbog toga čak mogu Oc-at (tj. dizat takt) i istovremeno undervoltat. Znači FX8320 može poprilično preko 4ghz na tvorničkoj voltaži (ovisno o primjerku). Zato mnogi znaju reći da ih je "šteta" držati na tvorničkim postavkama.

BTW ploča je dobra u toj kategoriji, cooler isto OK, napajanje pogotovo

Kažem šteta dodatnih novaca za 8350, al tvoji novci tvoj izbor

Najjednostavnije:

Turn your AMD FX-8320 into an FX-8350 (8320 OC Guide)

Odnosno za tvoju ploču - uzmeš FX8320, Del za ulazak u BIOS - Advanced Frequency Settings - CPU Clock Ratio sa 17.5 promjeniš u 20, zatim  u Advanced CPU Core Features ugasit Core Performance Boost i F10 za save i to je to. Simple as that. 250kn u đepu ostane naspram FX 8350

To je isto kao što je nekad bilo između Phenoma II 955 BE i 965 BE - 200mhz i nekih cca 100kn razlike, identičan cpu - različite tvorničke postavke, a 2 sekunde posla (samo množitelj kvrcnit) da "napraviš" 965.

Pročitaj npr. postove ovog ravkana na toj stranici klik kojem je žao što je fx 8350 uzeo, jer jednostavno ljudi nisu znali da je to isti cpu. Informiranost je nekad vrijedna zlata, a amd u nekim slučajevima zna biti jako darežljiv (da ne spominjem otključavanje dodatnih jezgri na određenim starijim modelima tko je imao sreće i sl.)

Ali još bolje je idealan OC napraviti - tj. da nađeš sweetspot za svoj primjerak procesora - da radi na određenom taktu sa što nižom mogućom voltažom - a full stabilno na tvojoj ploči i cooleru. Nije to nikakav problem, imaš milijon tutoriala po netu, a možeš i svoju temu otvoriti da te se uputi. Jedino što oduzme dosta vremena testovi stabilnosti (prime95 ili OCCT) tj. traženje sweetspota za svoj primjerak

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3262 : 18. Studeni, 2014., 03:04 »
Pozz ekipa!
Imam malu dilemu oko promjene dijelova konfiguracije pa me zanima vaše mišljenje.
Trenutna konfiguracija:
Phenom II x4 955 ( 3.2 Ghz)
MBO Asus M4A785TD-V EVO
Corsair VX 550W
Corsair PC-12800 (1600MHz) 6gb kit
PCI-E sapphire radeon H7950 wBoost (3gb)
Coolermaster  hyper 412s
HDD 1500gb

E sad, u dilemi sam dali mjenjat novi amd procesor, matičnu ili da možda uzmem u uži izbor i opciju da pređem na intel ( lik u trgovini mi je složio ponudu u cijeni koja mi odgovara)...
U ponudi je naveo:
SSD 120gb intel 530 540/480
Pc-14900 8gb (1866 MHz) g. skill 2x4 gb
Intel i5 4690K box
Asrock Z87 pro3

Evo, neka pametna preporuka bi dobro došla. Hvala! :)

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3263 : 18. Studeni, 2014., 11:36 »
OK je složeno, samo je pitanje koliko ćeš platit...
BTW zašto ti je druge rame stavljao kad već imaš svoje?

Evo ti npr. jeftinija opcija ako ne misliš OC-at (jer vidim da ti je i phenom na stock postavkama):

1 x    Procesor Intel Core i5-4460 (3.20GHz,1MB,6MB,84 W,1150) Box
1 x    Asrock B85M Pro3, S 1150, Supports 4th Gen Intel® Core™ i7 / i5
1 x    Intel 120GB SSD 520, 2.5", SATA III-600, R/W:550/520MB/s

2.361,24Kn


Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3264 : 18. Studeni, 2014., 11:40 »
Za sto ti uopce sluzi pc?

Ukoliko je za gaming osobno nebi trosio toliko novaca za upgrade vec bi zamijenio mbo s nekom AM3+ (Gigabyte 970A-DS3P ili Asus M5A97 R2.0) i nadogradio cpu na FX 6300/8320 s obzirom da ti je trenutni Phenom usko grlo za HD 7950 (bez obzira i ako ga oc-as).

A inace imas trenutno jako dobru AM3 plocu i izvukao bi te neki X6 Phenom ili otkljucani X4 960T sto bi ti bio najjefikasniji upgrade za najmanje novaca.


Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3265 : 18. Studeni, 2014., 16:30 »
Pc uglavnom koristim za gaming,  rad u autocad-u i raster designu,gledanje filmova i sl.  Kod kupnje sam svakako razmišljao o oc-u, pa mi je zato i lik preporučio taj i5 iako sam gledao kombinaciju sa amd-om fx 8370 ili 9370 na što je on komentirao da to ne uzimam jer se jako grije i ždere struju, odnosno moram uzimat jače napajanje, a vjerojatno i bolji cooler. Poanta je da bi htio mjenjat što manje toga u usporedbi s ovim što imam jer mislim da kutija ima još nekog potencijala. Procesor i ploča je nužna i to mi je jasno, a ostalo bi iskoristio sa što boljim izmjenama navedenog.

Trenutni phenom nisam klokao jer ne znam kolko bi to pomoglo s obzirom da sam mjenjao staru radeonku 4890 za 7950 prije par mjeseci,.Međutim ove nove igre ubijaju procesor i vrijeme mu je za mirovinu.
Ponuda iz trgovine koju sam spominjao je realno skupa s obzirom da se radi o nadogradnji (4400kn) pa sam zato i tražio mišljenje iskusnijih po tom pitanju. Nije da nemam toliko love za izdvojit, al mi je glupo dati toliko novaca ako slične performanse mogu dobit sa postojećim komponentama i ovim novim koje moram zamjenit...barem za izvjesno vrijeme. Za ove rame u ponudi mi je rekao da mi trenutne matična neće podržavat  zbog oc-a (niži je radni takt od preporučenog).

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3266 : 18. Studeni, 2014., 16:42 »
FX 8370 & 9370 su ionako neisplativi pored FX 8320 po 1100 kn i ne nude nikakv ogroman porast u performansama. 9370 ima bezobrazno veliku potrosnju, ali u slucaju FX 83xx modela ta se razlika u odnosu na i5 ne osjeti. FX 8320 & bolja mbo tipa Asus M5A97 R2.0 Evo, Gigabyte 990 XA/ FXA UD3 su ti pravi put ako se zelis bacit u oc vode i osjetiti primjetan porast u performansama u odnosu na svog Phenoma uz sto manji trosak ako se ide na novi cpu+mbo.

Phenom je na stocku prilican BN za HD 7950, a ako si voljan pozabavi se s oc-em na min 4Ghz s obzirom da imas odlicnu mbo/cooler i razlika ce se osjetiti te ce se umanjiti BN. Zatim kao sto sam ti vec rekao mozes piknuti polovni Phenom X6 (960T (uz probu na svojoj mbo), 1090/1100T) jer je steta trenutne maticne, te jer su oni bliski po performansama FX 8320 i mogu bez problema izgurati HD 7950.

Ramove mozes komotno ostaviti jer mu ta prica ne drzi vodu, a takodjer i vec spomenuti CM hladnjak. Izjasni se konkretno za kraj pa cemo ti sloziti finalni prijedlog jer imas vise opcija.

 

*

andrash

  • ******
  • 5939
Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3267 : 18. Studeni, 2014., 16:51 »
Za ove rame u ponudi mi je rekao da mi trenutne matična neće podržavat  zbog oc-a (niži je radni takt od preporučenog).

WTF? Čista glupost. Imaš kit od 6gb ddr3 ram-a (3 puta po 2gb?) i šteta ti je bezveze bacat novce na nove rame. Naravno postoji mala mogućnost da ti se ram-i ne podnose sa određenom matičnom, al tu se radi o promilima... Lako onda kupiš druge ako bude trebalo. Eventualno još uzet 2gb da imaš 8gb i mir.

Preskup ti je taj shop, ovo gore što sam ti ja je iz adm-a, al imaš još mnogo takvih sličnih jeftinijih shopova
Zašto ne fx 8370 i 9370 je baš objašnjeno u moja gornja 2 posta na ovoj stranici (3258 i 3261)

Što se tiče OC-a, pomogao bi ti malo jer ti je cpu bottleneck za tu grafu. Realno ako svo to vrijeme nisi OC-ao tog phenoma, postoji šansa da pogotovo onda nećeš ni novu i5-icu, tako da u tom slučaju bacaš novce. Ako bi minimalno potrošio možeš kao što je muscolo napisao phenome II x6 uzeti + OC opalit jer imaš odličnu ploču i solidan cooler
« Zadnja izmjena: 18. Studeni, 2014., 16:54 Andrash »

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3268 : 18. Studeni, 2014., 17:50 »
da kit je 3x2 gb
ok, probat ću podić takt na 4 GHz na phenomu pa ću vidjet kako će se ponašat, mada iskreno nisam nigdje uspio vidjet ni pročitat kako funkcionira phenom na recimo tih 4GHz ili malo više s HD7950... hoće li se BN dovoljno smanjit da to bude donekle nešto, ne znam!?  Ali reći ću generalno da sam poprilično siguran da ću ipak uzet novi procesor (matičnu - opcionalno) i još 2gb rama...

Odg: Pomoć pri slaganju PC konfiguracija
« Odgovori #3269 : 18. Studeni, 2014., 19:16 »
Lijepo ga digni na 4,2Ghz sto je ravno 1Ghz pomaka u performansama i razlika ce biti osjetna.

Ako ides na novo gledaj sljedece:

AMD:

FX 8320
ASUS M5A97 R2.0 EVO
INTEL 520 120 GB SSD

INTEL:

i5 4460
AS ROCK Z97 ANNIVERSARY
INTEL 520 120 GB SSD

+ 2Gb rama istih kao trenutne kako bi izbjegao mogucnost nekompatibilnosti jer u ducanima nema bas 2Gb keksa od Corsaira, ili svoje prodaj pa uzmi komplet novi 8Gb DC kit.

- predlozeni i5 je dovoljan i za jace graficke od HD 7950 tako da njegova nemogucnost oc-anja nije veliki minus.
- Z97 cipset ti omogucuje nadogradnju na nadolazeci Broadwell i mogucnost oc-anja ukoliko se odlucis kasnije na tu varijantu.
- ako zelis oc-at odmah u startu idi na i5 4690K, ali razmisli da li ti se to isplati za dodatnih cca 400 kn s obzirom da te zadovoljavaju jeftinije opcije.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9